وبلاگ آفتاب

میزان تأثیر سوابق تحصیلی در 5 گروه آزمایشی کنکور چقدر هست؟

میزان تأثیر سوابق تحصیلی در 5 گروه آزمایشی کنکور چقدر هست؟

به گزارش وبلاگ آفتاب، میزان تأثیر قطعی (مثبت) سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ در ۵ گروه آزمایشی شامل علوم انسانی، تجربی، فنی و مهندسی، هنر و زبان های خارجی مشخص شد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ برمبنای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در دو نوبت (نوبت اول در تاریخ ۲۹ و ۳۰ دیماه ۱۴۰۱، نوبت دوم در تاریخ ۱۴ و ۱۵ تیر ماه ۱۴۰۲) انجام شد.
نتایج اولیه آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ قرار بود در دو مرحله اعلام گردد که مرحله اول آن اعلام شده است. مرحله اول شامل کارنامه داوطلبان شرکت کننده در نوبت دوم آزمون سراسری (تیر ماه) حاوی نمرات خام دروس گروههای آزمایشی شرکت کننده، بیشترین نمره کل آزمون اختصاصی (کنکور) مربوط به نوبت اول و دوم (ملاک عمل در نمره کل نهایی) و نمره کل سابقه تحصیلی دریافتی از وزارت آموزش وپرورش بود که در روز جمعه ۲۰ مرداد با ورود به سامانه جامع آزمون سراسری، قابل مشاهده شد.
مرحله دوم کارنامه نهایی برای انتخاب رشته حاوی نمره کل نهایی، رتبه در سهمیه، رتبه کشوری، سهمیه، استان بومی و وضعیت مجاز یا بدون مجوز به انتخاب رشته داوطلبان است که هفته آینده اعلام می شود.
نمرات خام شرکت کنندگان نوبت اول در اسفند ماه ۱۴۰۱ اطلاع رسانی شد که مجدداً در سامانه جامع آزمون سراسری به آدرس https: //my.sanjesh.org قابل مشاهده می باشد. برای داوطلبانی که فقط در نوبت اول در یک یا چند گروه آزمایشی شرکت کرده اند، نمره کل آزمون اختصاصی و نمره کل سابقه تحصیلی آنان در کارنامه نوبت اول درج شده و بوسیله سامانه فوق شایان توجه است.
پذیرش در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ برمبنای قوانین و مصوبات مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای سنجش و پذیرش دانشجو با ملاک نمره کل نهایی حاصل از ۶۰ درصد آزمون اختصاصی (کنکور) و ۴۰ درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی برای سه گروه آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی و همینطور ۷۴ درصد آزمون اختصاصی (کنکور) و ۲۶ درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی برای گروههای آزمایشی هنر و زبان های خارجی برمبنای ۱۱ درس دیپلم در پایه دوازدهم در نظام ۶-۳-۳ محاسبه می شود و سهمیه ها در این آزمون تغییر نخواهد کرد.
به صورت کلی میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی - واحدی/ ترمی - واحدی در گروههای آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ میزان ۳۰ درصد با تاثیر قطعی و میزان تاثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی نظام سالی - واحدی/ترمی - واحدی ۱۰ درصد(در مجموع ۴۰ درصد) با تاثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی عنوان شده است.
همینطور سهم نمره کل سابقه تحصیلی پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ یا دیپلم و پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی/ترمی واحدی در گروههای آزمایشی هنر و زبان های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ به میزان ۲۶ درصد با تاثیر قطعی و فقط شامل دروس عمومی سابقه تحصیلی است و مابقی به سهم نمره کل آزمون اختصاصی(کنکور) اضافه می شود.
میزان تأثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی/ترمی واحدی در گروههای آزمایشی هنر و زبان های خارجی آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، ۱۹ و نیم درصد با تأثیر قطعی و میزان تأثیر سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی نظام سالی واحدی/ترمی واحدی ۶ و نیم درصد(در مجموع دیپلم و پیش دانشگاهی ۲۶ درصد) با تأثیر قطعی در نمره کل سابقه تحصیلی است.
طبق بند ۲-۲ ماده ۲ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، برای هر داوطلب یک نمره کل سابقه تحصیلی حاصل از میانگین وزنی نمرات تراز شده سابقه تحصیلی دروس عمومی و تخصصی وی باتوجه به ضرایب سوابق تحصیلی مندرج در جداول ضرایب سوابق تحصیلی دیپلم نظام ۳-۳-۶ و نظام سالی - واحدی/ترمی - واحدی) ایجاد می شود.
برای داوطلبانی که سابقه تحصیلی ناقص دارند و یا کلاً سابقه تحصیلی ندارند، سهم نمره کل سابقه تحصیلی قابل جایگزینی با نمره کل آزمون اختصاصی نیست.
برای پذیرش در سال ۱۴۰۲، نمره کل نهایی مربوط به گروه آزمایشی درخواستی داوطلب طبق بندهای ۲ و ۳ ماده ۳ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، از ترکیب بیشترین نمره کل آزمون اختصاصی در نوبت های آزمون اختصاصی دارای اعتبار گروه درخواستی و نمره کل سابقه تحصیلی گروه درخواستی (میانگین وزنی نمرات تراز شده سابقه تحصیلی دروس عمومی و تخصصی طبق بند ۲-۲ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی) ایجاد می شود و ملاک علمی برای پذیرش داوطلبان برای ورود به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، نمره کل نهایی مربوط به سال پذیرش دانشجو است. رتبه در سهمیه و رتبه کشوری برمبنای نمره کل نهایی ایجاد می شود.
برای داوطلبانی که در خرداد ماه موفق به دریافت مدرک دیپلم نشدند و در شهریور ماه مدرک دیپلم خویش را دریافت می کنند، نمرات سوابق تحصیلی و معدل برمبنای نمرات کسب شده داوطلب در امتحانات نهایی آموزش وپرورش در خرداد ماه همان سال محاسبه می شود و ملاک اعمال در گزینش علمی است.
به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ می توانند هرگونه سؤال درباب نمرات خام آزمون اختصاصی (کنکور) را بوسیله سامانه پاسخگویی اینترنتی به آدرس https: //request.sanjesh.org به سازمان سنجش آموزش کشور ارسال نمایند و یا در صورت ضرورت سؤالات خویش را در ساعات اداری با شماره تلفن ۴۲۱۶۳ با پیش شماره ۰۲۱ در بین بگذارند.
داوطلبان در صورت نیاز به درخواست بررسی دوباره نمره کل سابقه تحصیلی لازم است به درگاه الکترونیکی وزارت آموزش وپرورش به آدرس my.medu.ir رجوع کنند. طبق تاکید سازمان سنجش به درخواست هایی که به سایر روش ها ارسال شود، هیچ نوع پاسخی داده نخواهد شد.
منبع:

1402/05/23
11:08:06
itemprop="bestRating">5
276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد