وبلاگ آفتاب

بررسی رفتار سلول های بنیادی برای مهار بیماری های خونی

بررسی رفتار سلول های بنیادی برای مهار بیماری های خونی

به گزارش وبلاگ آفتاب، محققان کشور با حمایت صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران ضمن بررسی رفتار سلول های بنیادی برای مهار بیماری های خونی، نتایجی را به دست آوردند که از آنها در مهار واکنش های رد پیوند حین گسترش سلول های تنظیمی در محیط لابراتوار استفاده کردند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا به نقل از روابط عمومی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور، «جداسازی و گسترش سلول های Treg کودکان مبتلا به β تالاسمی ماژور در ex-vivo و بررسی عملکرد مهاری و هم پلاستیسیتی آنها در حضور سایتوکاین های التهابی» طرحی است که امیرحسین منصورآبادی بعنوان رساله دکتری با راهنمایی استاد علی اکبر امیر زرگر و استاد امیرعلی حمیدیه انجام داده است و در این راه از حمایت صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور هم بهره برده است.
امیرحسین منصورآبادی در رابطه با این طرح، توضیح داد: پیوند بافت بعنوان متد منتخب درمان برای بیمارانی که نارسایی های اعضا یا تصحیح نقایص خونی مادرزادی دارند، در نظر گرفته می شود. پیوند سلول های بنیادی خون ساز مغز استخوان هم بعنوان زیرمجموعه ای از پیوند بافت، یک رویکرد کلینیکی درمانی برای درمان بیماری های کشنده ناشی از نقایص درونی در یک یا بیشتر از یک رده خون ساز نظیر بیماری های بدخیم خونی مانند لوسمی و پره لوسمی و یا غیر بدخیم خونی است که برای بازگرداندن توانایی تولید سلول های خونی نرمال به بیمار به کار می رود.
این محقق و پژوهشگر در ادامه اظهار داشت: تالاسمی بتا در اثر نقص در تولید زنجیره بتا هموگلوبین ایجاد می شود و سلول های بنیادی خون ساز اغلب از دهندگان خون بعد از انجام فرایندهایی، جهت کمک به درمان این بیماری فراهم می شود.
منصورآبادی در رابطه با اهداف این طرح هم توضیح داد: بررسی فراوانی سلول های Treg خون محیطی افراد مبتلا به تالاسمی در مقایسه با افراد سالم، بررسی عملکرد مهاری سلول های Treg قبل و پس از گسترش در افراد مبتلا به تالاسمی و افراد سالم و بررسی میزان آلودگی های احتمالی حین گسترش از اهدافی است که در این طرح دنبال می شد و خوشبختانه توانستیم از نتیجه های این طرح در مهار واکنش های رد پیوند حین گسترش سلول های تنظیمی در محیط آزمایشگاه، استفاده نماییم.
وی در رابطه با چالش های موجود در انجام این طرح، اظهار نمود: نمونه گیری از کودکان برای انجام این تحقیق یکی از اصلی ترین چالش های ما بود؛ چون که والدین یا اجازه این کار را نمی دادند و یا همکاری کمی داشتند. قیمت ارز هم که در سالهای اخیر بی سابقه رشد داشته است، باعث ناتوانی ما در خرید و تهیه لوازم مصرفی می شد.
وی تصریح کرد: به خاطر مشکلات واردات، سفارش ها با هدررفت زمانی زیادی به دست ما می رسید و دریافت بعضی از سفارش ها حتی تا ۷ ماه طول می کشید. همین موضوعات سبب طولانی شدن زمان انجام تحقیق شد. همینطور دسترسی به تحقیقات آزمایشگاهی دانشگاه تهران محدودیت هایی داشت و من در صدد رفع این محدودیت ها هم بودم. خوشبختانه با وجود همه مشکلات، این طرح به نتیجه مطلوب رسید و امیدوارم بتوان از نتایج آن در علم پزشکی بهره کافی برد.
منبع:

1402/05/09
08:03:27
itemprop="bestRating">5
275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد