وبلاگ آفتاب
با طرح مشكلات و موانع صورت گرفت؛

بررسی عملکرد صندوق اعتباری هنر در کمیسیون فرهنگی مجلس

بررسی عملکرد صندوق اعتباری هنر در کمیسیون فرهنگی مجلس

به گزارش وبلاگ آفتاب، مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در نشست با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از افزایش ۳ برابری اعطای تسهیلات قرض الحسنه به اعضای صندوق در نه ماهه سالجاری اطلاع داد.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، در نشست اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، عملکرد و مشکلات این نهاد حمایتی در عرضه خدمات به اصحاب فرهنگ و هنر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ابتدای این جلسه ضمن اشاره به اهداف تأسیس این صندوق اظهار داشت: صندوق اعتباری هنر با هدف پشتیبانی از فعالان فرهنگ، هنر و رسانه کشور با تصویب هیات وزیران در سال ۸۲ تشکیل شد. با اصلاح مصوبه دولت در سال ۱۴۰۰ فعالان قرآن و عترت هم به لیست اعضای زیر پوشش صندوق پیوستند.
وی یکی از مهم ترین خدمات صندوق را عرضه خدمات بیمه تأمین اجتماعی عنوان نمود و اضافه کرد: هم اکنون صندوق بیشتر از ۹۹ هزار عضو دارد که از این تعداد بیشتر از ۴۹ هزار نفر از خدمات بیمه تأمین اجتماعی برخوردار می باشند.
پوراحمدی خاطرنشان کرد: بیشتر از ۸ هزار نفر از فعالان حوزه فرهنگ و هنر از زمان آغاز به کار دولت سیزدهم از خدمات بیمه تأمین اجتماعی برخوردار شدند. در نه ماهه سالجاری تعداد هنرمندانی که از جانب صندوق به سازمان تأمین اجتماعی عرضه شدند از رشد ۱۱ درصدی نسبت به سال قبل برخوردار بوده است.
مشاور وزیر فرهنگ در ادامه ضمن اشاره به عرضه خدمات بیمه درمان تکمیلی به اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه اظهار داشت: بخش مهمی از هزینه های مازاد بر تعرفه های بیمه تأمین اجتماعی بیمه شدگان و افراد تحت تکفل ایشان از راه عرضه خدمات بیمه تکمیلی مرتفع می شود. عرضه طرح های متنوع درمانی (طرح امید، آرامش و رفاه)، قیمت مناسب با عنایت به نوع پوشش، پرداخت به صورت میانگین ۶۰ درصد از حق بیمه سهم اعضا (وافراد تحت تکفل) از جانب صندوق در چارچوب یارانه، پرداخت ۱۰۰ درصد (همه) حق بیمه هنرمندان ناتوان در پرداخت همچون مزایای این بیمه است.
پوراحمدی ضمن اشاره به استقبال اصحاب فرهنگ و هنر از خدمات بیمه درمان تکمیلی صندوق اظهار داشت: خوشبختانه با عرضه خدمات مناسب به بیمه شدگان در یکسال گذشته، رضایت حداکثری اعضا کسب شد و شاهد رشد ۳۸ درصدی جمعیت زیر پوشش بیمه درمان تکمیلی در قرارداد ۱۴۰۲- ۱۴۰۱ نسبت به قرارداد ۱۴۰۰-۱۳۹۹ هستیم.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر رشد چشم گیر اعطای تسهیلات به اصحاب فرهنگ و هنر در دولت مردمی را یکی دیگر از دستاوردهای صندوق خواند و اظهار داشت: با تدابیر و تمهیدات انجام شده، طی تعامل با بانکها و نهادهای مالی شاهد رشد ۲۹۰ درصدی اعطای تسهیلات به اعضای زیر پوشش هستیم. براین اساس در سال ۱۴۰۰ به ۳ هزارنفر از اعضا بیشتر از ۳۶ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه (ضروری، کارآفرینی و بلاعوض) تخصیص داده شد. از آغاز سالجاری تابحال هم ۴ هزار و ۶۰۰ نفر از اعضا به منظور دریافت بیشتر از ۷۷ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه ضروری (بدون بهره) به بانک عامل معرفی گشتند. همینطور در جهت کمک به اعضای زیر پوشش که گرفتار مشکلات معیشتی و درمانی هستند حدود ۱۳ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت شده است. از طرفی به منظور کمک به کسب و کارهای فرهنگی و هنری از آغاز سال ۱۴۰۱ بیشتر از ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به ۱۵۸ پروژه تخصیص داده شده است.
وی تخصیص تسهیلات قرض الحسنه و پرداخت هدیه بلاعوض به اعضای صندوق با هدف ترویج فرهنگ ازدواج و تشویق به فرزندآوری را یکی از خدمات نوین صندوق به اعضا عنوان نمود و اضافه کرد: طرح شمیم و جوان از مهر ۱۴۰۰ ماه عملیاتی شد. از آغاز اجرای این دو طرح به ۸۶۵ نفر از اعضا در چارچوب طرح جوانه و ۴۰۶ نفر در چارچوب طرح شمیم تسهیلات ازدواج و فرزندآوری تعلق گرفته شده است. براین اساس به هزار و ۲۷۱ نفر از اعضای صندوق در چارچوب طرح شمیم و جوانه بیشتر از ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض و بیشتر از ۳۸ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه ضروری تخصیص یافته است.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر ضمن اشاره به صدمه های وارده به حوزه فرهنگ و هنر در روزهای انتشار کرونا اظهار داشت: متاسفانه با تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری بدلیل شیوع کرونا در کشور حوزه فرهنگ و هنر خسارت زیادی متحمل شد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از زمان آغاز به کار دولت مردمی بسیار تاکید بر توسعه کمی و کیفی خدمات و حمایت های صندوق به جامعه بزرگ فرهنگ و هنر کشور و حل مشکلات این قشر فرهیخته دارند. ما به خوبی واقف هستیم که هنرمندان بزرگترین سرمایه اجتماعی کشور هستند و نقش مهمی را در توسعه فرهنگی و اجتماعی ایفا می کنند. سعی کردیم حتی المقدور تقاضایی از جانب اعضای صندوق اعتباری هنر بی جواب نماند.
مشاور وزیر ارشاد در انتها اضافه کرد: در یک سال قبل جلسات گوناگونی با صاحب نظران و فعالان حوزه فرهنگ و هنر، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، فعالان حوزه مالی و اقتصادی و… برگزار کردیم تا از راه این جلسات و گفتگو ها نقشه راه را ترسیم نماییم. این جلسه هم با هدف حل مشکلات جامعه فرهنگ و هنر کشور طی همراهی کمیسیون محترم فرهنگی مجلس برگزار شده است. صندوق به دنبال گسترش چتر حمایتی خود در سرتاسر کشور است و در این راه نیازمند همراهی دولت و مجلس خصوصاً در بحث افزایش بودجه سالیانه این نهاد حمایتی است.
تقویت بنیه مالی و افزایش بودجه صندوق اعتباری هنر، اصلاح برخی قوانین که در راه عرضه خدمات به هنرمندان وجود دارد، برگزاری جلسات مستمر با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس و…از جمله پیشنهادات پوراحمدی به کمیسیون فرهنگی مجلس برای تسهیل و تسریع در عرضه خدمات به جامعه فرهنگ و هنر کشور در این نشست بود.
مرتضی آقاتهرانی - رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اصحاب فرهنگ و هنر یکی از بزرگترین سرمایه های اجتماعی کشور محسوب می شوند. با شیوع کرونا حوزه فرهنگ و هنر صدمه جدی دید. خوشبختانه اقدامات موثری در عرضه خدمات از جانب صندوق اعتباری برای فعالان حوزه فرهنگ و هنر صورت گرفته است و شاهد عملکرد خوب این نهاد خصوصاً در یک سال قبل هستیم.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: توجه به حوزه فرهنگ همواره مورد توجه مقام معظم رهبری بوده است. ایشان بر توجه ویژه مسؤلان به این مقوله تاکید دارند. ما هم بعنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تلاش می نماییم تا مشکلات فعالان این حوزه مرتفع شود. امیدواریم با تقویت بنیه مالی صندوق اعتباری هنر شاهد افزایش کمی و کیفی خدمات و رضایت اصحاب فرهنگ و هنر باشیم.
در ادامه این جلسه دیگر اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس نقطه نظرات خویش را مطرح نمودند و راهکارهای لازم بمنظور عرضه هرچه بهتر خدمات با همراهی کمیسیون فرهنگی مجلس مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
شایان ذکر است؛ در این نشست محمود سالاری، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سیدمحمد هاشمی، معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای این وزارت خانه هم حضور داشتند.


منبع:

1401/09/27
11:14:36
itemprop="bestRating">5
267
تگهای خبر: اقتصاد , پروژه , خدمات , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد