وبلاگ آفتاب
با حضور در منزل هنرمند؛

مدیرکل هنرهای تجسمی با خانواده زنده یاد حسین کاشیان دیدار کرد

مدیرکل هنرهای تجسمی با خانواده زنده یاد حسین کاشیان دیدار کرد

وبلاگ آفتاب: محمد خراسانی زاده مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با خانواده هنرمند فقید حسین کاشیان ملاقات و گفتگو کرد.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، محمد خراسانی زاده مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن حضور در منزل زنده یاد حسین کاشیان با خانواده این هنرمند فقید ملاقات و گفتگو کرد.
در این دیدار که با حضور همسر، فرزندان و تعدادی از دوستان زنده یاد حسین کاشیان هنرمند فقید عرصه نقاشی و خوشنویسی همراه بود، مانی کاشیان فرزند زنده یاد حسین کاشیان در سخنانی بیان کرد: هنرمندانی مثل پدرم متعلق به نسلی هستند که اگر نگوییم منقرض شده اند، باید اظهار داشت که رو به انقراض اند. طبیعی است که نمایندگان این نسل با رفتن شان جهانی از نگاه، معرفت و اخلاق را همراه خود می برند و این وظیفه جامعه است که چنین میراثی را حفظ کند.
او اضافه کرد: لازم است متولیان و تصمیم گیران عرصه هنر امکانی را فراهم آوردند تا سبک، روش و آثار هنرمندان متعلق به این نسل مورد تجزیه وتحلیل قرار گیرد. اگر قرار باشد در این جهت هزینه ای صرف یا امکانی فراهم گردد، چنین امکان و هزینه ای باید معطوف به شناخت و معرفی هرچه بیشتر این نسل از هنرمندان باشد.
در ادامه این دیدار، محمد خراسانی زاده مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تاکید بر اهمیت تجزیه وتحلیل سبک و آثار هنری زنده یاد حسین کاشیان اظهار داشت: جریان نقد آثار هنری در کشور ما آنچنان که باید شکل نگرفته و این یکی از چالش های مهمی است که حالا با آن مواجه هستیم. ما در ایران مورخین هنری اندکی داریم، چونکه عمدتا به خلق اثر تمایل داشته ایم. استادان هنر ما نیز بیشتر مایل بوده اند که آموزش دهند تا این که بخواهند بنویسند. در صورتیکه این منتقدان هنری هستند که مسیر هنر و هنرمندان را شفاف می کنند.
او افزود: نقد هنری در کشور ما نسبت به کمیت آثار هنری خلق شده ظرفیت بسیار کمی دارد به نحوی که حدودا نمی توان به آن پرداخت. اینک می توان پرسید که ما چند منتقد هنری در حوزه هنرهای تجسمی داریم؟ مقصود، منتقدانی است که بتوانند به تحلیل محتوای آثار هنری بپردازند و آثار هنرمندان را از منظرهای گوناگونی مثل روانشناختی، جامعه شناختی، فلسفی، سبک شناسی، اسطوره شناسی و… مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهند.
مدیرکل هنرهای تجسمی عنوان کرد: هنرهای تجسمی به نقد هنری نیاز مبرم دارد. خاصیت نقد هنری این است که متوقف به شخص هنرمند نیست. مرحوم کاشیان حالا دیگر در بین ما نیست که بخواهد آثارش را ادامه بخشد اما تحلیل آثار او می تواند ادامه پیدا کند و به تبع آن، سبک هنری او جاری و ساری شود. ما هنرمندانی را داریم که سال ها قبل از دنیا رفته اند اما شاگردانشان سبک آنها را ادامه داده اند. اگر بخواهیم به چرخه کامل هنرهای تجسمی نزدیک شویم، باید بخش نقد هنری را بیش از پیش تقویت نماییم.

1402/04/02
18:58:49
itemprop="bestRating">5
286
تگهای خبر: آموزش , جهان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد