وبلاگ آفتاب
دبیر ستاد اقتصاد دانش بنیان انرژی خبر داد

تسهیلات خطرپذیر 26 هزار میلیاردریالی برای شرکت های فعال در صنعت برق

تسهیلات خطرپذیر 26 هزار میلیاردریالی برای شرکت های فعال در صنعت برق

وبلاگ آفتاب: دبیر ستاد اقتصاد دانش بنیان انرژی از اختصاص تسهیلات به شرکت های فعال در عرصه اصلاح الگوی مصرف انرژی در امتداد اجرائی سازی بخشنامه پشتیبانی از تولید، دانش بنیان و فناور و اشتغال آفرین در صنعت آب و برق آگاهی داد.


دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان انرژی خبر داد
اختصاص ۲۶ هزار میلیاردریال تسهیلات خطرپذیر به شرکت های فعال در صنعت برق و اصلاح الگوی مصرف انرژی
به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، زمانیان درباب کارهای این ستاد، اظهار داشت: باتوجه به تغییر عنوان این ستاد، اهداف و ماموریت های جدیدی برای ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان انرژی تعریف شده است. همچون این اهداف می توان به توسعه بازار اقتصاد دانش بنیان حوزه انرژی با بهره بردن از ظرفیت زیست بوم فناوری و نوآوری کشور، پیاده سازی پروژه های اقتصاد محور، پیشران و راهبردی در عرصه انرژی با بهره گیری از ظرفیتهای شرکت ­های دانش بنیان و بهره برداری حداکثری از همه ظرفیت ­های پیش بینی شده در قانون جهش تولید دانش بنیان اشاره نمود.
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان انرژی، اشاره کرد: فعالیت ها و اقدامات مناسبی در عرصه نفت، گاز و نیرو درحال برنامه ریزی و انجام است. به عنوان نمونه در سال جدید، جلسات کارگروه ماده ۸ بخشنامه پشتیبانی از تولید، دانش بنیان و فناور و اشتغال آفرین در صنعت آب و برق بطور منظم درحال برگزاری بوده که هدف اصلی این کارگروه اختصاص بهینه تسهیلات خطرپذیر موضوع قسمتی از بند (ط) تبصره (۱۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور تا سقف ۲۶ هزار میلیاردریال به شرکت های دانش بنیان صنعت برق و شرکت های فعال در عرصه الگوی مصرف انرژی است.
زمانیان افزود: مسئولیت این کارگروه بر عهده معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان بوده و با همکاری سایر اعضای کارگروه، شیوه نامه و پروسه مناسبی جهت اختصاص تسهیلات مذکور به شرکت های دانش بنیان تدوین شده است.
وی با اشاره به اهمیت انرژی ­های تجدیدپذیر، اشاره کرد: یکی دیگر از فعالیت ­های مهم این ستاد، پیگیری اجرائی کردن ماده ۱۶ قانون جهش تولید دانش بنیان و کمک به توسعه شرکت­ های فعال و زیر ساخت ­های این حوزه با کمک منابع حاصله از اجرای این قانون است.
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان انرژی، اضافه کرد: مطابق این قانون، صنایع با قدرت مصرف بیش از یک مگاوات موظفند معادل یک درصد از برق مورد نیاز سالانه خودرا بوسیله راه اندازی نیروگاه های تجدیدپذیر تامین کنند که این سهم باید در آخر سال پنجم به حداقل پنج درصد برسد. در غیر این صورت وزارت نیرو موظف است سهم مذکور از برق مصرفی این صنایع را با تعرفه تجدیدپذیر محاسبه کرده و از صنایع گرفتن کند. میزان ۲۵ درصد از این هزینه دریافتی، بعد از واریز به حساب خزانه داری کل کشور به حساب معاونت علمی واریز می­ شود تا صرف پشتیبانی از لابراتوار ­ها، شرکت ­های دانش بنیان و سایر موارد در رابطه با توسعه برق تجدیدپذیر شود.
زمانیان در تشریح برنامه­ های اصلی ستاد، اضافه کرد: یکی از اولویت های کاری ستاد، کمک به رفع اشکال ناترازی گاز با همکاری وزات نفت و صمت و بهره گیری از ظرفیت شرکت ­های دانش بنیان فعال این حوزه است. همچون فناوری ­هایی که این ستاد برای حل این مشکل برآن تمرکز دارد، می توان به استفاده از ظرفیت شبکه انتقال و توزیع گاز کشور (ایستگاه های تقویت و تقلیل فشار گاز)، فناوری SNG، مایع سازی گاز (LNG) و بهره برداری از مخازن گازی نامتعارف اشاره نمود.
وی اشاره کرد: یکی دیگر از برنامه های ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان انرژی، اجرائی سازی بازار بهینه سازی مصرف انرژی و محیط زیست است که بخشنامه ایجاد آن در سال ۱۳۹۶ از طرف سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ گردیده است. همین طور بخشنامه اجرائی بازار در سال ۱۴۰۰ ابلاغ گردید و معاونت علمی وظیفه راه اندازی سامانه ای بمنظور تهیه و تنظیم گزارش ­های پایش و ارزیابی عملکرد فعالین بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست و معرفی سالانه تکنولوژی های جدید حوزه بهینه سازی انرژی و محیط زیست را برعهده دارد.
زمانیان اضافه کرد: ساز و کار بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست به شکلی است که شرکت ­های فعال حوزه بهینه­ سازی با ارائه پروپوزال­ های مناسب و تصویب آنها در نهادهای تخصصی بازار (ایفکو و ساتبا) بتوانند به میزان انرژی صرفه جویی شده بعد از اجرای طرح خود، گواهی هایی قابل معامله در بورس انرژی را دریافت کرده و با قیمت های بالاتری نسبت به هزینه برق صرفه جویی شده آنها را به فروش برسانند.
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دانش بنیان انرژی در آخر اشاره کرد: این ستاد آمادگی خودرا برای اجرائی سازی اولویت های ارائه شده با کمک شرکت های دانش بنیان و فعال حوزه انرژی اعلام می کند.
منبع:

1402/05/22
07:25:22
itemprop="bestRating">5
287
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد