وبلاگ آفتاب

به زودی اطلاعات بیشتری از جیمز وب منتشر خواهد شد

به زودی اطلاعات بیشتری از جیمز وب منتشر خواهد شد

دانشمند ارشد ناسا می گوید اطلاعات بیشتری از تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ همین امروز یا فردا منتشر خواهد شد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، عملیات علمی تلسکوپ فضایی "جیمز وب" متعلق به ناسا بالاخره شروع شد و در بین شور و اشتیاق دانشمندان، ستاره شناسان و علاقه مندان به دنیای علم و نجوم، نخستین مجموعه از تصاویر خیره کننده آن انتشار یافت، اما شایان ذکر است که به قول دانشمندان ناسا، ما هنوز در ابتدای راه هستیم و فقط سطح را خراشیده ایم.
"نیکول کولون"(Knicole Colon) اخترفیزیکدان ناسا توضیح داد که آنچه در روز سه شنبه ۱۲ ژوئیه دیدیم، فقط یک تکه از داده هایی بود که "جیمز وب" در اختیار ما قرار می دهد.
حالا گفته می شود که داده های بیشتری از "جیمز وب" بزودی منتشر خواهد شد. به قول "کلاوس پونتوپیدان"(Klaus Pontoppidan) دانشمند ارشد پروژه تلسکوپ فضایی "جیمز وب"(JWST) در موسسه علمی تلسکوپ فضایی(STScI)، انتشار اطلاعات بیشتری از "جیمز وب" احیانا در یکی دو روز آینده صورت خواهد گرفت.
"پونتوپیدان" می گوید: نخستین سالِ مشاهدات علمی از قبل شروع شده است. ما الان داده هایی را برای دانشمندانی که در سال اول زمان برای پردازش و بررسی می خواهند، در اختیار داریم.
سرعت جمع آوری داده های "جیمز وب" با هزینه ۱۰ میلیارد دلاری که برای آن شده متناسب است و در مقایسه با تلسکوپ فضایی "هابل" پیشرفت قابل توجهی را نشان داده است.
"جیمز وب" تنها به ۱۲.۵ ساعت زمان نیاز داشت تا نخستین تصویر خویش را از خوشه کهکشانی "SMACS ۰۷۲۳" که برای عموم انتشار یافت، ثبت کند. این در شرایطی است که تلسکوپ فضایی "هابل" برای ثبت یک تصویر تلفیقی از همان منطقه از آسمان، به ۱۰ شبانه روز نورگیری نیاز داشت.
ازاین رو جای تعجب نیست که داده های بعدی "جیمز وب" خیلی زود برای عموم فاش شود، بخصوص که دانشمندان ناسا ماه گذشته اعلام نمودند که این رصدخانه فضایی از قبل، جمع آوری داده های علمی را شروع کرده است.
"پونتوپیدان" ضمن اشاره به مشاهدات "جیمز وب" در سال اول عملیات خود اظهار داشت: این داده ها در یکی دو روز آینده برای محققان اصلی برنامه ها منتشر خواهد شد و بعضی از آنها عمومی خواهند شد. وی اظهار داشت: ما با تمام قوا درحال کار هستیم.
وی ادامه داد: در حالیکه همانطور که در مورد رصد طیفی "جیمز وب" از سیاره فراخورشیدی "WASP-۹۶ b" اتفاق افتاد، نمی توانیم مطمئن باشیم که این داده ها به شکل تصاویر یا قرائت های علمی عرضه خواهند شد، هیجان انگیز است که بدانیم نیازی نیست مدت زیادی منتظر اطلاعات بیشتر از "جیمز وب" بمانیم.
انتظارات بسیار بالا از "جیمز وب" در آینده
دانشمندان در طول نخستین سال مشاهدات "جیمز وب"، همچنان درحال یادگیری استفاده از این رصدخانه فضایی خواهند بود. تیم "جیمز وب" تماسهای سالانه ای با دانشمندان خواهد داشت تا درخواست های آنها را برای مشاهدات خاص دریافت کند. هر سال از فعالیت "جیمز وب" بعنوان یک چرخه شناخته می شود.
"اریک اسمیت" دانشمند ارشد بخش اخترفیزیک ناسا و دانشمند برنامه "جیمز وب" می گوید: هر چیزی که ما بعنوان جامعه نجوم برای "دور اول" برنامه ریزی کردیم، جسورانه بوده است، اما نه به اندازه کافی. ازاین رو من واقعاً برای کاری که دانشمندان حالا قصد دارند برای "دور دوم" انجام دهند، هیجان زده هستم، چونکه می بینم که این برنامه چقدر توانایی دارد.
همانطور که "بیل نلسون" رئیس ناسا در جریان سخنرانی خود با "جو بایدن" رئیس جمهور آمریکا اشاره نمود، تلسکوپ فضایی "جیمز وب" به دانشمندان کمک می نماید تا به سوالاتی پاسخ دهند که هنوز قابل درک نیستند یا فرمول بندی نشده اند.
این رصدخانه فضایی در موقعیتی منحصر به فرد برای حل بعضی از ماندگارترین اسرار جهان با عرضه کرده های جدید در مورد ماده تاریک، جهان های بیگانه و دوردست و بعضی از دورترین و اولین نقاط کیهان است.


نخستین تصویری که از تلسکوپ فضایی "جیمز وب" انتشار یافت، عمیق ترین و واضح ترین تصویر مادون قرمز از جهان های دور را تا به امروز نمایش می دهد. این تصویر از خوشه کهکشانی "SMACS ۰۷۲۳" ثبت شده که در فاصله ۴.۶ میلیارد سال نوری از ما قرار دارد و مملو از جزئیات است و عمر بعضی از کهکشان های موجود در این تصویر به ۱۳ میلیارد سال می رسد که به این مفهوم است که ما درحال نگاه به ۱۳ میلیارد سال پیش هستیم.


دومین تصویر، در ارتباط با شناسایی نشانه هایی از وجود آب و مه و ابر در جو یک سیاره فراخورشیدی معروف به "b۹۶-WASP" بود که تابحال بدون جو و ابر انگاشته می شد. این دقیق ترین طیف سنجی از این سیاره فراخورشیدی تا به امروز است.


سومین تصویر "جیمز وب" متعلق به "سحابی حلقه جنوبی" یا "سحابی هشت انفجار" است که در فاصله ۲۰۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد و یک ستاره درحال مرگ را احاطه کرده و با وضوحی اعجاب انگیز انتشار یافته است.


چهارمین تصویر در ارتباط با یک مجموعه کهکشانی به نام "پنج قلوی استفان" است. این مجموعه کهکشانی فشرده، در صورت فلکی "اسب بالدار" واقع شده و متشکل از پنج کهکشان است که چهار مورد از آنها به هم نزدیک هستند و انتظار می رود با یکدیگر ادغام شوند. همینطور کهکشانی که در سمت چپ این تصویر دیده می شود در واقع نزدیک تر از دیگران به "جیمز وب" است.


پنجمین و آخرین تصویری که رسما از "جیمز وب" انتشار یافت، متعلق به "سحابی شاه تخته" است. شاه تخته یکی از درخشان ترین سحابی هایی است که در فاصله حدودا ۷۶۰۰ سال نوری از زمین و در صورت فلکی "نیمکره جنوبی" قرار گرفته است. سحابی شاه تخته خانه ساختارهای معروف انگشت مانندی از گاز و غبار کیهانی است. سحابی ها ابرهای عظیمی از گاز و غبار کیهانی هستند که در آنها ستاره های جدید شکل می گیرد.


اما دو عکس هم از سیاره مشتری به صورت غیر رسمی انتشار یافته است که از میان اطلاعاتی که "جیمز وب" در طول آزمایش های راه اندازی و قبل از رسما عملیاتی شدن پشت سر گذاشته، یافت شده است.


این تصاویر که شاهد آن هستیم، در حالی گرفته شده اند که ابزارهای علمی "جیمز وب" درحال آزمایش بوده اند و سیاره مشتری و همینطور حلقه و سه قمر آنرا نشان می دهند. سه قمر مشتری معروف به "اروپا"(Europa)، "تبه"(Thebe) و "متیس"(Metis) در این تصاویر قابل مشاهده هستند.1401/04/25
12:44:39
itemprop="bestRating">5
562
تگهای خبر: اطلاعات , پروژه , تلسكوپ , جهان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد