وبلاگ آفتاب
با حضور تعدادی از شاعران و هنرمندان؛

دفتر موسیقی صدا و سیما آیین نای و نی را برگزار کرد

دفتر موسیقی صدا و سیما آیین نای و نی را برگزار کرد

آیین موسیقایی نای و نی در گرامیداشت ایام سوگواری حضرت سیدالهشدا با حضور شاعران و نی نوازان کشور اجرا شد.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از دفتر شعر و موسیقی سازمان صدا و سیما، مراسنم گرامیداشت ۲۰ هنرمند و نی نواز بهادار کشور روز سه شنبه (یازدهم مرداد) در سالن کوثر صداوسیما اجرا شد.
در این برنامه که با حضور مشاهیر شعر و موسیقی، محمدعلی بهمنی و حسن ناهید و منوچهر غیور پیش روی مخاطبان قرار گرفت، استادان شعر و موسیقی به اجرای هنر خود پرداختند. این برنامه همزمان از شبکه های مختلف رادیویی پخش گردید.
در این مراسم شاعرانی از روسیه و تاجیکستان و پاکستان حضور بهم رساندند و ساز نی به عنوان سازی با اصالت معرفی گردید.
سیدعلیرضا میرعلی نقی درباره اهمیت گفتگوی میان شعر و موسیقی اصرار کرد و اظهار داشت: ساز نی همیشه با همنوایی شعر فارسی همراه بود و اما به این شکل کمتر مورد توجه قرار گرفته بود.
علیرضا قزوه، مدیر دفتر شعر و موسیقی سازمان صداوسیما، در مقدمه سخنانش در این مراسم اظهار داشت: ساز نی همیشه در زندگی ما ایرانیان بوده و در زندگی ما درخشیده است. کسی از ما نیست که با ساز نی انس نداشته باشد.
بوری کریم اف، استاد دانشگاه مسکو، که این مراسم را همراهی می کرد، اظهار داشت: ایران شاهد همنوایی شعر و موسیقی است. دنیا شیفته زبان فارسی است و ما با این زبان در تاجیکستان و در مجامع علمی جهان و نیز در ایران با این زیبایی گفتگو می نماییم. بنده خوشحالم که در این برنامه شرکت داشتم.
سید احمد شهریار، شاعری از کشور پاکستان حضور داشت، اظهار داشت: سال ها ساکن ایران هستم. این نخستین بار است با ساز نی شعرخوانی می کنم. تجربه جالبی بود.
تجلیل و گرامیداشت استاد حسن ناهید و استاد منوچهر غیور بخش دیگری از برنامه «نای و نی» بود.
عبدالجبار کاکایی، مصطفی محدثی خراسانی، مرتضی امیری اسفندقه، علیرضا قزوه، سیداحمد شهریار، شاعر از کشور پاکستان، دکتر بوری کریم اف، استاد دانشگاه مسکو، محمدسعید میرزایی، نادر بختیاری، مسعود علوی، علی محمد مودب، رضا اسماعیلی، حسین اسرافیلی در همراهی با استاد محمدعلی بهمنی شاعرانی بودند که در مراسم «نای و نی» حضور داشتند.
بوری کریم اف در این برنامه به اجرای دو شعر خود پرداخت و آنرا به علاقه مندان تقدیم کرد که با نی نوازی یکی از هنرمندان همراه بود.
برنامه «نای و نی» بعد از تجلیل از استادان شعر و موسیقی با رونمایی از کتاب تازه دکتر بوری کریم اف، استاد دانشگاه، به انتها رسید.
حسام الدین سراج، منوچهر غیور، حسن ناهید، سیدعلیرضا میرعلینقی و محمدعلی بهمنی همچون هنرمندانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.
امیر سیاوش پور، حسین قاسم زاده، امیر آزاد، مرتضی صناعی، حسن علی تبار، سعید فهیمی، منوچهر قیوم، جمشید قلی پور، سیاوش اسدپور و حسین مشکان، نی نوازان حاضر در این مراسم بودند که با رخصت از استادها حسن ناهید و استاد منوچهر غیور در همراهی با شاعران کشور و در رثای شهید کربلا به اجرای هنر خود پرداختند.

1401/05/12
23:06:04
itemprop="bestRating">5
663
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد