وبلاگ آفتاب
گزارش وبلاگ آفتاب؛

نواهایی که در بدرقه روح خدا ماندگار شد

نواهایی که در بدرقه روح خدا ماندگار شد

وبلاگ آفتاب: طی دهه های گذشته آثار و ملودی های مختلفی پیرامون ابعاد شخصیتی حضرت امام خمینی(ره) تولید شده که هر کدام در روزهای مختلف پیش روی دوستداران بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته اند.خبرگزاری مهر – گروه هنر – علیرضا سعیدی: عروج ملکوتی حضرت روح الله در چهاردهم خرداد ۱۳۶۸ دربرگیرنده روزی سرشار از خاطراتی تلخ بود که نسل نوجوان و جوان آن سال ها لحظه به لحظه این ایام پراز التهاب و سوگ را به خاطر می آورد. روزهایی که تلویزیون های سفید و سیاه آن زمان هر چند ساعت یک دفعه، در بخش های خبری که نسبت به اینروزها با فاصله بیشتری پخش می شدند، تصاویری انتخاب شده از حضور بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در بیمارستان با آن حال و هوای ساده را نشان می دادند. لحظاتی که در آن از دوا و درمان پزشکان، از شانه کردن محاسن امام راحل توسط ایشان، از بغل کردن نوزادی که گلِ لبخند را روی لبان حضرت امام می نشاند تا لحظه ملتهب و نفس گیر تنفس مصنوعی و فشار دست های پرستار یا پزشک روی سینه های امام را نشان می داد و در نهایت هم در ساعت آغازین صحبت به این عبارت های تاریخی محمدرضا حیاتی ختم می شد. آنجا که همان موسیقی تیتراژ معروف اخبار رادیو از پس یک روز گرم که ما مشغول خوردن صبحانه و آماده شدن برای امتحان مدرسه بودیم، ما را آماده یک خبر از زبان محمدرضا حیاتی کرد. خبری که گویی یک مارش غمگین برای اتفاقی غم انگیز بود.
خبر این بود: «بسم الله الرحمن الرحیم، انا لله و انا الیه راجعون؛ روح بلند پیشوای مسلمانان و رهبر آزادگان جهان حضرت امام خمینی، به ملکوت اعلی پیوست…» و اینگونه بود که جامعه ایرانی سراسر سیاه پوش شد و عاشقان روح الله را آنچنان بی قرار کرد که مراسم خاکسپاری پیکر امام راحل را تبدیل به یکی از عظیم ترین و باشکوه ترین آئین های تشییع دنیا کرد.»
و درست در اینجا بود که همزمان خیلی از هنرمندان نیز به تکاپو افتادند تا آثار هنری مختلفی را به این خاطره جمعی ضمیمه کنند. شرایطی که خانواده موسیقی نیز از این قاعده مستثنا نبودند و تکاپوی شان منجر به انتشار آثاری شد که هنوز هم برای مردم ایران به یادگار مانده است.

آنچه می خوانید نگاهی اجمالی به معرفی برخی از تولیدات و تک آهنگ هایی که از آن زمان تا به امروز پیرامون ابعاد شخصیتی امام خمینی (ره) و رحلت ایشان منتشر و به مخاطبان و ارادتمندان حضرت روح الله ارائه شده اند.
«دریغا»؛ محمد گلریز و یک نوای غم انگیز همیشگی
مدتی از رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران نگذشته بود که یک نغمه به اندازه وسعت تمام ایران به گوش مردم ایران نشست و در همان روزهای آغازین که مردم ایران سوگوار و عزادار امام (ره) بودند در تمامی شبکه های تلویزیونی و رادیویی آن دوران پخش گردید.
آهنگ «دریغا» با شعری از مرحوم حمید سبزواری با باخبر «دریغا ای دریغا ای دریغا، خدایا سایه ای رفت از سر ما…» و به آهنگسازی محمد شکوهی که محمد گلریز خواننده چندین اثر ماندگار انقلابی و آئینی آنرا اجرا کرد. اثری که همچنان پس از گذشت ۳۰ سال از رحلت ملکوتی پیر جماران همچنان به عنوان یکی از جاودانه ترین و شاید خاطره انگیزترین نغمات در رابطه با ایام وفات امام خمینی در حافظه شنیداری مخاطبان باقی مانده است.
البته در سال ۱۳۶۸ انجمن حفظ و اشاعه سرود و آهنگ های انقلابی آلبومی با عنوان «دریغا» را تولید و منتشر نمود. در این آلبوم قطعاتی به مناسبت رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی با صدای محمد گلریز، علیرضا افتخاری، مهرداد کاظمی و جهانگیر زمانی اجرا شده بود.
«غم خورشید»، «روح بلند آسمانی»، «نماز آخر»، «یاد آفتاب»، «دلدادگان روی دوست»، «غم فراق»، «در سوگ خورشید» آثار دیگری هستند که محمد گلریز تا حالا در رثای پیر جماران منتشر نموده است.
برای شنیدن قطعه «دریغا» اینجا را کلیک کنید.

«اشک افشان»؛ هدیه حاج صادق به امام خمینی (ره) در سومین سال عروج
اثر «اشک افشان» با نوای صادق آهنگران هم یکی دیگر از آثار مهم و شناخته شده ای است که اوایل دهه هفتاد به مناسبت سالگرد عروج ملکوتی حضرت امام منتشر گردید.
«اشک افشان» در حقیقت یکی از قطعات آلبومی با همین نام است که سال ۱۳۷۱، در سومین سالگرد درگذشت امام با آهنگسازی محمدعلی شکوهی ساخته و ارائه شده است.
«صبح سوگوار»، قطعه بی کلام «مرثیه نوازی»، «اشک افشان» با اجرای کُر، «بگذار تا بگریم» و «ساربان» آثاری هستند که به همراه یک دکلمه آلبوم مذکور را می سازند. اشعار این آلبوم از اشعار شاعرانی، چون حمید سبزواری، احمد عزیزی یاسری (چمن) و غلامحسین عمرانی انتخاب شده اند.
برای شنیدن قطعه «اشک افشان» اینجا را کلیک کنید.

«سمفونی روح الله»؛ شاهین فرهت و انجام یک کار خیلی مهم
یکی از آثار مهمی که طی سالهای اخیر با محوریت شخصیت فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران پیش روی مخاطبان قرار گرفته، سمفونی «روح الله» ساخته شاهین فرهت آهنگساز و استاد پیشکسوت موسیقی کشورمان است.
وی این اثر را با محوریت شخصیت فرهنگی، سیاسی و اجتماعی امام خمینی (ره) در چهار موومان ساخته است. وی در این اثر بی کلام، وجوه مختلف شخصیت انسانی و عرفانی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را با زبان موسیقیایی بیان کرده است.
موومان اول سمفونی روح الله به تولد و رشد و نمو حضرت امام اختصاص دارد، موومان دوم به دوران بلوغ علمی، اجتهاد و بالندگی امام در عرصه علمیه و قله های بلند علم و معرفت شناسی می پردازد. موومان سوم هم با زبانی رمزآلود به جریان مبارزات حضرت امام که در نهایت منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد پرداخته و در موومان چهارم آهنگساز به عروج ملکوتی امام خمینی که با دلی آرام و قلبی مطمئن رحلت کرده و دنیایی از اهالی معرفت را داغدار هجران می کنند می پردازد که به طور قطع این داغ هجران هیچگاه جبران نمی شود فرهت که تا حالا ۱۷ سمفونی با موضوعات مختلف و برمبنای شخصیت های دینی، مذهبی، ادبی و فرهنگی ساخته، در این سمفونی بی کلام ابعاد و چهره بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را با زبان موسیقیایی بیان کرده است.

«خمینی بی تو دیگه از چی بخونم»؛ بچه های آباده و دلتنگی هایی برای پیرجماران
یکی از قطعات معروفی که از روزهای در رابطه با سوگواری ارتحال حضرت امام خمینی به عنوان یکی از معروف ترین موسیقی های خاطره انگیز در رابطه با آن روزهای غم انگیز همچنان مورد توجه قرار گرفته است، ملودی «خمینی بی تو از چی بخونم» اجرا شده توسط گروه سرود «بچه های آباده» به سرپرستی و آهنگسازی احمد توکلی است.
گروه «بچه های آباده» را می توان مشهورترین گروه سرود دهه شصت دانست که محمد حسین توکل و مهدی نظری تک خوان های آن بودند. این گروه در سال ۱۳۵۵ در خانه فرهنگ و هنر آباده استان فارس تشکیل شد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز به فعالیت خود ادامه داد و سروده ایی، چون «یا علی مدد» و «خواهرم حجابت سنگر است» را ارائه نمود.
اعضای این گروه سال ۱۳۶۷ بود در حسینیه جماران با امام خمینی دیدار کردند و به خواندن سرود «قصه بابا» پرداختند و بعد از آن نیز در مراسم سپاهیان ۱۰۰ هزار نفری حضرت محمد (ص) شیراز در حضور رییس جمهور وقت (آیت الله خامنه ای) سه سرود «جنگ»، «دلیران تنگستان» و «قصه بابا» را اجرا کردند بعد از این اجرا بیش از قبل مشهور شدند.
سرود «قصه بابا» یکی دیگر از آثاری است که در مدح امام خوانده شده است.
برای شنیدن سرود «خمینی بی تو دیگه از چی بخونم» اینجا را کلیک کنید.

«سوئیت سمفونی امام خمینی»؛ بهزاد عبدی و یک تلاش باارزش موسیقایی
بهزاد عبدی همچون آهنگسازان صاحب سبکی است که آثارش همیشه در قالب و چارچوب درستی پیش روی مخاطبان قرار گرفته اند. او با بهره مندی از آموزه های علمی خود در حوزه موسیقی که این سال ها خلاء آن بیش از هر زمانی محسوس است توانسته آثاری را در عرصه های مختلف سینما، تئاتر، آلبوم و پروژه های موسیقایی تولید نماید که خیلی از آنها جزو آثار قابل تأملی هستند که گرچه رنگ و بوی سفارشی دارند اما می توانند به عنوان آثاری مستقل و قابل اتکا موردتوجه و تمرکز قرار گیرند.
یکی از این آثار باارزش سوئیت سمفونی امام خمینی (ره) که بهزاد عبدی آنرا در سال ۱۳۸۵ نوشت. اثری که در چهار قسمت «هبوط»، «اوج»، «قیام» و «عروج» نوشته شده و دربرگیرنده زندگی بنیانگذار انقلاب اسلامی ایرانی از تولید تا ارتحال ملکوتی ایشان است.
بخش نخست این سوئیت سمفونی نامش «هبوط» است و به تولد امام (ره) و به جریانات سیاسی آن زمان اختصاص دارد. قسمت دوم به نام «اوج» به مبارزات ایشان در انقلاب و چگونگی ایجاد پیروزی انقلاب اسلامی می پردازد و قسمت سوم به نام «قیام» از فرمان جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس به رهبری امام (ره) می گوید. قطعه چهارم این سوئیت سمفونی به نام «عروج» به سالهای آخر زندگی امام (ره) پرداخته است.
«قصیده انتظار»؛ محمد اصفهانی و بهره مندی از شعر معروف حضرت روح الله
یکی از آثار پرمخاطب دیگری که در عرصه آثار موسیقایی در رابطه با حضرت امام خمینی (ره) مورد توجه قرار گرفته است، مربوط به قطعه «شکوه» از مجموعه موسیقایی «شکوه» است که مدتی پیش توسط موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) به همت گروه هنر خبرگزاری مهر در محل این خبرگزاری رونمایی گردید.
در این قطعه موسیقایی که برگرفته از یکی از اشعار مشهور حضرت امام خمینی (ره) و آهنگسازی علیرضا کهن دیری پیش روی مخاطبان قرار گرفته محمد اصفهانی تلاش نموده بواسطه همکاری با یک گروه هنری ممتاز اثری را در قالب یک آلبوم به مخاطبان عرضه نماید که آنچنان که باید رنگ و بوی سفارشی به خود نگرفته و به عنوان یک اثر مستقل پیش روی شنوندگان قرار گیرد.
آنچه اصفهانی از این قطعه از خود نشان داد، بیان موسیقایی حال و هوای روحانی حضرت امام بر طبق این شعر معروف بوده که توانسته با یک ملودی جالب توجه، حس و حال ویژه ای را به مخاطب عرضه نماید.
برای شنیدن قطعه «شکوه» اینجا را کلیک کنید.

«غم نامه»؛ مهرداد کاظمی صدایی که اینروزها جایش خالی است
مهرداد کاظمی نیز همچون خوانندگان برجسته موسیقی کشورمان است که در دهه های ۶۰ و ۷۰ آثار پرمخاطب بسیاری را ساخته بود. این در شرایطی است که تولید چندین قطعه ملی – میهنی با گروههای مختلف موسیقایی نیز همچون فعالیت خواننده مطرح موسیقی کشورمان است.
یکی از قطعاتی که این خواننده به مناسبت سالروز رحلت حضرت امام خمینی (ره) تولید کرد، قطعه ای با نام «غم نامه» است که با آهنگسازی محمدعلی حیدرنیا و شعر محمود شاهرخی که بصورت ارکسترال ساخته و انتشار یافته است.
این قطعه نظر به صدای گرم و پراحساس مهرداد کاظمی که در آن روزگار یکی از محبوب ترین خوانندگان نیز به حساب می آمد، توانست با استقبال خوب مخاطبان و اراتمندان حضرت روح الله مواجه شود.
برای شنیدن قطعه «غم نامه» اینجا را کلیک کنید.

سمفونی انتظار به آهنگسازی محسن میر مهدی – خوانندگی علی تفرشی و حمید غلامعلی و رهبری ارکستر نادر مشایخی، آلبوم های «حضور سبز ۱ و ۲»، «غم فراق» با شعر محمود شاهرخی - آهنگسازی هادی آزرم - تنظیم مجتبی میرزاده و خوانندگی محمد گلریز، «در سوگ خورشید» با شعر محمود شاهرخی- موسیقی رمضان عظیمی و خوانندگی محمد گلریز، نوحه «الا یا ایها الساقی» با نوای حسین فخری، قطعه «حدیث دل» به خوانندگی عبدالحسین مختاباد از آلبوم «سایه دوست»، «هم راز» به آهنگسازی محسن نفر و خوانندگی حسام الدین سراج از آلبوم «یادیار» برخی از آثار موسیقایی هستند که با موضوع امام (ره) تولید شده اند.
در این زمینه قطعه «غم نامه» به خوانندگی صدای علیرضا افتخاری، سرود «امام دل ها» به خوانندگی محمد عبدالحسینی، تک آهنگ قطعه «پیر مهربان ما» به آهنگسازی مهدی گورنگی، قطعه «امام بهار» با شعر مصطفی محدثی خراسانی، آهنگسازی محمد هنجی و خوانندگی محمد عبدالحسینی، تک آهنگ «روح خدا» با صدای محمد علی قدمی، قطعه «وقتی که آمدی» با آهنگسازی پانیز فریوسفی و با صدای آرمین صنایعی، قطعه «انتظار فرج» با شعری از امام خمینی، تنظیم بهزاد عبدی و رهبری رازمیک اوحانیان، سرود «ماتم خورشید» به خوانندگی بهرام گودرزی نیز دیگر آثاری هستند که با محوریت سالگرد ارتحال حضرت امام پیش روی مخاطبان قرار گرفته اند.
همچنین کنسرت «فریاد هجران» با اجرای آثاری از سمفونی «امام خمینی» اثر بهزاد عبدی - «ساربان» اثر حسن ریاحی - «نقش خیال» اثر همایون رحیمیان، «شبانگاهان» - «فریاد بی قراری» اثر عبدالحسین مختاباد با تنظیم بهزاد عبدی، قطعه «ایران ۱۴۰۴» با غزلی از حضرت امام خمینی (ره) در موومان دوم به آهنگسازی مهدی وجدانی و خوانندگی مهدی حسینی، قطعه «صاحب درد» با شعری از امام راحل و آهنگسازی و صدای سید جلال الدین محمدیان، آلبوم «خورشید مستان ۱ و ۲» با اشعار علیرضا قزوه و آهنگسازی مرتضی قاسمی و سید محمد میرزمانی و خوانندگی علی تفرشی، آلبوم «غم دیدار» و «دیدار دوست» با اشعار حضرت امام و آهنگسازی مهدی نظری با استفاده از اشعار امام (ره) از دیگر آثاری هستند که طی این سال ها به مناسبت سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) انتشار یافته اند.

قطعات «وداع» - «اشک هجران» - «خورشید ظلمت سوز» - «اشک امید» - «حضور پنهان» به آهنگسازی محمد بیگلری پور و «در سوگ عشق» به آهنگسازی فرهاد رحیمیان و «رهرو عشق» با آهنگسازی محمدمهدی گورنکی به خوانندگی حمید غلامعلی، «ماه شب کاروان» با آهنگسازی مهرداد دلنوازی و سرود و صدای محمود عبدالحسینی، «هجرت خورشید» با سروده پرویز عباسی و خوانندگی محمد اصفهانی، سه قطعه «ارتحال امام» با موسیقی مهیار فیروز بخت - «غم نامه» با موسیقی علی درخشان، «امام سبز پوش» با آهنگسازی محمد بیگلری پور با صدای مهرداد کاظمی، «الوداع اماما» به آهنگسازی علیرضا برخورداری و خوانندگی جمشید جم، «هجر» با ملودی احمدعلی راغب و همراهی گروه کر، «پیرما کو» با شعر محمد خلیل جمالی، موسیقی فرید شب خیز و خوانندگی بیژن خاوری نیز از دیگر آثار شاخص در این حوزه هستند.

1402/03/14
13:00:19
itemprop="bestRating">5
223
تگهای خبر: پروژه , جهان , درمان , هارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد