وبلاگ آفتاب
در سازمان جهاد دانشگاهی تهران كلید خورد؛

پروژه بهینه سازی کیفیت و افزایش طول عمر باتری های سرب-کربن پیشرفته

پروژه بهینه سازی کیفیت و افزایش طول عمر باتری های سرب-کربن پیشرفته

به گزارش وبلاگ آفتاب، مجری پروژه «بهینه سازی کیفیت و افزایش طول عمر باتری های «سرب-کربن» پیشرفته»، اظهار داشت: پروژه بهینه سازی خمیر منفی مورد استفاده در باتری های ایستا نظیر باتری های خودرو، باتری های مصرفی در نیروگاه ها و مراکز مخابراتی و... با هدف افزایش کیفیت و طول عمر این قبیل باتری ها در سازمان جهاد دانشگاهی تهران به انجام می رسد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، دکتر محمدهادی قاسمی در این زمینه اظهار داشت: باتری های «سرب – اسید» پیشینه ای طولانی در ذخیره سازی انرژی دارند و میتوان آنها را برای طیف گسترده ای از کاربردها استفاده نمود.
وی با اعلان اینکه به سبب گستردگی و تنوع مصرف این نوع باتری، تحقیقات فراوانی در دنیا برای افزایش کیفیت این باتری ها درحال انجام می باشد، اضافه کرد: شرکتهای ایرانی هم سابقه طولانی در تولید این نوع باتری دارند و سرمایه گذاری خوبی برای ارتقای کیفیت محصولات خود انجام می دهند.
این پروژه در قالب یک قرارداد تحقیقاتی با کارفرمای ایرانی انجام می شود
دکتر قاسمی با اعلان اینکه این پروژه در قالب یک قرارداد تحقیقاتی با کارفرمای ایرانی صورت می گیرد، افزود: نتیجه اجرای این طرح پژوهشی، دستیابی به فن آوری تولید باتری «سرب – کربن» و افزایش کیفیت خمیر منفی باتری با بهره گیری از ترکیبات ویژه کربنی خواهد بود.
عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی کاهش مشکل سولفاته شدن باتری ها را از مزایای باترهای «سرب – کربن» برشمرد و افزود: با رفع یا کاهش مشکل سولفاته شدن در باتری های «سرب – اسید»، طول عمر این باتری ها به شدت افزایش خواهد یافت.
مجری این طرح پژوهشی با اعلان اینکه باتری های «سرب – اسیدی» توسط تامین کننده های بزرگ جهانی عرضه می شوند و بیشترین سهم بازار را در میان تجهیزات ذخیره انرژی و باتری های قابل شارژ از نظر ارزش فروش و از نظر تولید مگاوات ساعت دارند، اشاره کرد: اکنون بازار جهانی باتری های خودرو بیش از ۲۵ میلیارد دلار و برای باتری های صنعتی حدود ۱۰ میلیارد دلار در سال است.
وی افزود: مزایایی از قبیل متمرکز و فشرده بودن، استفاده و استقرار راحت، اقتصادی بودن و پاسخ فوری برای ورود و خروج انرژی با باتری، استفاده از باتری های «سرب – اسیدی» را گسترش داده و بازار آن رو به رشد است.
دکتر قاسمی در ادامه توضیح داد: اغلب باتری های صنعتی برای کاربردهای ایستا استفاده می شوند تا یک منبع برق ایمن برای تجهیزات حساس و حیاتی نظیر تجهیزات مخابراتی، شبکه های داده، و محدوده بزرگی از کاربردهایی که ادامه تامین برق در آنها ضروری می باشد، فراهم نمایند.
مجری طرح «بهینه سازی خمیر منفی باتری، برای افزایش طول عمر و کیفیت»، در قسمت دیگری از سخنانش توضیح داد: هر چه ظرفیت تولید برق از منابع انرژی تجدیدپذیر نظیر انرژی آبی، انرژی باد، انرژی خورشیدی، انرژی گرمایی و انرژی زیست توده بیشتر می شود، احتیاج به ذخیره سازی انرژی در شبکه های برق هم به طرز فزآینده ای به یک مقوله مهم تبدیل می شود و باید متناسب با نیاز صنایع در راستای افزایش کارایی و کیفیت باتری ها تحقیقات بیشتری صورت گیرد.


 


منبع:

1401/08/16
10:00:03
itemprop="bestRating">5
375
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد