وبلاگ آفتاب
فیزیكدان بریتانیایی:

انسان تا 2040 قدم در مریخ نخواهد گذاشت

انسان تا 2040 قدم در مریخ نخواهد گذاشت

وبلاگ آفتاب: پروفسور ˮبرایان کاکسˮ فیزیکدان بریتانیایی می گوید که انسانها تا دهه 2040 به مریخ نخواهند رسید.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پروفسور "برایان کاکس"(Brian Cox) فیزیکدان ذرات اهل انگلستان می گوید قدم گذاشتن انسان در سیاره مریخ در عصر مدرن چالشی بزرگ تر از رسیدن به ماه برای مهندسان ناسا در ۶۰ سال پیش خواهد بود.
وی در یک مصاحبه جدید گفته است که فکر نمی کند انسان ها تا دهه ۲۰۴۰ به مریخ برسند و حتی در آن زمان نیز تلاش لازم برای رساندن آنها به مریخ، درجه جدید از همت و تلاش را می طلبد.
وی می افزاید که متوسط ​​فاصله تا مریخ ۱۴۰ میلیون مایل(بیش از ۲۲۵ میلیون کیلومتر) است و زمان رسیدن به آن با فناوری های فعلی تا یک سال طول می کشد که این ها کار را برای رسیدن به آنجا در هر سطحی سخت می کنند.
با این حال، او پیشنهاد می دهد که یک "تلاش بین المللی" برای ایجاد زیرساخت های مورد نیاز برای زنده نگه داشتن انسان ها در مریخ مانند ایجاد یک پایگاه حفاظتی که بطور بالقوه می تواند در ۱۰ سال آینده ایجاد شود، صورت گیرد.
پروفسور "برایان کاکس" متولد ۳ مارس ۱۹۶۸، فیزیک دان ذرات اهل انگلستان است. وی عضو انجمن سلطنتی و استاد دانشگاه "منچستر" است. وی روی "آزمایش اطلس" در برخورددهنده بزرگ هادرونی در سرن در نزدیکی ژنو در سوییس فعالیت می کند.
پروفسور "کاکس" قبل از پخش یک مستند جدید به نام «هفت روز در مریخ» که شب گذشته توسط شبکه "بی بی سی" پخش گردید، با پایگاه "MailOnline"مصاحبه کرد.
در این مستند، او به پشت صحنه لابراتوار پیشرانش جت ناسا(JPL) در کالیفرنیا می رود و فعالیت مهندسان ماموریت مریخ نورد "استقامت"(Perseverance) را که تا حالا نزدیک به ۱۸ ماه روی سطح مریخ بوده است، نظاره می کند.
این مریخ نورد وظیفه یافتن آثاری از حیات میکروبی فسیل شده از گذشته باستانی مریخ و جمع آوری نمونه های خاک و سنگ مریخ را برای بازگشت به زمین بر عهده دارد.
پروفسور "کاکس" می گوید، رساندن انسان به سیاره سرخ بر خلاف مریخ نوردها، به تلاشی متفاوت نیاز دارد.
وی اظهار داشت: از دیدن کسی که زودتر از دهه ۲۰۴۰ در مریخ قدم بگذارد، شگفت زده خواهم شد، هر چند که دوست دارم این فکرم اشتباه باشد.
وی اضافه کرد: من فکر می کنم این کار حتی مشکل تر از رفتن به ماه در دهه ۱۹۶۰ است. ماموریت "آپولو" در دهه ۶۰ میلادی در مرز توانایی های ما قرار داشت و درست در لبه فناوری بود و من فکر می کنم مریخ هم اکنون شاید حتی کمی فراتر از آن باشد.
وی افزود: اگر ارسال زیرساخت های اقامت در مریخ را ظرف ۱۰ سال آینده شروع نماییم، تعجب نمی کنم.
شرکت "اسپیس ایکس" شرکت خصوصی فضایی که توسط ثروتمندترین فرد دنیا "ایلان ماسک" تاسیس شده است، درحال برنامه ریزی ماموریت خود برای ارسال انسان در مریخ در اسرع وقت است.
"ماسک" اخیراً گفته است که ماموریت های سرنشین دار به مریخ تا سال ۲۰۲۹ انجام خواهند شد، اما پروفسور "کاکس" این ادعا را قابل قبول نمی داند.
"کاکس" می گوید: شرکت "اسپیس ایکس" یک شرکت قابل توجه است. آنها کاری اعجاب انگیز انجام داده اند و اقتصاد پرواز فضایی را متحول کرده اند. شما هیچ گاه نمی توانید آنها را دست کم بگیرید، آنها واقعا مهندسان خوبی هستند، اما حدس من این است که پیش بینی "ماسک" خوش بینانه است.
پروفسور "کاکس" همین طور اظهار داشت که حتی اگر فناوری لازم برای رفتن به مریخ همین امروز وجود داشته باشد، او خودش به مریخ نخواهد رفت.
وی می گوید: از نظر روانی، دوری از زمین به مدت دو سال دشوار است و ما واقعاً نمی دانیم که این سفر با مردم چه می کند.
مستند "۷ روز در مریخ" که در ماه مارس امسال فیلمبرداری شد، پروفسور "کاکس" را طی رصد مرحله مهمی از ماموریت مریخ نورد "استقامت" به دنبال کاوش مناطقی با احتمال میزبانی از نشانه های حیات باستانی است، دنبال می کند.
به پروفسور "کاکس" دسترسی ممتازی به امکانات و تاسیسات لابراتوار پیشرانس جت ناسا(JPL) همچون مناطق اصلی کنترل ماموریت که به طور معمول برای فیلمبرداری ممنوع می باشد، داده شده است.
پروفسور "کاکس" می گوید: میزان دسترسی که ما داشتیم قابل توجه بود و هر روز بامداد به جلسه می رفتیم و با آنها داده ها را می دیدیم. این لابراتوار مملو از مهندسانی است که بهترینِ بهترین ها هستند.
هدف "استقامت" جستجوی نشانه هایی از حیات منقرض شده در سطح مریخ در منطقه ای به نام "دهانه جیزرو"(Jezero Crater) است که ۳.۸ میلیارد سال پیش میزبان یک دریاچه وسیع بوده است.
اگر "استقامت" شواهدی از آن حیات بیابد، می تواند همه چیزهایی را که کارشناسان در مورد جهان می دانند تغییر دهد و حتی درک انسان از منشاء حیات خودش را نیز متحول کند. به عنوان مثال، پروفسور "کاکس" می گوید این امکان وجود دارد که زندگی در مریخ شروع و به زمین منتقل شده باشد.
این که حیات در مریخ وجود داشته و به چه شکلی بوده، برای قرن ها موضوع مورد توجه جوامع علمی بوده است، اما پروفسور "کاکس" می گوید پیشرفته ترین حیاتی که تا حالا در مریخ وجود داشته است، در بهترین حالت احیانا موجودات تک سلولی بوده است.
وی می گوید: هیچ کس انتظار ندارد که شما چیزی پیچیده تر از این را پیدا کنید. دلیل آن این است که ۳ میلیارد سال روی زمین طول کشید تا حیات از تک سلولی ها به چند سلولی تبدیل گردد. بدین سبب بنظر می رسد میلیاردها سال طول کشیده تا حیات از تک سلولی به چند سلولی روی زمین تکامل یابد و این در شرایطی است که چنین زمانی برای مریخ وجود نداشته است و مشخص است که شرایط در این سیاره چند صد میلیون سال بعد از شروع حیات، بدتر شده است.
پروفسور "کاکس" می گوید از زمانی که به یاد دارد، شیفته ی سیارات بوده است. وی در سال ۱۹۸۰ که نوجوان بود به "JPL" نامه نوشت و از تعدادی از ماموریت های ناسا در سیارات، عکس خواست. در نهایت، تصاویری که از ماموریت "وویجر" و ماموریت "وایکینگ" به مریخ برای او فرستادند، منبع الهامی بود که او را در راه تبدیل شدن به یک فیزیکدان قرار داد.
"کاکس" می گوید: من برای آنها نامه نوشتم، برای اینکه این علاقه من بود و در کمال تعجب آنها جوابم را دادند و عکس ها و کتاب ها و چیزهایی درباره آن ماموریت ها ارسال کردند. برای یک نوجوان ۱۲ ساله در شهر "اولدهام" غیر قابل باور بود. این نامه را یک نفر در آمریکا نفرستاده بود، بلکه یک نفر از یک شهر کوچک در انگلیس فرستاده بود. روش ناسا با این اعتبار بسیار زیادی که دارد، همیشه همین طور بوده است.
منبع:

1401/03/28
23:09:19
itemprop="bestRating">5
612
تگهای خبر: اقتصاد , جهان , دانشگاه , سیاره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد