وبلاگ آفتاب
در گزارش وبلاگ آفتاب مطرح شد؛

تنهاتر از مسیح روضه خوانی مصور است

تنهاتر از مسیح روضه خوانی مصور است

وبلاگ آفتاب: علی اسماعیلی کارگردان نمایش میدانی تنهاتر از مسیح با اشاره به خاصیت های این نمایش عنوان نمود در این اجرا تلاش می شود ادای یک نذر فرهنگی در بین مخاطبان جا بیفتد.علی اسماعیلی کارگردان نمایش بزرگ میدانی «تنهاتر از مسیح» که این روزها در بوستان ولایت روی صحنه است درباره ی این اثر نمایشی که محصول سازمان رسانه ای اوج است به خبرنگار مهر اظهار داشت: نمایش «تنهاتر از مسیح» برای سومین بار است که اجرا می شود البته نمایش متفاوت از سال قبل است همانطور که سال قبل متفاوت از نخستین سال اجرا بود. هم در دکور و هم در فرم و برخی آیتم ها تغییراتی داشته ایم و کلاً نمایش در اجرای جدید حرکتی رو به جلو داشته است.
وی درباره ی این که از این نمایش به عنوان یک روضه خوانی هنری نام برده می شود، توضیح داد: سال ۸۴ برای نخستین بار نمایشی میدانی به نام «شب آفتابی» به کارگردانی بهزاد بهزادپور و تهیه کنندگی احسان محمدحسنی اجرا شد که با تولید این اثر نمایشی، فرم تازه ای از تئاتر ابداع شد و پس از آن کار عوامل نمایش «شب آفتابی» خدمت مقام معظم رهبری رسیدند و حضرت آقا در این دیدار فرمودند این فرم از اجرا قالب جدیدی از اجرا شمرده می شود و کاملاً بومی - ایرانی است و در دنیا نظیر ندارد. از آن زمان به بعد همه دوستان هنرمندی که چنین فرم و محتوایی را برای تولید آثارشان انتخاب می کنند از شاگردان بهزاد بهزادپور هستند که افتخار بزرگی برای امثال من هم است.

اسماعیلی افزود: با تولید «شب آفتابی» فرم جدیدی به فرم های نمایش میدانی افزوده شد چون تابحال نمایش میدانی در وسعتی به این بزرگی و با چنین گستردگی و امکاناتی اجرا نشده بود. به طور معمول در سالن های تئاتر، مخاطب بر صحنه نمایش تسلط دارد اما در این فرم از نمایش میدانی که نمایش «تنهاتر از مسیح» هم شاملش می شود تماشاگر دورتادور یک سالن نشسته و در اطراف، استیج های مختلفی وجود دارند که روایتی نمایشی را در پرده های مختلف به تصویر می کشند. این شیوه روایت حادثه و محل قرارگیری استیج ها گویی مخاطب را در آغوش خود گرفته اند. این نزدیکی مخاطب به حادثه و واقعه ای که روایت می شود جزو خاصیت های این اثر است و بنا بر این است که مخاطب ارتباط بیشتری با این فرم از نمایش برقرار می کند.
این نویسنده و کارگردان تئاتر تصریح کرد: در این نمایش یک سیر تاریخی به تصویر کشیده می شود؛ حرکت سیدالشهدا (ع) به سمت مکه و تغییر مسیرشان به طرف کوفه به دعوت کوفیان، روایت اتفاقاتی که بر مسلم بن عقیل رفت و تنهایی و شهادت ایشان، بعد وارد روایت اتفاقات کربلا می شویم از ورود کاروان اباعبدالله (ع) گرفته تا در صحنه های مختلف شهادت حضرت علی اکبر (ع)، وداع شب عاشورا، شهادت حضرت قاسم (ع) و حضرت علی اصغر (ع)، نبرد حضرت عباس (ع) و شهادت و وداع جان سوز ایشان با سیدالشهدا (ع) را می بینیم و سپس وارد گودال قتلگاه می شویم و شهادت امام حسین (ع) به تصویر کشیده می شود و در ادامه شاهد حمله اشقیاء به خیمه ها هستیم و کاروان اسرا و قصه شهادت حضرت رقیه (س) را می بینیم. پس از روایت حوادث عاشورا ادامه حرکت کاروان اسرا به کاروان اسرای سوری متصل می شود که در ادامه شاهد حضور حمله داعش به آنها هستیم و در حقیقت شعار «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» در این نمایش به تصویر کشیده و بر این نکته تاکید می شود که تاریخ درحال تکرار است و ظالم و مظلوم همچنان وجود دارند.

وی تصریح کرد: در ادامه وارد قصه داعش و مدافعان حرم و دفاعشان از حریم دوده می شویم. در آخر هم به امام زمان (عج) و ظهور حضرت حجت (عج) می پردازیم. در میانه این روایت ها ما مداحی های مرتبطی را انتخاب می نماییم که غالب آنها از حاج محمود کریمی است و مداحی های حنیف طاهری و میثم مطیعی نیز پخش می شود. در نمایش «تنها تر از مسیح» در حقیقت شاهد یک تعزیه خوانی مدرن و یک روضه مصور هستیم. تلاش ما این است که یک نذر فرهنگی را در بین تماشاگران جا بیندازیم و هر مخاطبی هرچقدر که در توان و خواسته اش بود، مبلغی را پرداخت کند. همانطور که مردم ما برای سیدالشهدا (ع) غذا و چای و شربت نذر می کنند می توانند نذر فرهنگی هم بکنند
وی درباره ی میزان استقبال از این اثر نمایشی بیان کرد: در سال ۹۷ میزبان ۳۰۰ هزار مخاطب بودیم. در سال ۹۸ این استقبال به ۳۵۰ هزار نفر رسید که البته خاصیت های سالن تغییر کرده است. در گذشته میانه استیج موکت می شد و مردم روی زمین می نشستند اما الان وضعیت تغییر کرده و مخاطبان روی صندلی به دیدن نمایش می نشینند که همین مساله موجب کمتر شدن ظرفیت سالن شده است. در اجرای امسال نیز تا امروز هر شب در ۲ سانس شاهد حضور ۵ هزار نفر از هموطنانمان بودیم که همگی بوسیله سایت برای دیدن اجرا ثبت نام می کنند. خوشبختانه از شب اول اجرای نمایش ظرفیت تکمیل بود و رزرو بلیت ها برای ۴ روز آینده نیز تکمیل شده است که همین مساله نشان از استقبال بی نظیر مردم از نمایش دارد.
اسماعیلی افزود: ارزش واقعی قیمت بلیت این نمایش بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان است که بانیان فرهنگی و هنری هزینه عمده آنرا برعهده داشته اند. این نمایش محصول سازمان فرهنگی هنری اوج است و تماشاگران هنگام خرید بلیت مبلغی را پرداخت نمی کنند. اما تلاش ما این است که یک نذر فرهنگی را در بین تماشاگران جا بیندازیم و هر مخاطبی هرچقدر که در توان و خواسته اش بود، مبلغی را پرداخت کند. همانطور که مردم ما برای سیدالشهدا (ع) غذا و چای و شربت نذر می کنند می توانند نذر فرهنگی هم بکنند. در حقیقت ما بدنبال مردمی شدن این فعالیت فرهنگی هنری هستیم تا از این طریق بتواند ماندگار شود.

وی درباره ی خاصیت های سالن بوستان ولایت عنوان کرد: به جرأت می توانم بگویم ما در کشور سالنی مانند سالن بوستان ولایت با ظرفیت ۲۵۰۰ نفر و این همه امکانات نداریم. در این سالن بیش از ۱۵ هزار متر مربع استیج نمایشی داریم و این میزان، جدا از فضای پشت صحنه و سالن های متنوع انتظار و راهروهای ورود و خروج و پارکینگ است. این نمایش در مجموع در فضایی به بیش از ۵۰ هزار متر مربع در حال اجراست. عوامل نمایش ما بیش از ۵۵۰ نفر هستند که ۳۵۰ نفر را بازیگران می سازند که همگی از سربازان سپاه پاسداران و باقی عوامل پشت صحنه از درجه یک های سینما و تئاتر کشور هستند.
وی در آخر درباره ی دیگر خاصیت های نمایش توضیح داد: قبل از این نمایش هایی در این سطح بصورت آیتم آیتم پخش می شدند و در میانه روایت، مجری حضور پیدا می کرد و بعد بقیه ماجراها دنبال می شد اما «تنهاتر از مسیح» اجرائی بدون توقف و دنباله دار است که وقایع پشت سر هم و بدون وقفه به مخاطب عرضه می شود. شاید تا امروز این حجم از عوامل و بازیگر در یک اثر نمایشی و حتی سریال و فیلم سینمایی در یک روز با هم مشغول فعالیت نبوده اند. ممکنست در سریالی در بازه های زمانی چندین ساله عوامل زیادی فعالیت کنند ولی این که همگی در یک روز مشغول فعالیت باشند کم سابقه بوده است که همین خاصیت این نمایش را متفاوت از دیگر آثاری می کند که تا امروز اجرا شده اند.
فصل سوم نمایش بزرگ میدانی «تنهاتر از مسیح» به تهیه کنندگی و کارگردانی علی اسماعیلی تا شب اربعین حسینی در بوستان ولایت اجرا می شود.
«تنهاتر از مسیح» سبکی از روضه خوانی هنری با محوریت مصائب خاندان عصمت و طهارات در واقعه عاشورا است که در ۲ سانس ۲۰ و ۲۲ روی صحنه می رود. این اثر نمایشی تازه ترین اثر سازمان هنری رسانه ای اوج است که به همت مؤسسه هنری رسانه ای سیمای ققنوس روی صحنه می رود.
در توضیح «تنهاتر از مسیح» آمده است: «روایت غربت غریبی ست تنها، در هجوم شمشیرها، روایت مردمانی دنیاپرست و پیمان شکن، روایت پیروزی خون بر شمشیر آنگاه که در آن دریای خون، در آن قتلگاه گلگون تنها فتح و زیبایی رخ می نمود، تنهاتر از مسیح روایت مظلومیت آنانی ست که نام و آئینشان در تاریخ جاری و محو ناشدنی ست. گودال قتلگاه پر از بوی سیب بود / تنهاتر از مسیح کسی بر صلیب بود»

1401/06/12
18:10:26
itemprop="bestRating">5
543
تگهای خبر: بازی , زیبایی , سازمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد