وبلاگ آفتاب
معاون تحقیقات وزیر بهداشت:

تولید علم به اندازه ابزار نظامی اثر حفاظتی دارد

تولید علم به اندازه ابزار نظامی اثر حفاظتی دارد

به گزارش وبلاگ آفتاب، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان اینکه تولید علم و دانش می تواند به اندازه ابزار نظامی اثر حفاظتی و حراستی برای کشور داشته باشد، اظهار داشت: وضعیت رشد علمی ایران در منطقه خوب است، ولی قابل قبول نیست و به همین علت ما هم باید سرعت رشد علمی خویش را در منطقه با استفاده از تلاش محققان نسل سوم بالا ببریم و نباید بگذاریم که سرعت رشد علمی ایران پایین بیاید.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در بیست و سومین کنگره ملی سالیانه و نهمین همایش بین المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور که در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل برگزار شد، اظهار نمود: ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی مجوزدار حوزه سلامت در ایران فعالند که درحال اجرا و پیگیری طرح های پژوهشی مختلف در رشته های مختلف علوم پزشکی هستند. ۳۰ واحد از این مراکز توسط بخش خصوصی اداره می شود و تابحال ۲۵ شبکه تحقیقاتی هم در حوزه علوم پزشکی و سلامت در کشور شکل گرفته است.
وی، دانشگاه فناور، ثروت آفرین و پژوهشگر را نیاز جامعه امروز ایران دانست و اظهار داشت: این مراکز تحقیقاتی وظیفه ایجاد پل ارتباطی بین دانشگاه، جامعه و فناوران حوزه سلامت را بر عهده دارند.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، حل مسائل جامعه در حوزه سلامت را وظیفه وزارت بهداشت دانست و اضافه کرد: توقع ما از محققان نسل سوم اینست که اولویت ها و چالش های نظام سلامت را شناسایی کرده و با برنامه، دنبال یافته های پژوهشی برای حل مشکلات جامعه و مردم در این عرصه باشند.
وی تأمین نیاز مردم و جامعه را بهترین خروجی همه تلاش دانشمندان برای تولید علم و دانش در کشور دانست و اظهار داشت: مردم، علاوه بر تولید علم و مرجعیت علمی کشور، باید تلاش محققان حوزه بهداشت و درمان را به صورت ملموس ببینند.
دکتر پناهی تصریح کرد: هدف نهایی متولیان بخش سلامت کشور، تولید علم و مرجعیت علمی نیست، بلکه ما باید تلاش نماییم که فناوری متناسب با این سطح علمی در کشور تولید شود و گرهی از مشکلات جامعه و مردم باز کند و بتوانیم نیازهای مردم در حوزه سلامت را خودمان تأمین و تولید نماییم.
وی با بیان اینکه ایران از نظر تولید فناوری در حوزه بهداشت و درمان در بین ۱۳۲ کشور جهان، در رتبه ۶۰ قرار دارد، اظهار داشت: وظیفه دانشگاه و همه دانشجویان پژوهشگر اینست که همه با هم این جایگاه را به حد رشد علمی کشور ارتقا دهیم و در ردیف کشورهای پیشتاز در این حوزه قرار بگیریم.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ضمن اشاره به جایگاه ۱۵ رشد علمی ایران در همه رشته ها در میان کشورهای جهان، اظهار نمود: خواسته ما اینست که شتاب رشد علمی ایران نباید کند شود و برای این امر نسل سوم باید بیشتر تلاش کنند.
وی جایگاه ۱۶ ایران در رشد علمی رشته های مختلف پزشکی در سطح جهان را قابل قبول خواند و خاطرنشان کرد: از سال ۲۰۱۶ سرعت رشد علمی در علوم پزشکی به سرعت بالا رفته و به ۹.۵ درصد رسیده و ما هم باید به این رشد سرعت برسیم.
دکتر پناهی همینطور اظهار داشت: ایران در بین مقالات ۱۰ درصد پراستناد علمی در جهان با رشد ۱۴ درصدی در رتبه خوبی قرار دارد، ولی این میزان باید ارتقا باید.
وی ضمن اشاره به رقابت سخت ایران در حوزه علم و دانش با کشورهای منطقه، افزود: میانگین سرعت رشد علمی ایران در منطقه حدود هفت درصد و شبیه کشور ترکیه است و در جایگاه نخست منطقه قرار دارد، ولی سرعت رشد علمی برخی کشورها همچون امارات متحده عربی و عربستان شتاب بیشتری دارد.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با بیان اینکه تولید علم و دانش می تواند به اندازه ابزار نظامی اثر حفاظتی و حراستی برای کشور داشته باشد، اظهار داشت: ما اصرار داریم که جایگاه نخست کشور ما در پیشتازی علم و دانش در منطقه حفظ شود.
به نقل از معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، وی تصریح کرد: وضعیت رشد علمی ایران در منطقه خوب است، ولی قابل قبول نیست و به همین علت ما هم باید سرعت رشد علمی خویش را در منطقه با استفاده از تلاش محققان نسل سوم بالا ببریم و نباید بگذاریم که سرعت رشد علمی ایران پایین بیاید.
دکتر پناهی با تکیه بر لزوم توجه به علم نافع و مسئله محور، اضافه کرد: کشور ما با این جایگاه خوب علمی بخصوص در رشته های علوم پزشکی، در تولید برخی داروهای ساده عقب مانده و باید در کنار تولید علمی، به تأمین و تولید فناوری متناسب با این میزان دانش بومی هم توجه گردد.1401/07/07
12:08:13
itemprop="bestRating">5
331
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد