وبلاگ آفتاب
همزمان با هفته جهانی فضا

رویدادهایی برای آشنایی مردم با کاربردهای فناوری های فضایی در زندگی

رویدادهایی برای آشنایی مردم با کاربردهای فناوری های فضایی در زندگی

وبلاگ آفتاب: وبلاگ آفتاب: در هفته جهانی فضا، سازمان فضایی ایران از تاریخ 12 تا 18 مهرماه رویدادهایی را با هدف ترویج و آشنا کردن مردم با فضا و کاربردهای فضایی در زندگی برگزار خواهدنمود.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، در سال ۱۹۹۹، مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه ای را تصویب کرد که به سبب آن، چهارم تا دهم اکتبر هر سال مصادف با ۱۳ تا ۱۹ مهر ماه به عنوان هفته جهانی فضا، نامگذاری شد. این هفته حد فاصل دو رویداد تاریخی است که یکی از آنها ۴ اکتبر ۱۹۵۷، اسپوتنیک - ۱، اولین ماهواره جهان توسط اتحاد جماهیر شوروی به فضا پرتاب شد و دومین آن ۱۰ اکتبر ۱۹۶۷ است که اولین معاهده استفاده صلح آمیز از فضای ماوراء جو در سازمان ملل به امضاء رسید.
هدف از این نامگذاری ترویج و توسعه دانش فضایی و آشنا کردن مردم و جوانان از نقش فناوری فضایی در زندگی انسان ها روی زمین بوده است. بر این اساس سازمان ملل و مسئولان انجمن هفته جهانی فضا، از تمامی گروه ها و تشکل ها در سراسر جهان خواسته اند تا در این هفته، برنامه های مختلفی را مانند برگزاری همایش ها و نمایشگاه های فضایی، برگزاری مسابقات علمی و هر کاری که بتواند نظر جوانان را به دانش فناوری فضایی جلب نماید، اجرا کنند.
در کنار این برنامه ها، کمیته جهانی برگزاری مراسم هفته فضا، با هدف همسو کردن فعالیت ها و برنامه های گروههای مختلف در سراسر جهان، در امتداد هدفی مشترک در هر سال شعاری را برای آن در نظر می گیرد.
شروع این هفته از سال ۲۰۰۰ بوده که با شعار "آغاز هزاره فضایی" برگزار شده است. شعارهای سالهای بعد به این شرح است:

سال عنوان شعار ۲۰۰۱ الهام از فضا ۲۰۰۲ فضا و زندگی روزمره ۲۰۰۳ فضا؛ افقی فراتر از زمین ۲۰۰۴ فضا برای توسعه پایدار ۲۰۰۵ اکتشاف و تخیل ۲۰۰۶ فضا برای نجات زندگی ۲۰۰۷ پنجاه سال در فضا ۲۰۰۸ کاوش در جهان ۲۰۰۹ فضا برای آموزش ۲۰۱۰ اسرار جهان هستی ۲۰۱۱ پنجاه سال انسان در فضا ۲۰۱۲ فضا برای ایمنی و امنیت انسان ها ۲۰۱۳ کاوش مریخ، شناخت زمین ۲۰۱۴ فضا؛ راهنمای راه ۲۰۱۵ اکتشاف ۲۰۱۶ سنجش از دور؛ توانمندسازی آینده ۲۰۱۷ کشف جهان های تازه در فضا ۲۰۱۸ فضا جهان را متحد می کند ۲۰۱۹ ماه دروازه ای به سمت ستارگان ۲۰۲۰ ماهواره ها زندگی را بهتر می کنند ۲۰۲۲ زنان در فضا
برنامه های هفته جهانی فضا از همان سال ۲۰۰۰، در ایران آغاز شد و شهرهایی مثل تهران، اصفهان و رشت، همچون اولین شهرهایی بودند که بطور جدی دراین زمینه فعالیت کردند. در ویژه برنامه های هفته جهانی فضا در ایران در سالهای قبل فضانوردانی همچون گئورگی گرچکو، الکساندر بالاندین و ویکتور گارباتکو حضور داشتند.
از طرف انجمن جهانی هفته جهانی فضا شعار هفته جهانی ۲۰۲۲، "فضا و توسعه پایدار" انتخاب شده است.
از آنجا که متولی برگزاری رویدادهای این هفته سازمان فضایی ایران است، از طرف این سازمان مطابق روال هر ساله با هدف انسجام بیشتر برنامه ها در این هفته نسبت به نامگذاری ایام این هفته اقدام شده که به این شرح است:
سه شنبه ۱۲ مهر ماه: فضا در خدمت توسعه پایدار
چهارشنبه ۱۳ مهر ماه: فضا و بهبود شرایط اقلیمی
پنج شنبه ۱۴ مهرماه: فضا و مدیریت پایدار منابع آبی
جمعه ۱۵ مهرماه: فضا ابزار تحقق امنیت غذایی
شنبه ۱۶ مهرماه: فضا و سکونتگاه های آینده بشر
یکشنبه ۱۷ مهرماه: فضا منبع نامحدود و انرژی پاک
دوشنبه ۱۸ مهرماه: فضا بستر احیای مشارکت جهانی برای توسعه پایدار
منبع:

1401/07/05
14:40:10
itemprop="bestRating">5
305
تگهای خبر: آموزش , جهان , ربات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد