وبلاگ آفتاب
روایت مهر از نواهای عاشورایی- ۳۵؛

شنیدن سوگواره ای از اهالی سرود

شنیدن سوگواره ای از اهالی سرود

وبلاگ آفتاب: همصدا با اربعین یکی از پروژه های مهم موسیقایی در رابطه با ایام اربعین حسینی است که سال 1398 همزمان با اجتماع عظیم اربعین توسط مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر گردید.خبرگزاری مهر - گروه هنر - علیرضا سعیدی: عرصه تولید آثار موسیقایی در رابطه با مضامین و رویدادهای مذهبی و اعتقادی همیشه جزو پرطرفدارترین و در عین حال پرچالش ترین عرصه های فرهنگی هنری کشورمان بوده است که طی سالهای متمادی دوشادوش سایر فعالیتهای فرهنگی هنری در رابطه با این مساله مورد توجه مخاطبان و هنرمندان قرار گرفته است.
تولیدات این حوزه بااینکه همیشه در معرض بهتان های فراوان همچون «سفارشی بودن» قرار داشته اند اما به علت حس و حال موجود در آنها که برگرفته از باورها و اعتقادات نهفته در ضمیر خیلی از مخاطبان بالقوه است، در بیشتر موارد فعالیت در عرصه را با استقبال هنرمندان مواجه کرده است.
همزمان با ایام سوگواری سیدالشهدا (ع) بر آن شدیم تا بار دیگر با نگاهی اجمالی به تولیدات موسیقایی مختلف در رابطه با قیام عاشورا در کشورمان در قالب های گوناگونی چون آلبوم، موسیقی متن فیلم و سریال، اجرای زنده و مواردی از این دست داشته باشیم.
در این چارچوب آن چه مورد توجه قرار گرفته و می گیرد، فقط مرور و یادآوری آثار برجسته حوزه موسیقی «عاشورایی» است که در سالهای دور و یا نزدیک تولید و در بازار موسیقی عرضه شده اند. آثاری که طبیعتاً تعدادی از آنها از درجه کیفی ممتاز برخوردار بوده اند و شاید برخی دیگر با انتقاداتی هم در موعد انتشار به لحاظ موسیقایی و محتوایی مواجه بوده اند اما همه در یک وجه اشتراک دارند و آن ماندگاری در حافظه جمعی دل بستگان اباعبدالله (ع) است.
در سی و پنجمین قسمت از سلسله گزارش های «روایت مهر از نواهای عاشورایی» به سراغ پروژه موسیقایی «همصدا با اربعین» رفتیم که مهر ماه سال ۱۳۹۸ توسط مرکز موسیقی حوزه هنری پیش روی مخاطبان قرار گرفت. اثری در قالب یک آلبوم سرود که به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری اربعین حسینی در قالب ۱۲ قطعه موسیقایی منتشر گردید و بعد از آن نیز بصورت های مختلف خصوصاً در گردهمایی جهانی پیاده روی اربعین برای عزاداران و سوگواران حضرت سیدالشهدا اجرا شد.

آلبوم «همصدا با اربعین» با مدیریت تولید میلاد عرفانپور، میکس و مسترینگ آرمان مهربان و طراحی جواد قربانی پور در آستانه اربعین سال ۱۳۹۸ توسط مرکز موسیقی حوزه هنری با سیزده قطعه مشتمل بر سرود پیش روی مخاطبان قرار گرفت. آثاری با محوریت ایام سوگواری محرم و صفر و خصوصاً اربعین حسینی که بواسطه حضور گروههای سرودی چون «نغمه های افلاکی زاگرس»، «رهپویان ولایت» و «دارالقرآن» در دسترس دوستداران حضرت ابا عبدالله (ع) قرار گرفت.
«چله نشین» با شعر محمدمهدی سیار، ملودی اکبر شیخی و تنظیم امیرحسین سمیعی، «حسرت شیرین» با شعر میلاد عرفانپور، ملودی اکبر شیخی و تنظیم امیرحسین بخشی، «قدم به قدم با فرشته ها» با شعر میلاد عرفانپور، ملودی اکبر شیخی و تنظیم ارشاد رازانی، «حرم الله» با شعر محمدمهدی سیار، ملودی مرتضی حبیبی و تنظیم مجید نصری، «کربلایی شدن» با شعر رضا یزدانی، ملودی و تنظیم امیرحسین سمیعی، «اسم اعظم» با شعر مهدی جهاندار، ملودی اشکان کمانگری و تنظیم محسن جلیلی، «صدای پای زائران» با شعر مهدی جهاندار، ملودی و تنظیم گرانش آشوری، «یک یا حسین دیگر» با شعر زینب محمدی و معصومه زارعی، ملودی رضا شریفی و تنظیم نیما نورمحمدی، «بدرقه» با شعر محسن رضوانی، ملودی محسن عرب خالقی و تنظیم امیرحسین سمیعی، «لشگر آخرزمانی» با شعر سیدعلیرضا شفیعی، ملودی و تنظیم علی نصیرنژاد، «کاروان عاشقان» با شعر و تنظیم احسان غلام نژاد و موسیقی زهرا غلام زاده مهرآبادی و «نشونه» با شعر و ملودی محسن رضوانی و تنظیم احسان غلام نژاد قطعاتی بودند که در این آلبوم گنجانده شدند.
آنچه از این پروژه موسیقایی پیش روی مخاطبان قرار گرفت، تنها به تولید و انتشار یک آلبوم محدود نشد، گو اینکه دست اندرکاران این مجموعه تلاش کردند تا بواسطه همکاری با مجموعه های مختلف فرهنگی- هنری برنامه های اجرائی مختلفی را در آستانه فرا رسیدن اربعین حسینی آن سال و مراسم پیاده روی در کربلای معلی برگزار کنند. رویدادهایی که در قالب گام سوم طرح ملی «هوای تازه» با همراهی ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور و مرکز موسیقی حوزه هنری، پروژه ای در قالب سرود را به مخاطبان ارائه داد.

میلاد عرفانپور شاعر و مدیر مرکز موسیقی حوزه هنری که از زمان شروع به کار خود در این مجموعه به عنوان مدیر، فعالیتهای مؤثری را در عرصه های در رابطه با موسیقی ایرانی، موسیقی انقلاب و سرود انجام داده است، طی نشست خبری که به بهانه تولید و انتشار آلبوم «همصدا با اربعین» در عرصه هنری تدارک دیده شده بود، در توضیحاتی پیرامون انتشار این مجموعه اظهار داشت: آلبوم سرود «همصدا با اربعین» دومین اثر در حوزه سرود است که از طرف مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر می شود. قبل از این نیز مرکز موسیقی حوزه هنری آلبوم سرود «ما غروب نمی کنیم» را به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران منتشر نموده بود. در عین حال طرح ملی «هوای تازه» به همت ستاد عالی امور مساجد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با مشارکت مرکز موسیقی حوزه هنری شروع شد. طرحی که به احیا و فعال سازی سرود و گروههای سرود در سطح کشور اختصاص داشت. طرح ملی «هوای تازه» کار خودرا در شش مرحله شروع کرد که مرحله اول شناسایی گروههای سرود بود. مرحله دوم آموزش مربیان سرود بود. در مرحله سوم تولید آثار شاخص برای الگوی دیگر گروههای سرود کشور مد نظر بود که در همین راستا آلبوم سرود «هم صدا با اربعین» تولید شده است.
وی با اشاره به اینکه پروژه «همصدا با اربعین» در نوع خود می تواند به عنوان پروژه ای کم نظیر معرفی شود، اظهار داشت: بیش از ۱۰ موسیقی دان در تولید این آلبوم حضور دارند. همین طور ما به موسیقی هیأت نگاه خاصی میلاد عرفانپور: از دلیلهای چنین تولیدی در فضای اربعین حسینی، نیاز به زمزمه آثار موسیقایی در همایش عظیم اربعین است داریم. چونکه معتقدیم حتی نوحه ای هم که مداح در هیأت می خواند باید از حیث موسیقی حمایت و تقویت شود. از دلیلهای چنین تولیدی در فضای اربعین حسینی، نیاز به زمزمه آثار موسیقایی در همایش عظیم اربعین است.
سعید سعادتی معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون های مساجد کشور نیز در این جلسه ضمن اشاره به طرح ملی «هوای تازه» اظهار داشت: عنوان «هوای تازه» از بیانات مقام معظم رهبری گرفته شده است. ایشان سرود را هوایی تازه می دانند و جامعه را نیازمند هوای تازه می دانند. در تلاش هستیم تا جریان سرود را همانند دهه ۶۰ و ۷۰ زنده نماییم. سرود جذابیت هایی دارد که نسل امروز از آن استقبال می کند، چونکه سرود مجموعه ای از مهارت ها و هنرها همچون موسیقی، حرکت و نمایش، نظم و نظام جمع و تجربه کار گروهی است. همین طور سرود تمرین شنیدن و تبعیت از رهبری است و از همه مهم تر رقابت در عین رفاقت است. طرح ملی هوای تازه هم در شش گام اجرا می شود و تلاش داریم این طرح در سراسر کشور و نه فقط در پایتخت و مراکز استانها اجرا شود. ما براین باور هستیم زبان هنر بهترین ابزار برای ماندگار کردن اربعین حسینی و زمینه سازی برای ایجاد تمدن نوین اسلامی است.
امیرحسین سمیعی یکی از آهنگسازان و تنظیم کنندگان آلبوم «همصدا با اربعین» هم در این جلسه رسانه ای توضیح داد: در جهان غرب از آواز دسته جمعی یا همان سرود برای انتقال پیام های مهم و ارزشمندشان به جهانیان استفاده می نمایند. اقدام مرکز موسیقی حوزه هنری و ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد در برجسته کردن آوازهای دسته جمعی و شناسایی و پشتیبانی از گروههای سرود بسیار عالی و قابل تقدیر و کم نظیر است. بدین منظور شعر و نغمه هایی که در عرصه اربعین در هیأت ها شنیده ایم در اجرای آلبوم سرود «هم صدا با اربعین» به کار گرفته شده است. البته برای بالا بردن سطح کیفی آلبوم سرود «همصدا با اربعین» از تجارب و دانش آهنگسازان بسیار خوبی استفاده شده است. در نتیجه این آلبوم بسیار پرمحتوا و غنی است. به هر حال امیدواریم آلبوم «همصدا با اربعین» و سایر آوازهای دسته جمعی بتواند با حمایت دستگاهها و همین طور در پی استقبال مردمی در سطح کشور جریان ساز باشد.

وی با ابراز تأسف از دید نادرست به سرود و استفاده از آن اظهار داشت: نگاه درستی به سرود در کشور وجود ندارد. امید است اقدامات مرکز موسیقی حوزه هنری و ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در توجه بیشتر به سرود جریان ساز باشند.
به هر ترتیب آلبوم «همصدا با اربعین» نیز یکی از چندین پروژه ای است که طی سالهای اخیر بواسطه کوشش های صورت گرفته از طرف گروههای سرود کشور به مناسبت ایام اربعین حسینی پیش روی مخاطبان قرار گرفت، چارچوبی که انتظار می رود در کنار توجه به ضرورت های نشر گسترده چنین آثاری روز به روز به کیفیت آنها افزوده شود تا در آینده ای نزدیک موضوع سرود و گروههای سرود تبدیل به مجموعه های فراملی برای معرفی در سطوح بالای بین المللی و در راستای پیشبرد اهداف ملی و مذهبی با زبان شیوای هنر شود.
برای شنیدن سرود «قدم با قدم با فرشته ها» از آلبوم «همصدا با اربعین» اینجا را کلیک کنید.

1402/06/15
21:48:17
itemprop="bestRating">5
283
تگهای خبر: آموزش , پروژه , جهان , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد