وبلاگ آفتاب
بازخوانی مهر از دیوارنگاره های تهران؛

سهم آرمان فلسطین از دیوارهای پایتخت

سهم آرمان فلسطین از دیوارهای پایتخت

به گزارش وبلاگ آفتاب، از سال ۱۳۹۷ تابحال دیوارنگاره های مشهور شهر تهران، در چند نوبت به مبحث روز جهانی قدس اختصاص پیدا کرده است.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از مهر، روز جهانی قدس آخرین جمعه ماه رمضان است که امام خمینی در سال ۱۳۵۸ (رمضان ۱۳۹۹ قمری) آنرا روزی رسمی برای پشتیبانی از مردم فلسطین دانست و از مسلمانان جهان خواست که برای کوتاه کردن دست رژیم صهیونیستی و پشتیبانان آن یک صدا شوند. این آرمان مورد توجه آزادی خواستار جهان قرار گرفت و علاوه بر مسلمانان، دیگران از سراسر جهان ضمن انزجار از رژیم صهیونیستی، آزادی قدس شریف را در راهپیمایی ها فریاد می زنند.
راهپیمایی روز جهانی قدس سال جاری، ۲۵ فروردین برگزار می شود و به قول سردار شریف سخنگوی سپاه، شعار اصلی «فلسطین محور وحدت جهان اسلام؛ قدس در آستانه آزادی» است. آرمان قدس همواره مورد توجه هنرمندان کشورمان بوده و این مفهوم در چارچوب خلق آثار هنری، تجلی یافته است. دیوارنگاره میدان ولی عصر (عج) و میدان جهاد هم بارها با سوژه هایی در ارتباط با قدس و پشتیبانی از مردم مظلوم فلسطین به استقبال روز جهانی قدس رفته است. همینطور سال جاری، دیوارنگاره میدان فلسطین هم که قرار شده با محوریت فلسطین به روز شود، دیوارنگاره ای با این مضمون به تماشا گذاشته است. در ادامه مروری بر این دیوارنگاره ها خواهیم داشت.

افطارمان در قدس / ۱۴۰۲
خانه طراحان انقلاب اسلامی از مجموعه های سازمان هنری رسانه ای اوج، در آستانه روز جهانی قدس، از جدید ترین دیوارنگاره میدان جهاد با شعار «افطارمان در قدس» رونمایی نمود. در این اثر هنری، قدس شریف در حالی دیده می شود که زنان و مردان مسلمان از کشورهای مختلف، جلوی آن در یک مراسم افطاری حضور دارند. چهره خندان آنها به همراه شادی کودکان، نوید تحقق یک آرزوی دیرینه می دهد. جمله انتخاب شده برای دیوارنگاره هم در جهت همین مفهوم و هم همسو با شعار انتخاب شده برای روز جهانی قدس سال جاری است: «برای مسجد الاقصای مان قفسی ساخته اند به سستی تار عنکبوت، قفسی که در همین روزها، تار و پود نداشته اش به هم می ریزد.» علیرضا باقری طراح گرافیک، امیرحسین ربانی طراح نوشتار و سیدعلیرضا جعفری طراح نشان نوشتار این دیوارنگاره هستند.

کرانه سِپَر قدس / ‏‬ ۱۴۰۲ همینطور جدید ترین دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) در آستانه روز قدس، روز سه شنبه ۲۲ فروردین ماه با مبحث «فلسطین مقتدر و حفاظت از قدس» و با شعار «الضفه درع القدس؛ کرانه سِپَر قدس» رونمایی گردید. در توضیح این دیوارنگاره که محصول خانه طراحان انقلاب اسلامی که زیر نظر سازمان هنری رسانه ای اوج است، آمده: «نظر به ساعتِ خود کَردُ نقشه درسر داشت
تبر به دوشِ کسی از نوادگانِ خلیل
چقدر؟ مانده از این بیست و پنج ساله مگر
که محو گردد از عالم نشانِ اسرائیل»
فقط ۱۷ سال دیگر… / ‏‬ ۱۴۰۲ در آستانه روز جهانی قدس سال جاری تازه ترین دیوارنگاره میدان انقلاب هم با مبحث فلسطین و جهان اسلام رونمایی گردید. این دیوارنگاره با شعار «کمتر از ۱۷ سال دیگر در قدس هستیم» رونمایی شده است. شعار مندرج در این تصویر ضمن اشاره به بیانات رهبر انقلاب در سال ۱۳۹۴ در مورد آزادسازی قدس و نابودی اسرائیل «اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید» و اشاره اخیر ایشان به نابودی اسرائیل انتشار یافته است.
در قدس افطار خواهیم کرد / ‏‬ ۱۴۰۲
در آستانه روز قدس ۱۴۰۲، دیوارنگاره میدان فلسطین تهران با شعار «در قدس افطار خواهیم کرد» رونمایی گردید. دیوارنگاره میدان فلسطین تهران که محصول سازمان تبلیغات اسلامی است، مقرر است به صورت تخصصی با طرح هایی در مبحث فلسطین فعالیت کند. تا پیش از این دیوارنگاره که مختص به روز قدس و با محوریت فلسطین است، دیوارنگاره ای در شهریورماه سال ۱۳۹۸ در میدان فلسطین نصب شده بود.

القدس هی المحور / ۱۴۰۱
۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ دیوارنگاره بین المللی «القدس هی المحور» در چارچوب یک پویش فراملی، علاوه بر میدان ولیعصر (عج) به صورت همزمان در همه کشورهای منطقه به نمایش درآمد. در این طرح هنری، قدس شریف توسط پرچم کشورهای مسلمان احاطه شده بود که تأکیدی است بر اهمیت و محوریت آن. همینطور این معنا را متبادر می کرد که قدس تنها نیست و رژیم اشغالی هیچ سهمی از آن ندارد. ایده طراحی دیوارنگاره «القدس هی المحور» برگرفته همچون معروف امام خمینی (ره) در تاریخ ۲۵ فروردین ۱۳۶۱ است که فرمودند: «مسئله قدس یک مساله شخصی نیست، یک مسئله مخصوص به یک کشور و یا یک مسئله ویژه به مسلمین جهان در عصر حاضر نیست، بلکه حادثه ای است برای موحدین جهان و مؤمنان اعصار گذشته و حال و آینده، از روزی که مسجدالاقصی پی ریزی شد تا آنگاه که این سیاره در نظام هستی در گردش است.»

عیدنا فی القدس / ۱۴۰۱
سال گذشته علاوه بر دیوارنگاره «القدس هی المحور»، دیوارنگاره دیگری با نام «عیدنا فی القدس» در میدان ولیعصر (عج) تهران رونمایی گردید. در این اثر که محمدرضا دوست محمدی ایده پرداز و طراح گرافیک و علی خلج طراح نوشتار آن است، زنان و مردان مسلمان با ملیت های مختلف، آزادی قدس را جشن گرفته است. این دیوارنگاره می گوید عید واقعی مسلمانان، آزادی قدس عزیز است. برای شرح «عیدنا فی القدس» از فرمایشات رهبر معظم انقلاب به تاریخ اول خرداد ۱۳۹۸ استفاده شد که فرموده اند: «ان شاءالله همه شماها زوال دشمنان بشریّت، یعنی همین تمدّنِ آمریکاییِ منحط و زوال اسرائیل را به لطف الهی خواهید دید.»
قدس خرمشهر دیگر می شود / ۱۳۹۹
سال ۱۳۹۹ روز جهانی قدس با سالروز آزادسازی خرمشهر تقریبا همزمان شده بود و به همین خاطر دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) با شعار «قدس خرمشهر دیگر می شود» رونمایی گردید. این اثر هنری آزادی قدس را با حال و هوای آزادسازی خرمشهر همسان سازی کرد و از تصاویر امام خمینی (ره) و چهره های محور مقاومت مثل شهید حاج قاسم سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و … بهره برد تا نشان دهد آزادی قدس مرهون مجاهدت ایشان است.

الی بیت المقدس / ۱۳۹۷
سال ۹۷ هم دو مناسبت مهم روز جهانی قدس و سالروز آزادی خرمشهر همزمان شده بود. دیوارنگاره میدان ولی عصر (عج) هم با مبنا قرار دادن آزادی خرمشهر، نوید آزادی قدس شریف را داد. این اثر هنری با طرحی از سینا رعیت دوست برگرفته از عکسی از سعید صادقی عکاس دفاع مقدس است که با نام «الی بیت المقدس» در معرض دید مردم قرار گرفت. این دیوارنگاره شامل صحنه هایی غرورآفرین از فتح خرمشهر است و مسجد جامع این شهر را بعنوان نماد مقاومت و پایداری معرفی می کند. در عین حال تاکید دارد همان ایثار و مقاومت که خرمشهر را آزاد کرد، منجر به نجات قدس عزیز از دست رژیم غاصب صهیونیستی خواهد شد.


منبع:

1402/01/25
12:06:40
itemprop="bestRating">5
358
تگهای خبر: تبلیغات , جهان , سازمان , سیاره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد