وبلاگ آفتاب

برگزاری همایش زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران

برگزاری همایش زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران

به گزارش وبلاگ آفتاب، اولین همایش ملی «زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران» دهم اسفند ۱۴۰۱ به همت دانشگاه بیرجند با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می گردد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، زبان فارسی با پیشینه استوار آن در سرزمین وسیع ایران با گویش های متنوع، از قرن های گذشته باعث انسجام ملی و فرهنگی در بین ایرانی ها شده است. از سویی، ایران درخلال اعصار متمادی با کشورهای مختلف و با زبان ها و فرهنگ های دیگری هم زیستی مسالمت آمیز داشته است و بنابراین، از تنوع زبانی و گویشی قابل توجهی برخوردار می باشد.
زمانی که زبان ها و گویش ها در نواحی مرزی در مجاورت هم قرار می گیرند، طبعاً در خلال زمان، داد و ستدهای زبانی را در بین آنها شاهد می باشیم که مبحث مرز و تعامل زبان ها و گویش ها در نواحی مرزی و سرحدات و بررسی دادوستد آنها همچون وام گیری واژگانی ذیل مدخل «تماس زبانی» (Language Contact) برای زبان شناسان بخصوص متخصصان زبان شناسی اجتماعی از زوایای مختلف در عرصه‌ی ملی و بین المللی، جذاب وجالب توجه به نظر می آید.
چنین مطالعاتی به سهم خود می تواند گامی در جهت همگرایی فرهنگی میان ایران و کشورهای همسایه تلقی شود. از دیگر سو بیرجند در زمره شهرهای مرزی ایران است و مرزی بودن از حیث مطالعات گویشی از مزایای نسبی آن به حساب می آید.
از آنجائیکه زمینه چنین مطالعاتی در ایران تابحال کم رنگ بوده است، ازاین رو فرصت مغتنمی فراروی دانشگاه بیرجند است که با استفاده از مزیت نسبی خود، پیش قراول مطالعات این رویکرد علمی در ایران شود و اولین همایش ملی را در زمینه تعامل زبان ها و گویش های مرزی برگزار کند.
تعامل زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، مطالعات تطبیقی زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، مطالعات آوایی، ساخت واژی و نحویِ زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، رده شناسی زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، وامگیری زبانی در زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، دو زبانگی یا چندزبانگی و مسائل زبان آموزی در مناطق مرزی ایران، تماس زبانی و همگرایی فرهنگی در زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، مهاجرت و تغییر زبانی در زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران، زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران در متون کهن، ملاحظات زبانی و گویشی در بررسی اسناد و مکاتبات تاریخی مناطق مرزی ایران، نقش اشتراکات زبانی و گویشی در رونق گردشگریِ مناطق مرزی ایران، سایر مطالعات در رابطه با زبان ها و گویش های مناطق مرزی ایران محورهای اصلی این همایش را می سازند.
منبع:

1401/11/11
08:51:55
itemprop="bestRating">5
445
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد