وبلاگ آفتاب
جهاددانشگاهی زیست بوم نوآوریِ نخبگان ایران-۲۳،

اجرای پروژه به نژادی گاومیش های ایرانی

اجرای پروژه به نژادی گاومیش های ایرانی

مدیر گروه جنین شناسی و آندرولوژی پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به پروژه به نژادی گاومیش های ایرانی اظهار داشت: 40 راس گاومیش ایتالیایی به ایران وارد کرده ایم. بوسیله تولید هرچه بیشتر جنین های آزمایشگاهی از گاومیش های وارداتی ضمن تکثیر سریع تر آنها، در سالهای آتی نیاز به واردات کره نیز به حداقل میزان ممکن رسیده و گام مثبتی درباب خودکفایی در حوزه تولیدات دامی به ویژه کره برداشته خواهد شد.در آستانه چهل و دومین سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی، دکتر ابوالفضل شیرازی، مدیر گروه جنین شناسی و آندرولوژی، و مجری پروژه کشوری تحول اصلاح نژاد دام در کشور پژوهشگاه تکنولوژی های جدید علوم زیستی ابن سینای جهاد دانشگاهی در گفت و گو با ایسنا، را تشریح نمود.

دکتر شیرازی درباره اهمیت امنیت غذایی در کشور توضیح داد: درباب تامین فراورده های لبنی مورد نیاز، بخش عمده ای از مصرف داخلی کره به وسیله واردات تامین می شود؛ بدین سبب در کنار سایر فراورده های لبنی تولید داخلی این ماده غذایی از اهمیت فراوانی برخوردارست. در میان نژادهای مختلف گاو درصد چربی شیر نژاد «جرسی» بسیار قابل توجه بوده (حدود ۶ درصد) و ما در پژوهشگاه ابن سینا توانسته ایم با بهره گیری از فناوری تولید آزمایشگاهی جنین ضمن تکثیر هر چه سریع تر این نژاد نسبت به تولید آزمایشگاهی جنین های گاومیش نیز اقدام نماییم.

مدیر گروه جنین شناسی و آندرولوژی پژوهشگاه ابن سینا افزود: برمبنای فناوری های بومی سازی شده در پژوهشگاه و با بهره گیری از روش «اخذ سونوگرافیک تخمک» در فواصل زمانی یک تا دو هفته ای از گاومیش های ممتاز تخمک گیری به عمل آمده و در روند تولید آزمایشگاهی جنین با بهترین اسپرم گاومیش نر ایتالیایی، تخمک ها بارور و جنین های حاصله، منجمد شده اند. گرچه تولید مثل گاومیش ها فصلی است، اما در تجربه کاری به عمل آمده در پژوهشگاه در بخش قابل توجهی از فصل غیرتولیدمثلی نیز همچنان موفق به گرفتن سونوگرافیک تخمک و تولید جنین از گاومیش های مورد نظر شده ایم. میزان آبستنی متعاقب انتقال جنین های تولیدشده در مزرعه تحقیقاتی پژوهشگاه به گاومیش های همزمان شده حدود ۵۰% می باشد.

دکتر شیرازی با اعلان اینکه بمنظور اجرای پروژه به نژادی گاومیش های ایرانی، ۴۰ راس گاومیش ایتالیایی به ایران وارد کرده ایم، اظهار نمود: چربی شیر گاومیش های نژاد ایتالیایی (مدیترانه ای) حدود ۹ – ۸ درصد است. بدین جهت با بهره گیری از تکثیر هر چه سریع تر این نژاد با بهره گیری از فناوری های مورد اشاره (OPU-IVP: Ovum pick up- In vitro production) بوسیله تولید هرچه بیشتر جنین های آزمایشگاهی از گاومیش های وارداتی ضمن تکثیر سریع تر آنها، در سالهای آتی نیاز به واردات کره نیز به حداقل میزان ممکن رسیده و گام مثبتی درباب خودکفایی در حوزه تولیدات دامی به ویژه کره برداشته خواهد شد.

مدیر گروه جنین شناسی و آندرولوژی پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به این که گاومیش های ایرانی در نواحی مختلف کشور به ویژه در نواحی شمالی و جنوبی مانند شهرهای ارومیه و نجف آباد استان اصفهان پراکنده بوده، اشاره کرد: مشخصه اصلی گاومیش های ایرانی، خلق و جوی نیمه وحشی آنها بوده، بطوریکه قابلیت صنعتی شدن پرورش آنها را کم می کند. از طرفی میزان تولید شیر گاومیش های ایتالیایی وارداتی در یک دوره شیرواری بالای ۵/۲ -۳ تن با چربی بالای ۸ درصد است که در نژادهای بومی کشور کمتر، گاومیشی با چنین خصوصیاتی وجود دارد. در ادامه تلاش خواهد شد تا با به نژادی گاومیش های بومی و آمیخته گری تعدادی از آنها بتوان از آنها در مجموعه های صنعتی استفاده نمود.

دکتر شیرازی با اعلان اینکه نگهداری از گاومیش نسبت به گاو هلشتاین، نژاد غالب دامداری های ایران، مقرون به صرفه تر بوده، توضیح داد: هزینه خوراک و نگهداری گاومیش ها ارزان تر از گاو تمام شده؛ چونکه حساسیت کمتری نسبت به نوع و کیفیت علوفه و مواد غذایی دریافتی داشته ضمن این که دربرابر خیلی از بیماریها مقاوم تر هستند.

وی اظهار داشت: بخش قابل توجهی از نهاده های دامی، وارداتی بوده و باتوجه به افزایش قیمت ارز، روز به روز گران تر می شوند. همین طور کاهش نزولات آسمانی سبب کاهش محصولات کشاورزی شده و در این شرایط، توجه به صنعت گاومیش داری از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ چونکه با صرف هزینه نگهداری کمتر، شیر گران تری تولید می شود. قیمت شیر گاومیش به سبب چربی بیشتر نسبت به هلشتاین حدود ۴۰ درصد گران تر است. گاومیش های مدیترانه ای (ایتالیایی) بیشترین شیر تولیدی با چربی بالا را دارند؛ این ویژگی، یک پتانسیل مناسب برای تولید پنیر موزارلا محسوب شده و از طرفی، گاومیش از ماندگاری بالاتر نسبت به گاو هولشتاین برخوردار است؛ بطوریکه گاو هلشتاین بطور معمول بعد از ۴- ۳ شکم، از گله حذف می شود؛ اما گاومیش را می توان به آسانی تا شکم ۸ در گله نگهداری نمود.

دکتر شیرازی اشاره کرد: تمام این خاصیت ها دست به دست هم داده تا گاومیش به نژادی شده از ارزش افزوده بالاتری نسبت به گاو هلشتاین بر خوردار باشد، چونکه با وجود تولید شیر کمتر، لیکن بدلیل تولید چربی بیش از ۵/۲ برابر و با صرف هزینه نگهداری کمتر، تولید آن از ارزش افزوده بالاتری برخوردار باشد.وی با اعلان اینکه مزرعه تحقیقاتی بایوفارم جهاد دانشگاهی نخستین مرکز تولید جنین گاو و گاومیش در کشور است، اظهار داشت: پژوهشگاه ابن سینای جهاد دانشگاهی با همکاری سازمان اوقاف درصدد است که جنین های تولید شده گاو را به کشورهای استقلال یافته شوروی و روسیه صادر نماید. در همین راستا امید می رود با تولید جنین های شناسنامه دار و باکیفیت در گاومیش، دام هزاره سوم، بتوان جنین های تولیدشده و یا دانش فنی موجود را نیز به کشورهای همجوار صادر نمود.

دکتر شیرازی با اشاره به شعار «جهاددانشگاهی، زیست بوم نوآوری نخبگان ایران» در چهل و دومین سالگرد این نهاد اظهار داشت: متاسفانه در غالب مراکز دانشگاهی با وجود زحمات قابل تقدیر اساتید دانشگاهی، لیکن هدف آنها سوای از تدریس بیشتر درج مقاله در مجلات معتبر و ارتقای دانشگاهی از مرتبه استادیاری به دانشیاری و استادتمامی بوده و کاربرد عملی و تولید محصول با تاکید بر دانش و علم چندان مورد توجه نبوده است. خوشبختانه طی چند سال گذشته، رویکرد جهاد دانشگاهی تغییر کرده و استفاده کاربردی از دانش و تولید محصول جهت استفاده در داخل و حتی خارج از کشور و حل مشکل در کانون توجه قرار گرفته است.

مدیر گروه جنین شناسی و آندرولوژی پژوهشگاه ابن سینا تاکید کرد: در جهاد دانشگاهی تلاش عمده پژوهشگران با هدف کاربردی و محصول محور بودن تحقیقات غالبا در جهت رفع نیاز کشور بوده، اما به این نکته نیز می بایست توجه داشت که برای استمرار تولید و ارائه محصول باکیفیت و منطبق با دانش روز می بایست نسبت به انجام تحقیقات بنیادی نیز اهتمام ورزید. نکته آخر این که برای حفظ پویایی و استمرار حرکت علمی و کاربردی پژوهشگران جهاد دانشگاهی که گاهی از تلاشی مظاعف نسبت به اساتید دانشگاهی برخوردار می باشند، می بایست نسبت به دریافتی آنها و همتراز کردن آن با حقوق اساتید مراکز دانشگاهی اقدام موثری صورت داد.


1401/05/15
10:00:20
itemprop="bestRating">5
534
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد