وبلاگ آفتاب

گالری والی میزبان چیدمان صفای بی خبران شد

گالری والی میزبان چیدمان صفای بی خبران شد

وبلاگ آفتاب: صفای بی خبران عنوان اولین نمایشگاه چیدمان شیرین میرجمالی است که تا 25 اردیبهشت ماه در گالری والی در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از روابط عمومی گالری والی، شیرین میرجمالی هنرمند طراح و نقاش درباره ی نمایشگاهش اظهار داشت: «صفای بی خبران» عنوان اولین نمایشگاه چیدمان انفرادی من است که با تکنیک دوخت و چاپ دستی روی حریر اجرا شده است و به روشی منحصر به فرد چیدمان شده اند. در این چیدمان ۱۰ اثر که پارچه های حریر در ابعاد سانتیمتر ۶۰ در ۳ متر و در سانتیمتر ۲۵ در ۱ متر هستند.
او درباره ی وجه تسمیه عنوان این نمایشگاه اظهار داشت: در این مجموعه با کاراکترهایی روبرو می باشیم که با انتخابی خودخواسته گرفتار زوال عقل شده اند و گرفتار نوعی جهل هستند و از این جهل لذت می برند. بی زمانی و مکانی از دیگر خاصیت های این مجموعه است. همین طور آثار به شکلی اجرا شده اند که از هر سو قابل دیدن هستند.
میرجمالی درباره ی چرایی اجرای این مجموعه روی پارچه حریر اظهار داشت: حریر نمادی از خلوص و صفا و سادگی است و من با اجرای این مجموعه روی حریر خواسته ام نشان بدهم که این شخصیت ها که فاقد جنسیت هستند، پشت و روشان با هم یکی است.
او درباره ی شیوه خلق این مجموعه اظهار داشت: این مجموعه در طول اجرا خلق شده است و برای خلق آن قبل از اجرا فکر نکرده ام و اتفاقاتی که دراین مجموعه افتاده در طول خلق اثربوده است. این مجموعه را در چهار سال اخیر همزمان با طراحی ها و نقاشی هایم پیش برده ام.
نمایشگاه «صفای بی خبران» تا ۲۵ ردیبهشت ماه در گالری والی میزبان علاقمندان خواهد بود. گالری والی در میدان ونک، خیابان خدامی، پلاک ۷۲ واقع شده است.
در متن استیتمنت نمایشگاه «صفای بی خبران» به قلم فربد مرشدزاده آمده است: «تبدیل امر عینی به موضوعی برای اندیشیدن یکی از بسیار کارکردهای هنر است، امری که جهان ملموس را به جهان معقول و در شرایطی به عالم خیال پیوند می زند. اما چه بسا هنرمندانی که پرده خیال را کناری زده و به ساحتی اثیری تر از آن راه یافته اند.
در افسانه ای کهن آمده جوانی رنجور از غم عشق راه هجران پیش گرفت و شیدا و غمین شد تا خردمندی را به حال زار وی رحمتی آمد و دانه ای به او داد تا بکارد و بپرورد تا به گل آبی فراموشی بنشینید. جوان دل و جان و تن شکسته چنین کرد و بعد از فصلی بوته به گل نشست و جوان محسور از زیبایی گل آبی آنرا استنشاق و کرد و تمامی آنچه مایه رنجشش بود فراموش کرد. از جمال محبوب گرفته و غم عشق و تمنای وصال تا رنج هجران، همه را از یاد برد و گویی از هرچه مایه ی رنجش بود خلاصی یافت جز یک چیز و آن درد فراموشی بود و این چنین شد که جوان مجنون شد.
فرآیند خلق آثار اخیر شیرین میرجمالی که از ابزار غیر معمول و البته بسیار شناخته شده رودوزی بر حریر ظریف شکل گرفته چیزی شبیه به کاشتن همان دانه تا رسیدن به گل جهل ست. مفاهیم محکمی همچون رنج دانستن و آگاهی به درد جمعی، گویی با هر زنجیره بر این سطحی که از فرط شفافیت بر هیچ طعنه می زنند تبخیر می شود و به زوال عقل و جهل تبدیل می شود که بااینکه رنج دانستن و زوال آگاهی را به امری ذهنی تبدیل می کند اما خیال رنج هنوز در هر گره و زنجیره آن بر دل بیننده نقش می بندد.»
شیرین میرجمالی متولد ۱۳۶۲ تهران و عضو انجمن هنرمندان نقاش ایران است. او دانش آموخته کاردانی گرافیک، کارشناسی نقاشی و کارشناسی ارشد نقاشی است. او بیش از ۱۵ سال است که نقاشی می کند و آثارش را تا حالا در بیش از ۳۰ نمایشگاه گروهی در داخل و خارج از کشور به معرض نمایش گذاشته است. برای اولین باراست که او مجموعه ای از چیدمان هایش را که با پارچه و نخ و چاپ اجرا می کند را به معرض نمایش گذاشته است.


منبع:

1402/02/25
10:42:38
itemprop="bestRating">5
253
تگهای خبر: جهان , زیبایی , نمایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد