وبلاگ آفتاب
با همكاری آسیفا ایران برگزار شد؛

بزرگداشت سعید توکلیان در عصرانه با انیمیشن

بزرگداشت سعید توکلیان در عصرانه با انیمیشن

به گزارش وبلاگ آفتاب، مراسم عصرانه با انیمیشن با همکاری آسیفا ایران و انجمن صنفی انیمیشن به بهانه روز جهانی انیمیشن عصر روز پنجشنبه 18 آبان ماه در خانه سینما اجرا شد.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از امور رسانه ای آسیفا ایران، مراسم «عصرانه با انیمیشن» با همکاری آسیفا ایران و انجمن صنفی انیمیشن به بهانه روز جهانی انیمیشن و قدرانی از یکی از پیشکسوتان این عرصه، بعدازظهر پنجشنبه ۱۸ آبان ماه در خانه سینما اجرا شد.
این مراسم با نمایش انیمیشن های کوتاه «La Noria» اثر کارلوس بائنا محصول کشور اسپانیا، «Totems» اثر پل جادول محصول مشترک فرانسه و بلژیک، «در سایه سرو» اثر شیرین سوهانی و حسین ملایمی، «عکس یادگاری دو نفره» اثر سمانه لشگری و «آسمان دوست داشتنی» اثر امیر مهران شروع شد.
بزرگداشت سعید توکلیان از پیشکسوتان انیمیشن ایران بخش بعدی این مراسم بود که با سخنرانی فاطمه حسینی شکیب استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه انیمیشن شروع شد.
شکیب درباره ی توکلیان اظهار داشت: سال ۱۳۷۵ که من در مقطع کارشناسی ارشد رشته انیمیشن قبول شدم، آقای توکلیان از استادان مدعو دانشگاه بودند و استاد راهنمای پایان نامه من شدند. ایشان بودند که مرا به سمت رشته مطالعات انیمیشن هدایت کردند و راهی را به من نشان دادند که اصلا نمی دانستم وجود دارد.
وی افزود: آقای توکلیان استادی است که مسیر را برای من باز کردند و موجب شدند که برای گذارندن دوره دکتری بتوانم به انگلستان بروم. کلاس های وی همیشه برای ما پربار بود و در کلاس های وی ما فیلم هایی از تاریخ انیمیشن با توضیحات مفصلی دریافت می کردیم که دسترسی به آنها در جای دیگری امکان پذیر نبود.
مهدی مسعودشاهی موسس و مدیر اسبق مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی و موسس و مدیر عامل سابق شرکت فرهنگی و هنری صبا از میهمانان این مراسم بود که درباره ی توکلیان اظهار داشت: من آقای توکلیان را از سالهای دور و سال ۱۳۶۱ می شناسم، آن زمان تازه کارهای مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی شروع شده بود و بیشتر ماموریت این مرکز در حوزه مستند بود.
این مدیر پیشکسوت عرصه فرهنگ افزود: با انرژی که من از هنرمندانی مانند سعید توکلیان گرفتم، توانستم مرکز صبا را راه اندازی کنم. مرکزی که توانست انیمیشن ایرانی را برای مخاطبی به جریان بیندازد که همیشه محصولات خارجی در دسترسش قرار داشت. سریال انیمیشنی «خداوند لک لک ها را دوست دارد»، نخستین کار مرکز صبا در آن دوران بود که خوشبختانه مخاطبان هم با آن ارتباط برقرار کردند.
مسعودشاهی اشاره کرد: افرادی همچون آقای توکلیان، خانم جواهریان و... بودند که وقت گذاشتند و جوانان مشتاق حوزه انیمیشن را وارد این مسیر کردند و تولید انیمیشن در ایران را تسریع بخشیدند.
اسماعیلی شرعی تهیه کننده و کارگردان انیمیشن و استاد دانشگاه هم در مراسم بزرگداشت سعید توکلیان بیان کرد: یکی از شانس های زندگی من این بود که در دورانی دانشجو شدم که استاد توکلیان در دانشگاه حضور داشتند. ایشان تمام کتاب های اصلی که از آمریکا تهیه می کردند یا فیلم های روزی را که از کانادا سفارش می دادند در اختیار همه ما می گذاشتند. در حقیقت هر جایی که در کارمان کم می آوردیم، این استاد توکلیان بود که به او مراجعه می کردیم و از او یاد می گرفتیم.
مهین جواهریان کارگردان انیمیشن هم درباره ی سعید توکلیان اظهار داشت: آقای توکلیان ۲ خصوصیت بارز دارند، یکی این که در هر اتفاقی که برای انیمیشن ایران تا حالا افتاده است، جزو بانیان آن اتفاق بوده اند و از جانب دیگر، بسیار دست و دلباز هستند. به واقع هر آن چه دارند در اختیار شاگردانشان می گذارند.
پس از آن بود که با حضور امیر سحرخیز رئیس انجمن صنفی انیمیشن، امیر مهران از اعضای هیات مدیره آسیفای ایران، مهین جواهریان و فاطمه حسینی شکیب از سعید توکلیان قدردانی گردید و لوح و تندیس آسیفا به او تقدیم شد.
سعید توکلیان در مراسم بزرگداشتش به انجمن صنفی انیمیشن و آسیفای ایران سه کتاب در حوزه انیمیشن هدیه داد و اظهار داشت: ما بسیار برای همدیگر هزینه کرده ایم تا امروز به این نقطه در انیمیشن ایران رسیده ایم. از مسیر خاکی شروع کردیم، پس از آن توانستیم مسیر را آسفالت نماییم و پرواز ما با تاسیس انجمن صنفی انیمیشن شروع شد.
این هنرمند پیشکسوت بیان کرد: در تمام سال هایی که در انگلستان تحصیل کردم و دوستان بسیار خوبی از سرتاسر جهان داشتم، تلاش کردم انیمیشن ایران را به آنها معرفی کنم. باید بگویم خیلی از آنان هم بعد از آن که بواسطه جشنواره پویانمایی به ایران می آمدند، به من تبریک می گفتند. آنها می گفتند برای ما قابل تصور نیست که در ایران این میزان علاقمند و فعال حوزه انیمیشن وجود دارد.
توکلیان تصریح کرد: هر کدام از ایالات متحده آمریکا نمایندگی آسیفا را دارند ولی اعضایشان روی هم به اندازه آسیفای ایران نیستند. حدودا تا همین چند سال پیش هم کشورهای کمی مانند ایران چنین گستردگی داشتند و در کل فقط ۷ کشور دارای نمایندگی آسیفا بودند که ایران جزو قدیمی ترین اعضای این انجمن بین المللی است که درآمد مالی هم ندارد.
در قسمتی از این مراسم مصطفی ری پور مدیرعامل «دیجیتون» با معرفی این پلت فرم اظهار داشت: «دیجیتون» از سال ۱۳۹۴ کار خودش را با تمرکز بر محتوای کودکان شروع کرد. هم اکنون ما بدنبال این هستیم که از تولیدات داخلی استفاده نمائیم و مسیری برای انتشار آثار بازار داخلی فراهم نماییم.
وی اضافه کرد: به نظر ما در بازار انیمیشن داخلی پتانسیل های زیادی وجود دارد. هر چند که انیمیشن های خارجی با قیمت اندکی در دسترس هستند، ولی علاقمند هستیم تا در بازار داخلی که بحث تولید و عرضه انیمیشن محدود است، فعالیت داشته باشیم.
سعید توکلیان، مهین جواهریان، فاطمه حسینی شکیب، امیر سحرخیز، امیر مهران، حمید محمدی، حسین ملایمی، شیرین سوهانی، هدا مسعودی، مهدی مسعودشاهی و اسماعیل شرعی از میهمانان این مراسم بودند.


منبع:

1402/08/19
17:52:56
itemprop="bestRating">5
223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد