وبلاگ آفتاب

کسب مدال بنجامین فرانکلین توسط دانشمند ایرانی دانشگاه پنسیلوانیا

کسب مدال بنجامین فرانکلین توسط دانشمند ایرانی دانشگاه پنسیلوانیا

به گزارش وبلاگ آفتاب، پروفسور نادر انقطاع، دانشمند دانشگاه پنسیلوانیا، موفق به دریافت مدال بنجامین فرانکلین ۲۰۲۳ شد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از پن تودی، پروفسور نادر انقطاع، استاد مهندسی برق و سیستم در دانشگاه پنسیلوانیا یکی از ۹ نفری است که سال جاری به علت دستاوردهای فوق العاده اش در رهبری علمی، مهندسی و تجاری موفق به دریافت جایزه بنجامین فرانکلین شد. از برندگان این جایزه در روز ۲۷ آوریل(هفتم اردیبهشت) در مراسمی در موسسه فرانکلین در فیلادلفیا تجلیل خواهد شد.
دکتر انقطاع می گوید: من بعنوان یک دانشمند و یک اهل فیلادلفیا، از دریافت مدال فرانکلین بسیار مفتخر هستم. دریافت جایزه ای که برندگان پیشین آن بعضی از قهرمانان علمی من مانند آلبرت اینشتین، نیکولا تسلا، الکساندر گراهام بل و ماکس پلانک بوده اند، بالاترین افتخار است. من از مؤسسه فرانکلین برای اعطای این جایزه بسیار سپاسگزارم.
مدال بنجامین فرانکلین یکی از قدیمی ترین جوایز علمی در حوزه علم و مهندسی است که از سال ۱۸۲۴ توسط موسسه فرانکلین در آمریکا اهدا می شود.
لری دوبینسکی(Larry Dubinski)، رئیس و مدیر عامل موسسه فرانکلین، می گوید: ما مفتخریم که میراث دیرینه مؤسسه فرانکلین را در به رسمیت شناختن افراد برای کمک هایشان به بشریت ادامه می دهیم. این پیشرفت های خارق العاده در حوزه های مهمی مانند برابری اجتماعی، پایداری و ایمنی به صورت قابل توجهی ما را به سمت تغییرات مثبت حرکت می دهند و ازاین رو زمینه را برای آینده ای خیلی خوب فراهم می کنند.
مدال بنجامین فرانکلین ۲۰۲۳ در مهندسی برق به انقطاع به علت نوآوری های دگرگون کننده اش در مهندسی مواد جدید که با امواج الکترومغناطیسی با روش های بی سابقه ای در تعامل هستند و کاربردهای گسترده ای در محاسبات فوق سریع و فناوری های ارتباطی دارند، اهدا شد.



لیز مگیل(Liz Magill)، رئیس دانشگاه پنسیلوانیا، می گوید: کار پیشگامانه پروفسور انقطاع در زمینه فرامواد و نانو اپتیک، راه را برای دستیابی به قابلیت های محاسباتی جدید و متحول کننده در آینده باز می کند. دانشگاه پنسیلوانیا عصر کامپیوتر ها را با ایجاد نخستین کامپیوتر دیجیتال قابل برنامه ریزی در جهان در سال ۱۹۴۵ شروع کرد. کار پروفسور انقطاع ادامه دهنده ی این سنت تحقیقات و اکتشافات پیشگامانه است که آینده را متحول خواهد نمود. ما خوشحالیم که او مدال بنجامین فرانکلین را دریافت کرده است.

پروفسور انقطاع حوزه نانو مدارهای نوری را پایه گذاری کرد که نانوالکترونیک و نانوفوتونیک در آن با هم ادغام شده اند. وی همینطور به ایجاد و توسعه حوزه اپتیک نزدیک به صفر و مواد اپسیلون نزدیک به صفر(ENZ) با گذردهی الکتریکی نزدیک به صفر معروف است. او از راه فعالیتهای خود مرزهای جدیدی را پشت سر گذاشته که برای مثال میتوان به محاسبات نوری در مقیاس نانو و کنترل پراکندگی برای پوشش و شفافیت اشاره نمود. کار او نتایج گسترده ای در شاخه های مختلف مهندسی برق، علم مواد، اپتیک، امواج مایکروویو و الکترودینامیک کوانتومی داشته است.

پروفسور انقطاع متولد ۱۶ مهر ۱۳۳۴ در تهران از پیشتازان حوزه نانوفناوری در جهان به شمار می آید. دکتر انقطاع مدرک کارشناسی خویش را در رشته مهندسی برق از دانشگاه تهران دریافت کرد. او که در سال ۵۷ مهاجرت کرده است مدرک دکترای خویش را از موسسه فناوری کالیفرنیا گرفت.

وی تابحال موفق به دریافت جوایزی چون مدال طلای انجمن بین المللی اپتیک و فوتونیک، مدال موسسه اسحاق نیوتن، مدال جزیره الیس، جایزه مکس بورن و بسیاری جوایز دیگر شده است.





1401/11/05
12:35:47
itemprop="bestRating">5
253
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد