وبلاگ آفتاب

موفقیت ۳ طرح دانش بنیان برنامه کارویا در پرداخت اصل و سود به سرمایه گذاران

موفقیت ۳ طرح دانش بنیان برنامه کارویا در پرداخت اصل و سود به سرمایه گذاران

وبلاگ آفتاب: به گزارش وبلاگ آفتاب، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: 3 شرکت دانش بنیان که در برنامه سرمایه گذاری شرکت های دانش بنیان با عنوان ˮکارویاˮ موفق به جذب سرمایه مردمی با بهره گیری از ابزار تامین مالی جمعی شده بودند، توانستند اصل سرمایه و میزان سود پیش بینی شده را به سرمایه گذاران پرداخت کنند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، سال قبل برنامه تلویزیونی «کارویا» با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی تولید و از شبکه اول سیما پخش گردید که در آن شرکت های دانش بنیان در قالب یک مسابقه تلویزیونی طرح های دانش بنیان خودرا ارائه کردند و بعد از تایید هیات داوران، وارد پروسه جذب سرمایه بوسیله روش تامین مالی جمعی شدند.
یکی از خاصیت های این روش تامین مالی در برنامه کارویا تضمین اصل سرمایه مردم بود که با حداقل ۵۰۰ هزار تومان در طرح های دانش بنیان سرمایه گذاری کردند. بعد از گذشت کمتر از یک سال از پخش برنامه "کارویا" حالا ۳ شرکت دانش بنیان توانسته اند میزان سود پیش بینی شده را محقق کنند و اصل و سود پیش بینی شده را به سرمایه گذاران خود بپردازند.
دکتر علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، یکی از ابزارهای مهم تامین مالی نوآوری خصوصاً برای طرح های نسبتا کوچک را "تامین مالی جمعی" دانست که در قالب این ابزار، اشخاص علاقمند، شامل حقیقی و حقوقی، فارغ از سن، جنس و موقعیت جغرافیایی می توانند بوسیله سکوهای معتبر و مورد تایید فرابورس ایران، در تامین مالی طرح های نوآورانه مشارکت کرده و در سود و زیان آنها شریک شوند.
وی ادامه داد: این روش تامین مالی خصوصاً از آن جهت حائز اهمیت می باشد که منابع تازه ای، فراتر از منابع بخش دولتی یا عمومی موجود و با ماهیت بخش خصوصی و مردمی به زیست بوم دانش بنیان و استارت آپی کشور تزریق می کند.
وحدت اظهار داشت: صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان با اهمیت ترین نهاد تامین مالی زیست بوم فناوری و نوآوری کشور، علاوه بر بیمه اصل آورده سرمایه گذاران، مسابقه تلویزیونی "کارویا" را با هدف فرهنگ سازی و تشویق سرمایه های مردمی به سمت طرح های نوآورانه و توسعه اقتصاد دانش بنیان تولید و پخش کرده است و در آن شرکت های دانش بنیان و فناور به عنوان «سرمایه پذیر»، طرح های نوآورانه خودرا ارائه می کردند و علاقه مندان می توانستند در طرح های منتخب داوران مسابقه سرمایه گذاری کنند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: یکی از عناصر مهم در موفقیت تامین مالی جمعی، جلب اعتماد مردمی است که مقرر است در طرح ها سرمایه گذاری کنند چون در این ابزار، سرمایه مردم در معرض ریسک قرار می گیرد و به هر دلیل، ممکنست طرح سرمایه پذیر به موفقیت نرسد و سرمایه گذاران گرفتار زیان شوند. به ویژه در روزها و ماه های اول که هنوز تامین مالی جمعی برای مردم ما جدید است، جلب اعتماد آنها اهمیت بیشتری دارد. به همین خاطر ما در صندوق نوآوری و شکوفایی برای تشویق مردم به سرمایه گذاری در طرح های فناورانه و نوآورانه، به تضمین سرمایه مردم فکر کردیم و توانستیم با ابزار بیمه اصل سرمایه، خیال سرمایه گذاران را راحت نماییم.
وحدت اشاره کرد: بررسی ما نشان داد که برای جلب مشارکت مردم در تامین مالی جمعی شرکت های دانش بنیان و فناور، تنها بیمه سرمایه آنها کافی نیست و باید با ابزارهای رسانه ای، تامین مالی جمعی را به مردم بشناسانیم و فرهنگ آنرا ترویج نماییم. بدین سبب به سراغ تولید و پخش یک مسابقه تلویزیونی به نام "کارویا" رفتیم.
بگفته وی یکی از این شرکتها بعد از جذب یک میلیارد تومان سرمایه توانست طرح خودرا با موفقیت به پایان برساند و سود پیش بینی شده برابر با ۵۰ درصدی سالانه را نصیب سرمایه گذاران خود کند. دومین شرکت نیز موفق به جذب ۴ میلیارد تومان سرمایه شد و توانست سود پیش بینی شده برابر با ۱۰۰ درصدی سالانه به اضافه بازگرداندن اصل سرمایه را برای سرمایه گذاران محقق کند.
به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، رئیس صندوق نوآوری افزود: سومین شرکت دانش بنیان موفق به جذب بیش از یک میلیارد تومان سرمایه شد و توانست سود پیش بینی شده برابر با ۶۶ درصدی سالانه را محقق و نصیب سرمایه گذاران کند.
در برنامه تلویزیونی "کارویا" که از شبکه یک سیما در سال قبل پخش گردید، ۱۸طرح دانش بنیان با روش تامین مالی جمعی (کرادفاندینگ) توسط ۱۶۲۷ سرمایه گذار حقیقی و حقوقی به میزان ۳۹میلیارد تومان تامین سرمایه شدند و در این میان صندوق نوآوری نیز اصل پول مردم را بیمه کرده بود. میانگین دوره این طرح ها ۱۰ ماه و میانگین سود سالانه آنها نیز ۵۰درصد اعلام شده بود.
منبع:

1401/07/04
11:13:01
itemprop="bestRating">5
271
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد