وبلاگ آفتاب

44 دانشگاه ایرانی در میان برترین های رتبه بندی لایدن

44 دانشگاه ایرانی در میان برترین های رتبه بندی لایدن

نظام رتبه بندی لایدن، نتایج رتبه بندی دانشگاه های برتر دنیا در سال ۲۰۲۲ میلادی خویش را منتشر نمود که بر مبنای آن ۴۴ دانشگاه ایرانی در جمع ۱۳۱۸ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، دکتر منصوره صراطی، مدیر گروه رتبه بندی مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) با بیان این خبر اظهار داشت: در رتبه بندی سالجاری این نظام، تعداد ۴۴ دانشگاه از ایران در جمع ۱۳۱۸ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند. این در شرایطی است که در سال قبل ۳۶ دانشگاه از ایران در این رتبه بندی حضور داشته اند.
صراطی اظهار داشت: در میان کشورهای اسلامی، ایران با حضور ۴۴ دانشگاه رتبه نخست، ترکیه با ۳۲ دانشگاه رتبه دوم و مصر با ۱۰ دانشگاه رتبه سوم را دارند. لایدن یکی از نظام های معتبر ارزیابی دانشگاهی است که هر ساله دانشگاه های برتر دنیا را بر مبنای شاخصهای معتبر علم سنجی مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهد.
وی اظهار داشت: در سال ۲۰۲۲، در چارچوب چهار معیار کلی مرجعیت علمی[۱]، دیپلماسی علمی[۲]، دسترسی آزاد به انتشارات[۳] و تنوع جنسیتی[۴] در لایدن مورد رتبه بندی قرار گرفتند. این ارزیابی ها از تولیدات علمی دانشگاه ها در سالهای ۲۰۱۷ الی ۲۰۲۰ از پایگاه اطلاعاتی Web of Science بهره برده است.
مدیر گروه رتبه بندی ISC در ادامه اظهار داشت: معیار مرجعیت علمی (تاثیر علمی) از تعداد کل انتشارات و شاخص هایی چون مقالات یک درصد برتر، مقالات پنج درصد برتر، مقالات ۱۰ درصد برتر و مقالات ۵۰ درصد برتر به صورت تعداد و سهم از کل و هم تعداد کل انتشارات، مجموع و میانگین تعداد استنادهای انتشارات دانشگاه TCS و MCS و هم مجموع و میانگین تعداد استنادات نرمال شده (به رشته و سال) دانشگاه TNCS و MNCS بهره گرفته است (دو شاخص آخر در صفحه اصلی نتایج نشان داده نمی شود).
وی افزود: در معیار دیپلماسی علمی از شاخص هایی چون تعداد کل انتشارات، همکاری علمی، همکاری بین المللی، همکاری صنعتی، همکاری علمی با فاصله جغرافیایی کمتر از ۱۰۰ کیلومتر و همکاری علمی با فاصله جغرافیایی بیشتر از ۵۰۰۰ کیلومتر (به صورت تعداد و سهم از کل) بهره برده است.
صراطی اضافه کرد: معیار دسترسی آزاد به انتشارات هم از شاخص ­های تعداد کل انتشارات، انتشارات دسترسی آزاد، انتشارات دسترسی آزاد طلایی، انتشارات دسترسی آزاد هیبرید، انتشارات دسترسی آزاد برنز، انتشارت دسترسی آزاد سبز (به صورت تعداد و سهم از کل) تشکیل می ­شود.
وی خاطرنشان کرد: معیار تنوع جنسیتی هم شامل شاخص ­های همکاری با نویسندگانی که جنسیت آنها مشخص نمی باشد، نویسندگان مرد (به نسبت کل نویسندگان)، نویسندگان زن (به نسبت کل نویسندگان)، نویسندگان مرد (به نسبت تمام نویسندگان مرد و زن)، نویسندگان زن (به نسبت تمام نویسندگان مرد و زن) است. جدول زیر معیارها و شاخص ­های رتبه­ بندی لایدن نشان داده شده است.


وی افزود: نظام رتبه بندی لایدن بر خلاف سایر نظام های رتبه بندی موجود در سطح دنیا، برای دانشگاه های حاضر در نظام خود، رتبه ای واحد محاسبه نمی کند، بلکه دانشگاه ها بر مبنای معیارها و شاخصهای موجود در نظام لایدن مورد رتبه بندی قرار می گیرند. ازاین رو یکی از خصوصیت های رتبه بندی لایدن این است که به دانشگاه های حاضر در رتبه بندی خود، رتبه کل که برگرفته از تأثیر کلیه شاخص ها و وزن های در رابطه با آنها است، اختصاص نمی دهد، بلکه برای کلیه دانشگاه ها در این شاخص ها نمرات و رتبه ها را جداگانه محاسبه و منتشر می کند.
حضور دانشگاه های ایران در رتبه بندی لایدن
مدیر گروه رتبه بندی ISC اظهار داشت: تعداد دانشگاه های حاضر از ایران در این رتبه بندی ۴۴ دانشگاه است که این آمار در سال قبل ۳۶ دانشگاه بوده است. نمودار زیر رشد عملکرد تعداد دانشگاه های کشور در رتبه بندی لایدن را نمایش می دهد. تعداد ۸ دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، محقق اردبیلی، خوارزمی، کردستان، سیستان و بلوچستان، صنعتی شیراز، بین المللی امام خمینی در این رتبه بندی حضور نداشتند.


به نقل از مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، وی ادامه داد: در سال ۲۰۲۲، دانشگاه های تهران، علوم پزشکی تهران، تربیت مدرس، پزشکی شهید بهشتی، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، علم و صنعت ایران، تبریز، صنعتی اصفهان، آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، علوم پزشکی ایران، فردوسی مشهد، شیراز، علوم پزشکی تبریز، شهید بهشتی، علوم پزشکی مشهد، علوم پزشکی شیراز، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، علوم پزشکی اصفهان، گیلان، اصفهان، پیام نور، شهید باهنر کرمان، ارومیه، کاشان، علوم پزشکی کرمانشاه، سمنان، رازی، شاهرود، بوعلی سینا، صنعتی نوشیروانی بابل، یزد، علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، زنجان، شهید چمران اهواز، محقق اردبیلی، خوارزمی، صنعتی سهند، کردستان، مازندران، صنعتی مالک اشتر، بین المللی امام خمینی، صنعتی شیراز، سیستان و بلوچستان در رتبه بندی لایدن حضور دارند.

جایگاه کشورهای اسلامی در رتبه بندی لایدن ۲۰۲۲
صراطی اظهار داشت: ایران با حضور ۴۴ دانشگاه در این نظام رتبه بندی، همچون سالهای گذشته در میان کشورهای اسلامی رتبه نخست را به لحاظ تعداد دانشگاه در اختیار خود دارد. بعد از ایران، ترکیه و مصر به ترتیب با ۳۲ و ۱۰ دانشگاه رتبه های دوم و سوم را دارند.


منبع:

1401/04/06
12:07:32
itemprop="bestRating">5
458
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد