وبلاگ آفتاب
زندگی عادی در ارتفاع؛

ماجرای طرح یک سازه غول پیکر دور برج خلیفه دوبی چیست؟

ماجرای طرح یک سازه غول پیکر دور برج خلیفه دوبی چیست؟

وبلاگ آفتاب: وبلاگ آفتاب: طی سالهای اخیر، شاهد پروژه هایی بوده ایم که قصد دارند با طراحی های جدید و سازگار با محیط زیست، جهان را به مکان امن تر و راحت تری برای ادامه سکونت تبدیل کنند. یک شرکت معماری، طرح جدیدی را برای تحقق این اهداف ارایه داده است.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از گلف نیوز، یک شرکت معماری مستقر در دبی، یک طرح مفهومی جدید را برای یک پروژه پیشنهاد کرده است. شرکت "Znera Space" طرح مفهومی یک ساختار حلقه مانند غول پیکر به نام "داون تاون سیرکل"(Downtown Circle) را که برج خلیفه را احاطه خواهد کرد، ارائه کرده است.
داون تاون سیرکل، حلقه ای به ارتفاع ۵۵۰ متر را شامل می شود که خانه ها و فضاهای عمومی، تجاری و فرهنگی را در بر دارد. معماران براین باورند که این پروژه برنامه ریزی شده، توجهات را از ساختمان های مرتفع سنتی به سمت خود معطوف خواهدنمود.


شرکت Znera Space می گوید: پروژه داون تاون سیرکل به عنوان پاسخی به معضل چگونگی ساخت متراکم با حفظ قابلیت زندگی، امکان شهرسازی عمودی پایدار و خودکفا را فراهم می آورد. هدف از این پروژه به عنوان یک مجتمع بزرگ ساختمانی منحصربه فرد، ایجاد یک مرکز شهر فوق العاده کارآمد است که مزایایی برای محیط زیست به همراه دارد. این ابرسازه پیشنهادی، جایگزینی برای سازه های منفرد و نامرتبط موجود در بیشتر مناطق شهری خواهد بود.
این ساختار بر فراز مرکز شهر دبی معلق می شود و اطراف برج خلیفه را احاطه می کند و کمربند سبز آن موسوم به "اسکای پارک"(Skypark)، نشاط آورترین مناظر و هوای تازه و تمیز را در بر دارد؛ مکانی با آب و هوای متفاوت که ستون اصلی توسعه را تشکیل می دهد.
داون تاون سیرکل، از پنج سطح تشکیل شده است و روی پنج ستون قرار می گیرد که در زمین تعبیه می شوند. کمربند سبز اسکای پارک، طبقات را به یکدیگر متصل می کند و به یک اکوسیستم سبز شهری متصل می شود.


بازدیدکنندگان و ساکنان اسکای پارک می توانند دره ها، تپه های شنی و گیاهان مختلف را ببینند. مرداب ها، آبشارها، پوشش گیاهی استوایی، غارهای دیجیتال، درختان میوه، گل های رنگارنگ و گونه های مختلف به همراه یکدیگر، این اکوسیستم سبز را غنی می کنند. تصویر گرافیکی ارائه شده، این ساختار سورئال را بر فراز مرکز شهر دبی نشان میدهد.
"نجموس چودری"(Najmus Chowdry) و "نیلز رمس"(Nils Remess)، بنیانگذاران Znera Space، این پروژه جاه طلبانه را طراحی نموده اند. آنها اغلب بر معماری تجربی تمرکز دارند که مرزهای اجتماعی را کاوش می کند و به مشکلات زیست محیطی می پردازد.
بگفته چودری و رمس، طرح آینده نگر "داون تاون سیرکل" طی دوره همه گیری کووید-۱۹ ابداع شد. رمس اظهار داشت: مفهوم مورد نظر ما یک شهر عمودی است. زمانی که کووید-۱۹ به شدت درحال لطمه رساندن به جوامع بود، ما در مورد مناسب بودن طرح خود و اینکه چگونه می توانیم شرایط را تغییر دهیم و به برنامه ریزی شهری بهتری بپردازیم، فکر کردیم. ما نکاتی مانند دفع زباله، تولید مواد غذایی، مشکلات ترافیکی و آلودگی را مورد بررسی قرار دادیم. سپس، همه این موضوعات را کنار هم گذاشتیم و به این مفهوم رسیدیم.
دهانه این حلقه بزرگ، خود از دو حلقه اصلی تشکیل شده است که توسط کمربند سبز پیوسته اسکای پارک به هم متصل می شوند. این طرح آزمایشی به همین جا ختم نمی گردد برای اینکه یک تراموا را نیز شامل می شود. ناوگان حرکتی، بازدیدکنندگان را به اطراف داون تاون سیرکل می برد، منظره ای ۳۶۰ درجه را از شهر ارائه می دهد و با سرعت تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت می کند. شرکت Znera Space اظهار داشت: ناوگانی از واحدهای معلق، مسافران را از یک قسمت به قسمت دیگری از این حلقه منتقل می کند. این واحدهای معلق، بوسیله یک شبکه ریلی تردد می کنند تا به مقصد برسند. ایده ساخت تراموا در حلقه بیرونی که در طرح مفهومی و نقشه ها گنجانده شده، با همکاری استودیوی "پیکتاون" (Pictown) در لهستان به وجود آمده است.


اگر از دور به این ساختار نگاه نماییم، بنظر می رسد که یک بشقاب پرنده غول پیکر در دبی فرود آمده است اما با بررسی دقیق تر، طراحی آینده نگر این ابرپروژه را می بینیم که بصورت حلقه ای در اطراف برج خلیفه پیچیده شده است. بنیانگذاران Znera Space و طراحان پروژه داون تاون سیرکل قصد دارند تا بواسطه این پروژه، نحوه زندگی در شهرها را تغییر دهند. همه گیری کووید-۱۹ به عنوان یک کاتالیزور برای این شرکت عمل کرد تا در نحوه طراحی شهرها تجدید نظر کند. داون تاون سیرکل، خانه ها، فروشگاه ها و فضاهای فرهنگی را نیز در بر خواهد داشت.
اسکای پارک که به عنوان ریه این سازه عمل می کند، مانند یک کمربند سازگار با محیط زیست خواهد بود. اسکای پارک، یک ایده چشم گیر بنظر می رسد که راهکارهای سبز را ارائه می دهد. پرداختن به مسائل کشاورزی در یک محیط شهری، مواردی مانند برداشت آب باران و یک سیستم انرژی خورشیدی را در بر دارد. بعلاوه، آبشارها و پوشش گیاهی نیز به عملکرد بهتر این طرح کمک خواهند کرد.
چودری اظهار داشت: ما قصد داشتیم به اصول اولیه چگونگی ایجاد جوامع بصورت افقی بپردازیم اما به سبب بافت شهری متراکم دبی، نمی توان چنین طرحی را در اینجا اجرا کرد. بهترین راه، ارائه این مفهوم برای اجرا در مرکز شهر بود.


رمس اظهار داشت: یکی از اهداف ما کشاورزی بود. شهرها بطور معمول با کشاورزی شروع می شوند و با شهرنشینی ادامه می یابند. امروزه خیلی از شهرهای بزرگ با این سوال روبه رو هستند که چگونه می توانند کشاورزی بیشتری را اضافه کنند. این یکی از جنبه هایی است که ما می خواستیم به مفهوم طرح خود اضافه نماییم و یک شهر خودکفا را به وجود بیاوریم.
بااینکه چودری و رمس هنگام ارائه این طرح، همه جنبه های زندگی شهری را در نظر گرفته اند اما بحث در مورد معماری، آنها را به همان اندازه هیجان زده می کند. چودری اظهار داشت: نقش ما به عنوان معمار این است که به این ایده ها دست پیدا نماییم. ما می خواهیم مردم درباره ی آن نظر بدهند و از آن انتقاد کنند تا ببینیم که چگونه می توانیم درباره ی توپوگرافی آن فکر نماییم.


رمس افزود: این امر، بحثی را نیز در مورد این مساله مطرح می کند که چگونه می توانیم کار بهتری انجام دهیم. روشی که ما شهرها را بواسطه آن می سازیم، همان روشی است که به برنامه ریزی کارها کمک می نماید. همچنین، راهکار هایی در مورد این مساله وجود دارد که چگونه می توانیم شرایط را برای بهتر شدن تغییر دهیم. با وجود چنین طرح هایی برای آینده، بنظر می رسد که بتوانیم سیاره خودرا ببیشتر قابل زندگی کردن نماییم. چنین پروژه هایی، تمرینی هستند برای اینکه یک محیط ناملایم را برای انسان ایمن کنند.
منبع:

1401/06/01
09:09:44
itemprop="bestRating">5
489
تگهای خبر: پروژه , جهان , دیجیتال , سیاره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد