وبلاگ آفتاب

گزارش نخستین کارگاه انتقال تجربه بسته انیمیشن رویاهای رنگی

گزارش نخستین کارگاه انتقال تجربه بسته انیمیشن رویاهای رنگی

به گزارش وبلاگ آفتاب، نخستین کارگاه انتقال تجربه با کارگردانان مجموعه پویانمایی های کوتاه هنری رویاهای رنگی بامداد شنبه، ۱۳ آبان در پردیس سینمایی چارسو برگزار گردید.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از روابط عمومی پروژه، نخستین کارگاه انتقال تجربه با حضور اهورا شهبازی، کارگردان انیمیشن کوتاه «کلاغ» و امیر مهران، کارگردان انیمیشن کوتاه «شهر خاموش» از کارگردانان نخستین بسته انیمیشن کوتاه اکران شده در گروه سینمایی «هنر و تجربه» بامداد شنبه، ۱۳ آبان در پردیس سینمایی چارسو برگزار گردید.
شهبازی در رابطه با اکران شدن انیمیشن «کلاغ» اظهار داشت: تا پیش از این خیلی از دوستان و همکاران من می گفتند که روی گوشی موبایل فیلمت را به ما نشان بده و من همیشه می گفتم که اگر می خواستم کاری برای موبایل بسازم، چهارسال زمان صرف ساخت آن نمی کردم. فیلمسازان فیلم و انیمیشن کوتاه هم دوست دارند فیلمهای شان اکران شود و تماشاگران برای دیدن آثار آنها روی پرده به سالن های سینمای بیایند.
وی افزود: البته می دانم خیلی از هنرمندان در گذشته بوده اند که در دوران خودشان مخاطبان چندانی نداشته اند، مثلا رمان «موبی دیک» اثر هرمان ملویل در سال ۱۸۵۱ در لندن منتشر می شود و تا چهل سال بعد، یعنی زمان مرگ ملویل فقط حدود سه هزار جلد از این کتاب به فروش می رسد. پس از مرگ این نویسنده است که کتاب معروف می شود و امروز می بینیم در فهرست کتاب هایی قرار دارد که باید قبل از مرگ بخوانیم.
کارگردان انیمیشن «کلاغ» تصریح کرد: هنرمندی مثل ونگوگ زندگی سختی داشته است، ولی امروز آثار وی در همه جای دنیا هست و حتی قیمت کارت پستال آثار او از قیمت آثار در دوران زندگی اش گران تر است. ازاین رو به جهت اینکه آثار هنری در دوران خودشان مورد توجه قرار بگیرند، باید فرهنگ سازی صورت بگیرد. من برای اتفاقی که در گروه سینمایی هنر و تجربه افتاده است، خوشحال هستم و امیدوارم حوصله به خرج داده شود و در ادامه این اتفاقات بیشتر رقم بخورد.
مهران: داستان «شهر خاموش» را در خواب دیدم
مهران در رابطه با ساخت انیمیشن «شهر خاموش» اظهار داشت: فیلم من قدیمی ترین انیمیشن در میان انیمیشن های بسته «رویاهای رنگی» است، به خاطر این که در زمان نمایش توانست در جشنواره های مختلفی همچون جشنواره فیلم فجر که سیمرغ بلورین بهترین پویانمایی را گرفت، مورد توجه قرار بگیرد، دوستان هنر و تجربه این انیمیشن را در این بسته قرار دادند.
وی افزود: ساخت انیمیشن «شهر خاموش» در سال ۱۳۸۷ آغاز شد و ساخت آن یکسال زمان برد، با این که این همه مدت از ساخت این کار می گذرد، شخصاً هنوز دوستش دارم. به نظرم ایده و تکنیک آن قدیمی نیست، هر چند که ایراداتی اساسا دارد.
مهران در رابطه با شکل گیری ایده این انیمیشن با مفهوم ضدجنگ توضیح داد: شاید برایتان جالب باشد که داستان «شهر خاموش» را من در خواب دیدم و فورا که بیدار شدم، آنرا نوشتم. البته برای ساخت آن تغییراتی ایجاد کردم، در خواب دیدم که لک لک برای پیشگیری از ریختن بمب بر سر تخم هایش، یکی از بمب ها را می گیرد و به کوه برخورد می کند و منفجر می شود. اما در این انیمیشن من این پایان را حذف کردم و به شکل دیگری داستان را به اتمام رساندم که به نظرم بهتر بود.
کارگردان انیمیشن «شهر خاموش» اضافه کرد: ساخت این فیلم را در ابتدا کاملا شخصی ادامه دادم، ولی پس از مدتی، استادم آقای سعید توکلیان که در آن دوران با مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی در ارتباط بودند از ساخت این فیلم حمایت کردند و توانستم با کمک مرکز آنرا بسازم.
شهبازی: به جای عقاب، کلاغ را شخصیت اصلی قرار دادیم
شهبازی در رابطه با ساخت انیمیشن «کلاغ» اظهار داشت: زمانیکه شعر «عقاب» پرویز ناتل خانلری را برای نخستین بار خواندم، بسیار تحت تأثیر آن قرار گرفتم، این قضیه شاید به ۲۰ سال قبل برمی گردد. همیشه دوست داشتم بر طبق این شعر کاری بسازم. بعدها هم طرح اولیه آنرا نوشتم و دوستانم بر مبنای آن تصویرسازی انجام دادند.
وی افزود: به علت کارهای سفارشی که انجام می دادیم، به مرور زمان در ساخت این انیمیشن وقفه به وجود آمد. نگاه و حس من هم به مرور زمان نسبت به این طرح اولیه و الهام گرفتن از این شعر تغییر می کرد. دیگر دوست نداشتم عین به عین آنرا اجرا کنم. چون شعر «عقاب»، شعری دیالوگ محور بین دو شخصیت عقاب و کلاغ است و این شعر به شکل روایی جلو می رود اما من دوست داشتم کاری بسازم که دیالوگ نداشته باشد و بیشتر تصویری باشد.
شهبازی ضمن اشاره به این که حذف دیالوگ های شعر «عقاب» چالش برانگیزترین بخش ساخت انیمیشن «کلاغ» بوده است، توضیح داد: حتی تصمیم گرفتم این دفعه از نگاه کلاغ به ماجرا نگاه کنم و او شخصیت اول قصه باشد، چون در شعر خانلری، این عقاب است که می خواهد بداند راز طول عمر دراز کلاغ چیست و با او وارد صحبت می شود درحالی که من دوست داشتم این دفعه کلاغ باشد که بخواهد تحول پیدا کند و به آن اوجی برسد که عقاب می تواند در آن جایگاه باشد.
او افزود: داستان این کار را من و همسرم، ویدا شیرازی باهم نوشتیم و کانسپت های کار را هم با همدیگر طراحی کردیم. در کل ساخت آن چهارسال طول کشید، البته این مدت زمان پیوسته نبود.
کارگاه انتقال تجربه مهدی خرمیان و عباس جلالی یکتا در روز دوشنبه ۱۵ آبان و کارگاه انتقال تجربه حمید محمدی و فرنوش عابدی در روز چهارشنبه ۱۷ آبان پس از نمایش بسته پویانمایی های کوتاه هنری «رویاهای رنگی» در پردیس سینمایی چارسو برگزار می شود.
مجموعه انیمیشن های کوتاه هنری «رؤیاهای رنگی» از روز شنبه ۶ آبان هرروز در سینماهای منتخب گروه سینمایی «هنر و تجربه» در تهران و روزهای چهارشنبه هر هفته در سینماهای شهرستان ها به نمایش در آمده است.
مجموعه انیمیشن های کوتاه هنری شامل فیلمهای کوتاه «سیم ششم» به کارگردانی بهرام عظیمی، «سوزن بان» به کارگردانی مهدی خرمیان، «پسر دریا» به کارگردانی عباس جلالی یکتا، «گذشته» به کارگردانی حمید محمدی، «ملکوت» به کارگردانی فرنوش عابدی، «کلاغ» به کارگردانی اهورا شهبازی، «بالانس» به کارگردانی برزان رستمی، «شهر خاموش» به کارگردانی امیر مهران، «دیوار چهارم» به کارگردانی محبوبه کلایی و «اکتسابات انتسابی» به کارگردانی سمانه شجاعی است.
آثاری که در این مجموعه به نمایش درمی آیند در جشنواره های مختلف داخلی و خارجی شرکت کرده و جوایز معتبری را کسب کرده اند.
هم حالا فیلمهای گروه سینمایی «هنر و تجربه» در ۲۳ سالن سینما در تهران و شهرستان ها به صورت ثابت به نمایش درمی آید، در تهران در سینماهای چارسو، کورش، موزه سینما، نارسیس، پرده طلایی، پرندمال، فرهنگ، باغ کتاب هرروز در دو سانس ۱۶ و ۱۸ و در شهرستان ها در سینماهای هویزه، ویلاژتوریست و اطلس مشهد، سوره و ساحل اصفهان، گلستان شیراز، مهر قدس همدان، عصر جدید گرگان، ستاره باران تبریز، بهمن سنندج، مهر ارومیه، تماشاخانه پارس کرمان، آزادی کرمانشاه، بازار شهر قم و هنر و تجربه بابل روزهای چهارشنبه هر هفته در ۲ سانس ۱۶ و ۱۸ به صورت ثابت به نمایش درمی آید.


منبع:

1402/08/15
08:09:59
itemprop="bestRating">5
210
تگهای خبر: بازی , پروژه , موبایل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد