وبلاگ آفتاب

ثبت بیش از ۴۵۰ زمین لرزه در مردادماه

ثبت بیش از ۴۵۰ زمین لرزه در مردادماه

وبلاگ آفتاب: برمبنای آمار شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ایران در مرداد ماه 1401، بیش از 450 بار لرزید.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، در مردادماه ۱۴۰۱ تعداد ۴۵۲ زمین لرزه را ثبت کردند. این زمین لرزه ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ داده و توسط شبکه های لرزه نگاری ثبت و تعیین محل شده اند.
در مردادماه ۱۴۰۱ تعداد ۲۰ زمین لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ ترین آنها در ساعت ۲۰: ۳۹ در نخستین روز مرداد ماه با بزرگی ۵.۷ در مقیاس امواج زمین در حوالی بندر خمیر استان هرمزگان رخ داده است.

از نظر آماری ۳۸۸ زمین لرزه با بزرگی کوچک تر از ۳، تعداد ۴۴ زمین لرزه با بزرگی بین ۳و۴، تعداد ۱۷ زمین لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ و تعداد ۳ زمین لرزه با بزرگی بین ۵ و۶ بوده است. استان خراسان رضوی با ۵۹ زمین لرزه ثبت شده بالاترین آمار زمین لرزه ثبت شده در مردادماه ۱۴۰۱ را به خود مختص کرده است و بعد از آن استانهای کرمان و هرمزگان به ترتیب با ۵۶ و ۵۳ زمین لرزه قرار دارند. تعداد زمین لرزه های ثبت شده دستگاهی در مردادماه سال جاری نسبت به ماه قبل ۴۱ درصد کاهش داشته اند و نسبت به مردادماه سال ۱۴۰۰ این کاهش ۳۰.۲ درصد بوده است. مقایسه تعداد زمین لرزه های ثبت شده در این ماه با میانگین زمین لرزه های ثبت شده دستگاهی ماهانه در بازه ۱۰ ساله اخیر مؤید کاهش ۵۷.۵ درصدی آنها است.
به نقل از دانشگاه تهران، مرکز لرزه نگاری کشوری در مردادماه امسال تعداد ۵ زمین لرزه در استان تهران ثبت نمود که بزرگترین آنها حوالی فشم با بزرگی ۲.۲ در مقیاس امواج درونی زمین بوده است.نقشه رومرکز زمین لرزه های ایران و نواحی مجاور در مردادماه ۱۴۰۱1401/06/05
21:36:21
itemprop="bestRating">5
334
تگهای خبر: امواج , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد