وبلاگ آفتاب
شاه آبادی با وبلاگ آفتاب مطرح كرد؛

آثار کلیشه و شعاری مخاطب را جذب نمی کند

آثار کلیشه و شعاری مخاطب را جذب نمی کند

وبلاگ آفتاب: معاون پیشین صدا با اشاره به اهمیت مستندهای رادیویی بیان کرد که مجموعه آثار کلیشه ای و شعاری دیگر نمی تواند با مخاطب ارتباط برقرار کرده و او را جذب نماید.حمید شاه آبادی معاون سابق صداوسیما درباره ی جشنواره مستند رادیویی پژواک به خبرنگار مهر اظهار داشت: مستند رادیویی از گونه های موثر و از ساختارها و قالب های موثر در تولید برنامه های رادیویی است که ارتباط نزدیک و واقعی با رویدادها و رخدادها دارد و از سویی به سبب بیان نرم و مناسب و اسناد درست و حقیقی می تواند خیلی خوب با مخاطب ارتباط برقرار کند.
وی معتقد است: آنچه بواسطه گوش شنیده می شود، تمرکز را بالاتر می برد و سبب رابطه بیشتر با مخاطب برقرار می شود که برنامه های رادیویی این خاصیت را دارد.
معاون پیشین سیما با اعلان اینکه اینگونه جشنواره ها خوشبختانه بستری را برای رقابت سالم و صحیح فراهم می آورد، اضافه کرد: جشنواره ها فرصت مغتنمی برای رقابت سالم می باشد، انتخاب آثار برتر هم در کیفیت اثر و شناخت ظرفیت های اهالی رادیو و برنامه سازان موثر است.
شاه آبادی با تأکید بر حساسیت کار مستندسازان اظهار داشت: مستندسازان می بایست با چالش های امروز کشور، دغدغه های امروز مخاطبان، گسست نسل ها، فشارهای روانی و اقتصادی دشمن و آنچه در عرصه تبلیغاتشان رخ می دهد، آگاه باشند. دشمنان شرایطی را ایجاد کرده اند که کار را برای برنامه سازان به ویژه مستندسازان سنگین تر و حساس تر می کند.
معاون پیشین صدا عنوان کرد: از آنجا که ارتباط با مخاطبان بسیار حائز اهمیت می باشد، برنامه سازان می بایست دغدغه جوان امروز را بشناسند و به فاصله نسلی توجه نمایند. تمرکز به شیوه تلفیقی دشمن، دشمن توانسته نگاه اقلیتی را به نگاه اکثریتی تعمیم دهد به شکلی رفتار می کند که هنجارها را لطمه جلوه می دهد. مستندسازان با بیان دقیق می توانند موفقیت ها، پیشرفت ها و موضوعات به روز را در ارتباط نزدیک با مخاطبان برقرار کنند و به پرسش ها پاسخ دهند.
شاه آبادی اشاره کرد: مستندساز باید تمرکزش بر جامعه آماری مخاطبش باشد، نیاز مخاطب را بداند و بر آن روش برنامه سازی کند، مجموعه آثار کلیشه ای و شعاری دیگر نمی تواند با مخاطب ارتباط برقرار کرده و او را جذب نماید و تهیه کنندگان باید به فکر تولید آثار با موضوعات روز باشند.
معاون پیشین صدا با پاسخ به این پرسش که به چه دلیل به مستندهای رادیویی کم توجهی شده است، اظهار داشت: در مجموع رادیو چه در بخش تولیدات و چه در بخش برنامه ها حجم بالایی را به خود مختص کرده است، طبیعتاً برنامه مستند پرهزینه تر، پردغدغه تر و نیازمند دقت بیشتری است؛ این برنامه ها مانند ساخت برنامه تلویزیونی است نباید انتظار داشت اینچنین برنامه ای در روز، حجم زیادی از نظر کمیت را داشته باشد. بهتر است مستند رادیویی مولفه های واقعی همچون دسترسی به ‌بایگانی و روایت درست داستانی را داشته باشد، گره ذهنی مخاطب را پاسخگو باشد و سوژه اش دغدغه امروز باشد.
شاه آبادی در آخر اذعان داشت: باید از تولیدات کیفی نه کمی، حمایت درستی شود. برنامه مستند یک برنامه کم هزینه نیست، نیازمند پژوهش های جدید و جستجو در ‌بایگانی دارد، نیاز به نویسنده و تیم هماهنگی منسجمی دارد که اگر اینها دست به دست هم دهند، مستند خوبی خواهد شد، حداقل کیفیت مجموعه برنامه را بیشتر می کند.
اختتامیه دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای حوزه مستند، ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ در سالن همایش های بین المللی صداوسیما انجام می شود.


منبع:

1401/11/26
12:25:50
itemprop="bestRating">5
407
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد