وبلاگ آفتاب
جهاددانشگاهی زیست بوم نوآوریِ نخبگان ایران-۷،

بومی سازی درمان های پیشرفته ناباروری

بومی سازی درمان های پیشرفته ناباروری

وبلاگ آفتاب: رئیس پژوهشکده علوم تولید مثل پژوهشگاه رویان اظهار داشت: تلاش شده است که روش های تشخیصی و درمان های پیشرفته ناباروری متناسب با دانش روز دنیا، در داخل کشور بومی سازی و پیاده سازی شود.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، در آستانه چهل و دومین سالگرد تأسیس جهاد دانشگاهی، دکتر الهام امیرچقماقی، رئیس پژوهشکده علوم تولیدمثل پژوهشگاه رویان در گفتگو با ایسنا، دستاوردهای مهم این پژوهشگاه در زمینه بومی سازی درمان های پیشرفته ناباروری و همینطور فعالیتهای صورت گرفته جهت کمک به حفظ باروری مبتلایان به سرطان را شرح داد.

دکتر امیرچقماقی اظهار نمود: پژوهشکده علوم تولید مثل پژوهشگاه رویان که یکی از ۳ پژوهشکده پژوهشگاه رویان است در زمینه علوم تولید مثل فعالیت می کند. تاریخچه این پژوهشکده به زمان تاسیس پژوهشگاه رویان بازمی گردد. زمانی که زنده یاد دکتر کاظمی آشتیانی به همراه تیمی از متخصصین بالینی، جنین شناس و متخصصین ژنتیک به منظور بومی سازی دانش درمان های پیشرفته ناباروری مرکز رویان را تاسیس کردند و گروههای پژوهشی در رابطه با پزشکی تولیدمثل شروع به فعالیت کردند.

وی اضافه کرد: هم اکنون پژوهشکده علوم تولید مثل رویان دارای ۶ گروه پژوهشی ناباروری زنان، گروه پژوهشی ناباروری مردان، گروه پژوهشی جنین شناسی و گروه پژوهشی ژنتیک ناباروری، گروه پژوهشی تصویربرداری تولید مثل و گروه پژوهشی اخلاق و حقوق پزشکی است. فعالیتهای پژوهشکده علوم تولید مثل پاسخگویی و کمک به رفع چالش های بخش درمان ناباروری است و تلاش می شود در این پژوهشکده تحقیقات کاربردی صورت گیرد. در جهت این که بیشتر از پیش به چالش های بخش درمان ناباروری توجه گردد، چندین کارگروه بین رشته ای در پژوهشکده علوم تولید مثل شکل گرفته اند که مبحث این کارگروه ها مشکلات و چالش های درمان ناباروری است. این کارگروه ها عبارتند از کارگروه سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCO که یک اختلال نسبتا شایع در خانم ها است، کارگروه نارسایی زودرس تخمدان یا POF که در ارتباط با نارسایی زودرس تخمدان است، کارگروه اندومتریوز که یک بیماری نسبتا شایع میان خانم ها در سنین باروری است، کارگروه انکوفرتیلیتی (oncofertility) یا حفظ باروری در بیماران سرطانی، کارگروه آندرولوژی در زمینه ناباروری مردان و کارگروه شکست مکرر لانه گزینی که در ارتباط با زوج هایی است که چندین سیکل درمان پیشرفته ناباروری و انتقال جنین باکیفیت مناسب داشته اند ولی حاملگی اتفاق نمی افتد.

عضو هیات علمی گروه پژوهشی ناباروری زنان پژوهشگاه رویان ضمن اشاره به خدمات درمان ناباروری در پژوهشگاه رویان اظهار داشت: در پژوهشگاه رویان تلاش شده است که روش های تشخیصی و درمان های پیشرفته ناباروری متناسب با دانش روز دنیا در داخل کشور بومی سازی و پیاده سازی شود. نتایج این همراهی ها هم مقالات چاپ شده در رویان است که چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی به یافته های این مقالات استناد شده است.

دکتر در مورد پژوهش های انجام گرفته در پژوهشگاه رویان اظهار داشت: در روش های کمک باروری (ART)، نه تنها سیکل های درمانی دارای اهمیت هستند، بلکه یک سری ملزومات آزمایشگاهی هم در این سیکل ها مورد نیاز هستند که در زمینه تولید محیط انجماد و ذوب تخمک و جنین انسانی، اعضای هیات علمی گروه جنین شناسی در چارچوب یک طرح فناورانه، تجربه و دانش خویش را بهره برده و به تولید این محیط های مورد استفاده در لابراتوار جنین شناسی بالینی دست پیدا کرده اند.

رییس پژوهشکده علوم تولیدمثل پژوهشگاه رویان با اشاره به اینکه همواره در رویان تلاش شده که هم با سایر مراکز در سطح کشور و هم مراکز مرتبط در منطقه و جهان همکاری شود، اضافه کرد: در کنگره بین المللی رویان هم همواره محققین و متخصصین از سراسر دنیا که در رشته های در ارتباط با پزشکی تولید مثل صاحب نظر هستند، بعنوان سخنران دعوت می شوند.

عضو تیم تخصصی مرکز خدمات درمان ناباروری رویان ضمن اشاره به فعالیت بانک تخمدان انسانی در پژوهشگاه رویان اظهار داشت: در دنیا با پیشرفت های صورت گرفته در درمان سرطان، امید به زندگی بیماران مبتلا به سرطان بالا رفته است که یکی از جنبه های آن حفظ باروری در این بیماران است؛ چون که داروهای شیمی درمانی و مداخلات پرتو درمانی می توانند در فعالیت تخمدان ها در خانم ها تأثیر منفی بگذارند و در واقع حفظ باروری در خانمی که به سرطان مبتلا می شود، حائز اهمیت می باشد. چندین روش شامل انجماد جنین، تخمک و بافت تخمدان برای حفظ باروری در خانم ها مطرح است که بر مبنای شرایط بیمار مبتلا، مورد استفاده قرار می گیرند. در صورتیکه بدلیل نوع سرطان و فوریت درمان آن یا سن و شرایط بیمار، امکان فریز جنین یا تخمک وجود نداشته باشد، بافت تخمدان بیمار حفظ می شود تا بعد از دریافت درمان های در رابطه با سرطان و بهبودی، از این بافت برای او استفاده گردد. بر این اساس، بانک تخمدان انسانی در پژوهشگاه رویان از سال ۱۳۹۲ شروع به کار کرد.

دکتر امیرچقماقی در ادامه ضمن اشاره به ۴ دهه فعالیت جهاد دانشگاهی در زمینه علوم پزشکی اظهار داشت: جهاد دانشگاهی در این چند دهه، در زمینه علوم مختلفی فعالیت نموده است که در زمینه علوم پزشکی، در مواردی که چالش جامعه و کشور بوده، به این حوزه ورود پیدا کرده است. جهاد دانشگاهی در سال ۱۳۷۰ با تاسیس پژوهشگاه رویان و سپس پژوهشگاه ابن سینا در زمینه ناباروری فعالیت کرد و در گسترش مراکز درمان ناباروری در کشور سهیم بوده است. این نهاد با تاسیس پژوهشکده سرطان معتمد به خوبی در زمینه تشخیص زودهنگام سرطان (پستان) و درمان های در رابطه با آن فعالیت داشته است. در سایر زمینه های علوم پزشکی نظیر دندان پزشکی و لابراتوار های تشخیص طبی هم بعضی واحدهای جهاد دانشگاهی فعالیت دارند. نقطه قوت جهاد دانشگاهی این است که در مواقعی که در جامعه چالش ایجاد شده، وارد عمل شده است که نمونه اخیر آن، پاندمی کووید-۱۹ بود.

رییس پژوهشکده علوم تولیدمثل پژوهشگاه رویان تصریح کرد: یکی از خصوصیت هایی که در جهاد دانشگاهی وجود دارد، تعاملی است که با سایر مراکز و دانشگاه ها و مؤسسه های پژوهشی وجود دارد و با افرادی که نوآور و صاحب ایده هستند، همکاری می شود. در پژوهشگاه رویان هم همواره ایده های نوآورانه و مسئله محور و درخواست های همکاری مشترک، مورد توجه قرار می گیرند. مراکز رشد جهاد دانشگاهی هم یکی از نمونه های این زیست بوم است. این مراکز رشد، پتانسیل خوبی دارند تا از هسته های فناور و شرکتهای دانش بنیان حمایت کنند تا بتوانند به خوبی به فعالیت خود ادامه دهند.

منبع:

1401/04/31
12:54:21
itemprop="bestRating">5
468
تگهای خبر: پژوهش , تحقیقات , جهان , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد