وبلاگ آفتاب

تصویر خیره کننده جیمز وب از حلقه ها و قمرهای سیاره نپتون

تصویر خیره کننده جیمز وب از حلقه ها و قمرهای سیاره نپتون

به گزارش وبلاگ آفتاب، تصویر جدیدی که ˮتلسکوپ فضایی جیمز وبˮ از سیاره نپتون گرفته است، حلقه ها و قمرهای این غول یخی را به نمایش می گذارد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، "تلسکوپ فضایی جیمز وب" (JWST)، اولین تصویر خویش را از غول یخی نپتون در منظومه شمسی گرفته است که این سیاره را در نوری کاملا جدید نشان داده است.
از زمانی که فضاپیمای "وویجر۲" (Voyager 2) در راه خروج از منظومه شمسی از کنار این سیاره عبور کرد، این تصویر بهترین چشم انداز را از حلقه های یخی نپتون نشان داده است. "هایدی همل" (Heidi Hammel)، دانشمند سیاره شناسی در "انجمن دانشگاه ها برای تحقیقات نجومی" (AURA) اظهار داشت: سه دهه از آخرین باری که نوارهای غبارآلود و ضعیف را دیدیم، می گذرد و این اولین دفعه است که آنها را در پرتو فروسرخ می بینیم.
تصویر تلسکوپ فضایی جیمز وب علاوه بر حلقه های باریک و درخشان نپتون که قبلا شناخته شده بودند، حلقه های غبار ضعیف تری را هم در اطراف نپتون نشان داده است که حتی بازدید نزدیک وویجر۲ از این سیاره در سال ۱۹۸۹ هم نتوانست آنرا آشکار کند. این حلقه ها را دانشمندان قبلا ندیده اند.
چیزی که به نظر می آید در تصویر جیمز وب از نپتون وجود ندارد، رنگ آبی مشخصی است که در تصاویر گرفته شده توسط "تلسکوپ فضایی هابل" (Hubble Space Telescope) نشان داده شده بود.


این رنگ آبی که توسط متان در جو سیاره ایجاد می شود، در این عکس ها وجود ندارد چونکه جیمز وب، نپتون را در نور فروسرخ نزدیک می بیند. از آنجائیکه متان در ابرهای یخی نپتون، نور را به شدت در این طول موج ها جذب می کند، این سیاره برای جیمز وب در مناطقی که توسط ابرهای درخشان و با ارتفاع زیاد پوشانده نشده است، نسبتا تاریک به نظر می آید.
یکی دیگر از خصوصیت های برجسته که در تصویر جیمز وب مشاهده می شود، مجموعه ای از تکه های روشن در نیمکره جنوبی نپتون است. این روشنایی ها نشان دهنده ابرهای یخی در ارتفاع بالای جو غول یخی هستند که نور خورشید را پیش از جذب متان در ابرها منعکس می کنند. تصویر جیمز وب، نوار پیوسته ای از ابرهایی با عرض جغرافیایی بالا را هم نشان داده است که "تاوه ای" (Vortex) را که قبلا شناخته شده بود، در قطب جنوبی نپتون احاطه کرده است.
همچنین، میتوان یک خط روشنایی نازک و ضعیف را در خط استوای سیاره مشاهده کرد که امکان دارد نشان دهنده گردش جو نپتون باشد که بادها و طوفان ها را در سرتاسر غول یخی به حرکت در می آورد.
این تصویر، چیز جالبی را هم در قطب شمالی نپتون نشان داده است. در این نقطه از مدار نپتون، قطب شمالی آن از موقعیت جیمز وب خارج است. در هر حال، جیمز وب موفق شده است تا درخشندگی قابل توجهی را در ناحیه قطب شمال نپتون مشاهده کند.
تصاویر جیمز وب، امکان بررسی هفت مورد از قمرهای نپتون را در اختیار دانشمندان قرار می دهند. درست بالای غول یخی در نسخه کوچک نمایی شده از نمای نپتون، یک نقطه نورانی درخشان وجود دارد که قمر "تریتون" (Triton) را نشان داده است. این قمر نپتون، با لایه ای منجمد از نیتروژن متراکم پوشانده شده است و بسیار درخشان به نظر می آید. تریتون حدود ۷۰ درصد از نور خورشید را که به آن می تابد، منعکس می کند.


تصویر نپتون نشان داده است علیرغم این که جیمز وب برای مشاهده اجرام کیهانی بسیار دور ساخته شده است، به گذشته نگاه می کند و کیهانی را مورد بررسی قرار می دهد که میلیاردها سال پیش وجود داشته است. در عین حال، جیمز وب همچنان نتایج مهم و اساسی را در مورد منظومه شمسی عرضه می کند.1401/06/31
18:05:06
itemprop="bestRating">5
277
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد