وبلاگ آفتاب

موفقیت چین در فرود عمودی یک موشک

موفقیت چین در فرود عمودی یک موشک

به گزارش وبلاگ آفتاب، به نقل از چین، این کشور موفق به فرود عمودی نمونه ی اولیه موشک چند بار مصرف خود شده است.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، به نظر می رسد که مدلهای موشکی آینده چین از فناوری توسعه یافته ای جهت استفاده مجدد بهره خواهند برد.
چین فرود عمودی یک موشک را در اقیانوس با موفقیت آزمایش کرد و زمینه را برای سفرهای فضایی آینده و فناوری استفاده مجدد از موشک ها فراهم نمود.
به گزارش رسانه دولتی گلوبال تایمز، آکادمی علوم چین(CAS) تایید نمود که شرکت پروازهای فضایی تجاری آن با نام «CAS Space»، آزمایش موفقیت آمیزی را روز پنجشنبه در هایانگ(Haiyang)، استان شاندونگ(Shandong) چین شرقی انجام داده است.
لیان جی(Lian Jie)، مهندس ارشد این موسسه، به گلوبال تایمز اظهار داشت: نمونه اولیه موشک ما با طول ۲.۱ متر و قطر ۰.۵ متر و وزن ۹۳ کیلوگرم از موتورهای دوقلو که هر کدام با نیروی رانش ۵۵۰ نیوتن کار می کنند، بهره برد.
یک موتور توربوجت در طول آزمایش برای شبیه سازی موتور سوخت مایع موشک با رانش متغیر که در هنگام فرود عمودی استفاده می شود، استفاده شد.
نمونه اولیه این موشک بیشتر از ۱۰۰۰ متر شدت گرفت، به آرامی پایین آمد و به لطف رانش معکوس موتور، سرعت آن کاهش پیدا کرد و با دقت کمتر از ۱۰ متر با سرعت کمتر از دو متر بر ثانیه فرود آمد.


این آزمایش که حدود ۱۰ دقیقه به طول انجامید، امکان دارد درست مشابه همتای آمریکایی آنها یعنی شرکت اسپیس ایکس، در نهایت منجر به ساخت موشک های قابل استفاده مجدد برای چین شود.
لیان جی می گوید که فناوری فرود موشک چین با اسپیس ایکس متفاوت می باشد. موشک ما برپایه فناوری داخلی شامل فناوری های نرم افزاری و سخت افزاری است. ما خود درحال بررسی فناوری هایی مانند مدیریت رانش متغیر، موقعیت یابی دقیق و فناوری ثبیت کننده هستیم.
این آزمایش، ارتباطات و ردیابی فضاپیما و همینطور بازیابی مرحله ای از موشک در دریا را تایید نمود.
بازیابی در دریا امکان دارد منجر به صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های پرتاب شود. تا ۴۰ درصد از ظرفیت حمل محموله موشک بعد از فرود از بین می رود، باآنکه این تلفات می تواند از راه بازیابی در آب به نصف کاهش پیدا کند.
در گزارش گلوبال تایمز ادعا شده که مدلهای موشکی آینده مانند موشک های لیجیان-۳ از فناوری توسعه یافته برای بازیابی موشک در دریا استفاده می نمایند و به اکتشاف فضایی مقرون به صرفه تر و گسترده تر در چین کمک خواهند کرد.
این آزمایش نشان داده است که چین درحال افزایش توانایی های خود برای شبیه تر شدن به اسپیس ایکس است. با این وجود، معلوم نیست که موشک های فضایی چین چه زمانی به صورت عمودی روی زمین فرود خواهند آمد.
منبع:

1402/01/21
21:35:33
itemprop="bestRating">5
333
تگهای خبر: بازی , فضا , فناوری , نرم افزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد