وبلاگ آفتاب
جهاددانشگاهی زیست بوم نوآوریِ نخبگان ایران-۸،

پژوهشکده معتمد، قطب درمان سرطان پستان کشور

پژوهشکده معتمد، قطب درمان سرطان پستان کشور

مدیر گروه طب فراگیر در سرطان پژوهشکده معتمد تاکید کرد: یکی از اهداف اصلی و رسالت ما در این گروه این است که مکمل های دارویی طبیعی و گیاهی تولید نماییم که بر مبنای مستندات علمی قابل تایید و قبول هستند. در مبحث مدیریت سرطان، محصولاتی تولید کرده ایم که می تواند عوارض ناشی از درمان های شیمی درمانی و رادیو درمانی را کاهش دهند.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی (مرکز تحقیقات سرطان پستان) در سال ۱۳۷۵ با عنوان مرکز بیماری های پستان در جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران شروع به کار نمود. این مرکز از سال ۱۳۹۱ بعد از تفکیک از جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران با عنوان پژوهشکده به فعالیت خود ادامه داد.

پژوهشکده سرطان معتمد با هدف انجام پژوهش، آموزش و عرضه خدمات درمانی در زمینه سرطان پستان، اقدامات ارزشمندی در جهت ایجاد و ارتقای دانش موجود و عرضه خدمات به روز و موثر عرضه نموده است. کلینیک بیماری های پستان این پژوهشکده تنها مرکز منسجم و متمرکز کشور در عرضه خدمات تشخیصی و درمانی در زمینه سرطان پستان است و الان با ربع قرن سابقه فعالیت، بعنوان قطب تشخیص و درمان سرطان پستان در کشور به حساب می آید.

در آستانه چهل و دومین سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی، دکتر محمدامین جاویدی، مدیر گروه طب فراگیر در سرطان و دکتر علیرضا مجید انصاری، عضو هیات علمی گروه طب فراگیر در سرطان پژوهشکده سرطان معتمد در گفتگو با ایسنا، دستاوردهای مهم این گروه در حوزه سرطان را تشریح کردند.

دکتر جاویدی به فعالیتهای گروه طب فراگیر پژوهشکده سرطان معتمد اشاره نمود و اظهار داشت: همه می دانیم که درمان سرطان فرآیندی بسیار دشوار است و چیزی که در ارتباط با این بیماری وجود دارد، این است که در مقابل این بیماری یا باید پیشگیری انجام دهیم و یا اگر سرطان تشخیص داده شد، این بیماری را مدیریت نماییم. در این راستا، ما در گروه طب فراگیر، هر دو این موارد یعنی در ارتباط با پیشگیری و مدیریت سرطان، محصولاتی را تولید کرده ایم که بر پایه گیاهان ساخته شده اند. یکی از اهداف اصلی و رسالت ما در این گروه این است که مکمل های دارویی طبیعی و گیاهی تولید نماییم که بر مبنای مستندات علمی قابل تایید و قبول هستند.

وی با اشاره به اینکه داروهای تولیدشده در این گروه در زمینه پیشگیری و مدیریت بیماری از هم متفاوت می باشد، اظهار داشت: این محصولات درحال پیمودن مرحله کارآزمایی بالینی خود هستند. در مبحث مدیریت سرطان، محصولاتی تولید کرده ایم که می تواند عوارض ناشی از درمان های شیمی درمانی و رادیو درمانی را کاهش دهند. این عوارض شامل عوارض گوارشی مانند کم اشتهایی، تهوع و استفراغ یا التهابات و خشکی مخاطی، همینطور سندرم خستگی مزمن است. چنین عوارضی سبب می شود که کیفیت زندگی بیمار کاهش پیدا کند و امید او به درمان کم شود؛ بنابراین امکان دارد که فرد علاقه ای به ادامه درمان پیدا نکند.

دکتر جاویدی با تکیه بر این که کارآزمایی های بالینی با رعایت پروتکلهای تعیین شده از جانب کمیته اخلاق در مراحل نهایی خود است، اضافه کرد: در این مرحله به بعضی از بیماران مکمل های دارویی ساخت خودمان را علاوه بر داروهای معمول کاهش عوارض درمان عرضه دادیم و به برخی دیگر تنها داروهایی که این افراد تابحال برای کاهش عوارض پرتو درمانی و رادیو درمانی مصرف می کردند؛ نتیجه این شد که آن دسته از بیماران که داروهای ساخته شده در پژوهشکده ما را مصرف می کردند، به شدت در بروز این عوارض روند کاهشی داشتند.
مدیر گروه طب فراگیر در سرطان تاکید کرد که سبد محصولی این پژوهشکده شامل ۸ مکمل طبیعی و گیاهی است که آماده ورود به بازار هستند.

دکتر جاویدی درمورد فعالیتهای جهاد دانشگاهی اظهار داشت: جهاد دانشگاهی می تواند چندین مزیت را برای محقق و پژوهشگر به ارمغان آورد. ما تلاش کردیم محصولاتی که تولید می نماییم، به صورت دانش بنیان باشند. این محصولات علاوه بر خدمت رسانی به بیمار، زنجیره ای را بوجود می آورد که از تولید دارو آغاز می شود و تا عرضه به بیمار و خدمت رسانی به او ادامه پیدا می کند. بنابراین، کارآفرینی و اشتغال هم برای متخصصین جوان بوجود می آورد. ازاین رو جهاد دانشگاهی می تواند با پژوهشکده های خود برای خیلی از جوانان مستعد، اشتغال آفرینی کند.

وی خاطرنشان کرد: ما پژوهشگران نباید به این بسنده نماییم که صرفاً مقاله ای عرضه یا محصولی تولید شود؛ بلکه باید کاری نماییم که خدمت رسانی محصول یا مقاله تولیدشده را در سطح جامعه و بعد از آن در سطح بین الملل ببینیم تا دردی از جامعه دوا شود. ازاین رو هنوز میان صنایع مختلف و پژوهشگر فاصله وجود دارد. انتظار می رود جهاد دانشگاهی بتواند در این برهه حساس، رسالت خود در رفع فاصله میان پژوهش و صنعت را انجام دهد.

ما به فکر کاهش عوارض درمان های نوین سرطان افتادیم

دکتر علیرضا مجید انصاری هم درمورد فعالیتهای این گروه اظهار داشت: بعد از تحولات توسعه ای که در سال ۱۳۹۳ در پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی اتفاق افتاد، قرار بر این شد که ۳ گروه فعال در پژوهشکده به ۱۰ گروه افزایش داده شود. در آن زمان یکی از مأموریت هایی که به تصویب رسید، راه اندازی گروهی بود که در حوزه روش های طب مکمل و طب سنتی مطالعاتی را انجام دهد؛ چونکه تا آن زمان میان روش های طب رایج و طب مکمل، تفاوت نظرهای مختلف و بلکه تقابل غیرسازنده وجود داشت و مداخلات دارویی موجود میان این روش ها برای بیمار مخرب بود. بخصوص که بیماران، بخصوص بیمار مبتلا به سرطان، هم در بحث درمان و هم در بحث عوارض بعد از درمان، یه خاطر استرس های ناشی از شرایط بیماری و همینطور فضای غالب فرهنگی در کشور، احتمال دارد به هر فرد و یا روشی متوسل شوند.

عضو هیات علمی گروه طب فراگیر در سرطان اضافه کرد: به این ترتیب، گروه طب فراگیر در سرطان پژوهشکده سرطان معتمد با این هدف افتتاح شد که در درجه اول، همه این روش ها را گردآوری کند و هم بر اساس روش شناسی دانشگاهی و علمی، راستی آزمایی کند تا بتوان روش های درست و غلط و سره از ناسره را از هم تشخیص دهد.

وی با اشاره به اینکه این گروه در ابتدا تحت عنوان گروه سنتی، مکمل و جایگزین راه اندازی گردید، تصریح کرد: بعد از آن با تغییرات به وجود آمده در دنیا که منجر به نگاهی تلطیف شده نسبت به روش های مکمل شد و بعد از تایید و تغییر این نگاه در موسسه ملی سلامت آمریکا (NIH)، ما هم به این سمت و سو پیش رفتیم که برای این گروه، عنوان طب فراگیر بعنوان ترجمه مفهومی از Integrative Medicine انتخاب نماییم. این نگاه دقیقاً به مفهوم بهره گیری از تمامی روش های مبتنی بر شواهد علمی به صورت سازنده در کنار طب رایج است. از همان زمان این گروه دو زیرشاخه داشته است که شامل مطالعات موج و میدان و دیگری فرآورده های طبیعی می شد که شامل روش های طب سنتی، مکمل و گیاهان دارویی می شود.

دکتر انصاری تصریح کرد: از سال ۹۳ گروه طب فراگیر پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی شروع به کار کرد و بعد از چند سال، به این نتیجه رسیدیم که در درمان، فعلاً روش های مکمل و یا سنتی به تنهایی تأثیر خاصی ندارند، البته در حوزه موج و میدان در مطالعات بین المللی، تأثیرات بیشتری دیده شده بود و به این نتیجه رسیدیم که تمام ادعاهایی که در ارتباط با درمان سرطان با فرآورده های طبیعی و روش های طب سنتی وجود دارد، حقیقت ندارد. امکان دارد به صورت مقطعی، تعداد کمی از بیماران شاهد تاثیرات مثبت از این داروها و روش های درمانی بوده اند، اما چون روش شناسی به صورت علمی بررسی نشده، در این سال ها فجایعی به بار آمده و حتی بیمارانی که می توانستند با استفاده از دانش روز درمان شوند، صدمه های جدی دیده اند.

عضو هیات علمی گروه طب فراگیر در سرطان پژوهشکده سرطان معتمد تاکید کرد: ازاین رو ما به جای تمرکز بر روی درمان به وسیله فراورده های طبیعی و روش های سنتی، به تحقیق و توسعه در جهت بهره گیری از این مکاتب و ذخایر پرارزش در کاهش عوارض درمان های نوین پرداختیم؛ چونکه عوارض روش هایی چون رادیوتراپی و شیمی درمانی مشکلات زیادی را برای بیمار به وجود می آورد و بیمار با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کند. مشکلاتی که طب روز هم برای خیلی از این معضلات، چاره جامع و یا کاملا موثری ندارد. پس ما با روش های طب سنتی و گیاهان دارویی بر اساس بیولوژی و مطالعاتی که چندین سال انجام دادیم، در سال ۱۳۹۷ با تولید محصولات مکمل و طبیعی و هدف گذاری ها، محصولات را توسعه دادیم و هم اکنون در مقطعی هستیم که این فرآورده ها بعد از ۶ سال کار و پژوهش، نزدیک به مرحله تجاری سازی هستند.
1401/05/01
10:02:20
itemprop="bestRating">5
308
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد