وبلاگ آفتاب
نتایج پژوهش محققان دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران نشان داد؛

تهرانی ها، نگران نیترات آب نباشند

تهرانی ها، نگران نیترات آب نباشند

به گزارش وبلاگ آفتاب نتایج پژوهش محققان دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران نشان داد که تصور عمومی درباره آلودگی بالای آب آشامیدنی تهران به نیترات، صحیح نبوده و آب تهران از کیفیت مناسبی در ارتباط با میزان نیترات برخوردار می باشد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، دکتر روح الله نوری، عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در ارتباط با یافته های پژوهش محققان دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در زمینه پایش غلظت نیترات در آب آشامیدنی تهران که در لابراتوار آب و فاضلاب این دانشکده انجام شده است، اظهار داشت: نمونه گیری برای اجرای این پژوهش در دو فصل بهار و پاییز از آب آشامیدنی منازل ۱۰۰ نقطه تهران که به صورت همگن در کل مناطق تهران توزیع شده بود، صورت گرفت.
وی درباره نتایج حاصل از سنجش میزان نیترات آب آشامیدنی تهران، اظهار نمود: غلظت نیترات در تمامی نمونه های آب آشامیدنی تهران که در فصل بهار گرفته شده بودند، کمتر از حد مجاز استاندارد (۵۰ گرم بر لیتر) بود. اندازه گیری ها نشان داد که بیشینه غلظت نیترات در نقاط نمونه برداری حدود ۲۳ میلی گرم بر لیتر یعنی کمتر از نصف حد مجاز استاندارد بود. در این فصل منابع آب سطحی (سدها) سهم بیشتری از منابع آب زیرزمینی (چاه ها) که غالباً غلظت های بالاتری از نیترات دارند در تأمین آب تهران برخوردار می باشند.
عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران درباره نتایج آزمایشات بر روی نمونه های برداشت شده در پاییز هم اظهار داشت: در ۸ نمونه از ۱۰۰ نمونه، غلظت های بالاتر از حد مجاز استاندارد مشاهده شد که دلیل عمده آن سهم بیشتر منابع آب زیرزمینی در تأمین آب آشامیدنی تهران در این فصل بود. به علت کاهش منابع آب سطحی، بخش عمده ای از آب شهر تهران در این فصل را منابع آب زیرزمینی می سازند و همین مساله دلیل اصلی بالاتر بودن غلظت نیترات در آب آشامیدنی تهران در فصل پاییز نسبت به فصل بهار است.
دکتر نوری اضافه کرد: نتایج این پژوهش نشان داد که تصور عمومی درباره آلودگی بالای آب آشامیدنی تهران به نیترات صحیح نبوده و آب تهران از کیفیت مناسبی در ارتباط با میزان نیترات برخوردار می باشد و با ملاحظات مدیریتی مناسب میتوان مشکل اندک مشاهده شده در آلودگی آب در فصل پاییز را هم برطرف کرد.
عضو هیئت علمی دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در انتها تصریح کرد: آمادگی داریم طی تفاهمنامه با اداره کل آب و فاضلاب استان تهران، نتایج این پژوهش را به صورت کامل در اختیار ذی نفعان قرار دهیم و طرحی علمی برای پایش مستمر کیفیت آب تهران در تمامی فصل ها تعریف و اجرا نماییم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، نتایج پژوهش محققان دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر روح الله نوری، در ژورنال تخصصی Journal of Cleaner Production با ضریب تاثیر ۱۱ انتشار یافته است.
منبع:

1401/04/18
22:15:34
itemprop="bestRating">5
474
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , كیفیت , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد