وبلاگ آفتاب

ثبت اولین تصویر از اهداف ماموریت دارت ناسا

ثبت اولین تصویر از اهداف ماموریت دارت ناسا

وبلاگ آفتاب: ماموریت فضایی آزمایش تغییر مسیر دوگانه سیارک یا دارت ناسا برای نخستین بار از سیارک مورد هدف خود تصویری ثبت نمود.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، سیارک دیدیموس و قمر آن دیمورفوس در یک تصویر ترکیبی که توسط ابزار DRACO این فضاپیما در ۲۷ ژوئیه ۲۰۲۲ گرفته شده، نشان داده شده است. این فضاپیما حالا نخستین تصاویر را از سامانه دو سیارکی هدف خود گرفته است.
دارت یک پروژه مشترک بین ناسا و لابراتوار فیزیک کاربردی جان هاپکینز است که توسط دفتر هماهنگی دفاع سیاره ای ناسا اداره می شود و چندین لابراتوار و دفترهای ناسا پشتیبانی فنی آنرا ارائه می دهند و شرکای بین المللی مانند آژانس فضایی اروپا، ایتالیا و ژاپن در پروژه های مرتبط یا بعدی مشارکت دارند. ناسا در ماه آگوست ۲۰۱۸ این پروژه را برای شروع مرحله نهایی طراحی و مونتاژ تأیید کرد. این ماموریت در تاریخ ۲۴ نوامبر ۲۰۲۱ با موشک "فالکون ۹" متعلق به شرکت "اسپیس ایکس" به فضا پرتاب شد.
تصاویر جدید انتشار یافته توسط ناسا نوری را نشان میدهد که از دیدیموس و قمر درحال گردش آن دیمورفوس بازتاب می شود. این تصاویر تلفیقی از ۲۴۳ تصویر هستند که توسط دوربین شناسایی دیدیموس و سیارک برای ناوبری نوری(DRACO) در ۲۷ ژوئیه ۲۰۲۲ گرفته شده است.
DRACO یا دوربین شناسایی دیدیموس و سیارک برای ناوبری نوری به عنوان تنها ابزار دارت، تصاویری از دیدیموس و سیارک ماهک آن دیمورفوس ثبت خواهدنمود.
فضاپیمای DART از فاصله حدود ۲۰ میلیون مایل (۳۲.۱۸۶ میلیون کیلومتر) این تصاویر را گرفت و تا آن لحظه کارشناسان مطمئن نبودند که DRACO می تواند آن اجرام فضایی را از آن فاصله تشخیص دهد یا خیر.
النا آدامز، مهندس سیستم های ماموریت DART در لابراتوار فیزیک کاربردی جان هاپکینز (APL) در لورل، مریلند، اظهار داشت: این نخستین مجموعه از تصاویر به عنوان آزمایشی برای اثبات مهارتهای تصویربرداری ما استفاده می شود. کیفیت تصویر مشابه آن چیزی است که می توانیم از تلسکوپ های زمینی به دست آوریم، اما مهمست که نشان دهیم DRACO به درستی کار می کند.
چه زمانی فضاپیمای DART به هدف خود برخورد خواهد کرد؟
فضاپیمای DART در ۲۶ سپتامبر به دیمورفوس برخورد خواهدنمود. این کار برای انجام نخستین آزمایش تکنیک ضربه جنبشی صورت خواهد گرفت. دیمورفوس تهدیدی برای زمین نیست و تنها به عنوان یک سوژه آزمایشی مورد استفاده قرار می گیرد و در مقابل یک صخره فضایی خطرناک فرضی که به سمت زمین می آید، استفاده می شود.
ناسا این رویداد ضربه را در اواخر این ماه بصورت مستقیم پخش خواهدنمود. این آژانس فضایی اعلام نمود که پوشش زنده برخورد DART در ۲۶ سپتامبر از ساعت ۶ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (۰۲: ۳۰ به وقت تهران) شروع خواهد شد.
"دیدیموس" با قطر ۷۸۰ متر، سیارک بزرگ تر در این سامانه است، در صورتیکه "دیمورفوس" سیارک کوچک تر و ماهواره طبیعی "دیدیموس" با قطر ۱۶۰ متر است. برای مقایسه باید اظهار داشت که سیارکی که در سال ۲۰۱۳ بر فراز شهر چلیابینسک روسیه منفجر شد، تنها ۱۸ متر قطر داشت.
انتخاب هدف قرار دادن یک سامانه دوگانه از عمد انجام شده است. از آنجا که این دو سیارک به دور یکدیگر می چرخند و هر دو را می توان با تلسکوپ های زمینی رصد کرد، ما به سرعت می توانیم ببینیم که آیا برخورد فضاپیمای DART مدار "دیمورفوس" را تغییر داده است یا خیر.
عموم مردم از ساعت ۰۲: ۳۰ بامدادان سه شنبه(پنج مهر) به وقت ایران می توانند پوشش زنده این برخورد را در تلویزیون ناسا، وب سایت ناسا و صفحات رسانه های اجتماعی ناسا ببینند. بااینکه DART مجهز به دوربین است، اما از این ابزار برای هدایت خودکار فضاپیما به سمت "دیمورفوس" و همین طور عکاسی از سطح سیارک با نزدیک شدن به آن استفاده می شود. اما زمانی که وقت برخورد می شود، ارسال اطلاعات توسط دوربین قطع می شود.
با این وجود، این ماموریت شامل تاسواره ایتالیایی "لایت"(Light) برای تصویربرداری از این سیارک ها است که پیش از برخورد از DART جدا می شود و به آرامی در کنار "دیمورفوس" پرواز می کند تا از برخورد و تاثیر آن بر این سامانه دوگانه عکسبرداری کند.
در نهایت نیز حدود چهار سال دیگر، ماموریت "هرا"(Hera) متعلق به آژانس فضایی اروپا با "دیدیموس" و "دیمورفوس" ملاقات خواهدنمود تا برخورد DART را بطور دقیق بررسی کند.1401/06/18
23:25:52
itemprop="bestRating">5
417
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد