وبلاگ آفتاب

سیارات بیگانه ستاره میزبان خودرا جوان نگه می دارند

سیارات بیگانه ستاره میزبان خودرا جوان نگه می دارند

وبلاگ آفتاب: سیارات بیگانه با وادار کردن والدین ستاره ای خود به فعالیت، آنها را جوان نگه می دارند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ستارگانی که میزبان سیارات هستند بطور مداوم پرتوهای ایکس درخشان تری نسبت به سایر ستاره ها منتشر می کنند که نشانه ای از جوانی این ستاره ها است.
سیارات و ستارگان حدودا شبیه به والدین و فرزندان هستند و یک مطالعه جدید نشان میدهد که اجرام کوچک تر، اجرام بزرگ تر را فعال نگه می دارند و به آنها کمک می کنند تا برای مدت طولانی تری جوان بمانند.
در این مطالعه چندین ستاره به میزبانی مشتری های داغ، مورد بررسی قرار گرفتند. اخترشناسان این سیارات را از آن جهت مشتری داغ می نامند که جهان های گازی غول پیکری با اندازه ای مشابه بزرگ ترین سیاره منظومه شمسی هستند. مشتری های داغ در مداری بسیار نزدیک به ستاره های مادر خود می چرخند. برای درک بهتر میزان نزدیک بودن مدار آنها به ستاره میزبان می توان اظهار داشت که آنها به ستاره خود از درونی ترین سیاره منظومه شمسی ما یعنی عطارد به خورشید نزدیک تر هستند. اما از آنجا که این سیارات بسیار عظیم هستند، گرانش آنها موجب ایجاد کشش از طرف ستاره میزبان شده و موجب می شود آنها سریع تر بچرخند. این فعالیت اضافی موجب می شود که ستاره پرتوهای ایکس منتشر کند که خاصیت معمول ستارگان در دوران بلوغ است.
دانشمندان قبل از این نیز شاهد نشانه هایی از این پدیده بوده اند، اما تا آن زمان که قادر به مشاهده آن در تعدادی کافی از والدین ستاره ای و فرزندان مشتری داغ آنها نشده بودند، از نتیجه گیری خودداری کردند. آنها حالا به لطف مشاهدات انجام شده توسط رصدخانه پرتو ایکس چاندرا ناسا و فضاپیمای XMM-نیوتن آژانس فضایی اروپا(ESA) موفق به جمع آوری یک مجموعه نمونه ی رضایت بخش شده اند.
نیکولتا ایلیچ(Nikoleta Ilic)، ستاره شناس موسسه اخترفیزیک لایبنیتس(AIP) پوتسدام آلمان و نویسنده اصلی این مطالعه، می گوید: در علم پزشکی، شما به تعداد زیادی از بیماران نیاز دارید که در یک مطالعه ثبت نام کنند تا دریابید که آیا داده ها واقعی هستند یا به صورتی داده های پرت هستند. همین مورد می تواند در نجوم نیز صادق باشد، و این مطالعه به ما این اطمینان را می دهد که این مشتری های داغ واقعاً موجب می شوند ستاره های میزبانشان جوان تر از آنچه هستند عمل کنند.
سرعت ستاره ها نیز درست مانند انسان های پیر با افزایش سن، کاهش پیدا می کند. ستاره ها آهسته تر می چرخند و کمتر می درخشند. اما از آنجا که ستارگان برای اثبات سن خود گواهی تولد ندارند، ایلیچ و همکارانش مجبور شدند بدنبال روشی مبتکرانه تر برای نشان دادن اثر جوان کنندگی سیارات بر ستاره ها بگردند. آنها به ستارگان دوتایی نگاهی انداختند. ستاره های دوتایی که درست مانند دوقلوی انسان هستند به دور یکدیگر می چرخند و همزمان شکل می گیرند. پژوهشگران بدنبال چنین جفت های ستاره ای بودند که در آنها تنها یکی از ستاره ها میزبان مشتری های داغ در مدار خود باشد.
کاتیا پوپنهاگر(Katja Poppenhaeger)، یکی از نویسندگان این مقاله در اطلاعیه ای اظهار داشت: این کار حدودا مانند استفاده از دوقلوها در مطالعه ای است که در آن یکی از دوقلوها در محله ای کاملاً متفاوت زندگی می کند که بر سلامت آن تأثیر می گذارد. با مقایسه یک ستاره دارای سیاره با دوقلوی آن ستاره بدون سیاره، می توان تفاوت های رفتاری ستاره های همسن را مطالعه کرد.
با مشاهده اندازه گیری های پرتو ایکس، پژوهشگران توانستند به وضوح ببینند که ستارگان دارای خانواده های سیاره ای، انفجارهای پرتو ایکس بیشتری را در مقایسه با خواهر و برادرهای بی فرزندشان، منتشر می کنند. پژوهشگران در اطلاعیه ای گفتند که پژوهشگران این اثر را بطور مداوم در حدودا سه دوجین جفت ستاره مشاهده نمودند. نمونه نهایی شامل ۱۰ سیستم ستاره ای دوتایی بود که توسط چاندرا و شش سیستم توسط XMM نیوتن مشاهده شد.1401/08/18
07:37:15
itemprop="bestRating">5
347
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد