وبلاگ آفتاب
جبلی در جمع دانشجویان مطرح كرد؛

شبکه خبر را برای متروپل به خط کردیم، گفتند بس است!

شبکه خبر را برای متروپل به خط کردیم، گفتند بس است!

وبلاگ آفتاب: پیمان جبلی رییس رسانه ملی با حضور در جمع دانشجویان دانشگاه شریف، تاکید کرد که سند تحول سازمان صداوسیما خردادماه امسال منتشر خواهد شد.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از مهر، پیمان جبلی رییس سازمان صداوسیما بعدازظهر امروز سه شنبه سوم خردادماه در دیدار با دانشجویان دانشگاه شریف در محل این دانشگاه در سخنانی با یادی از شهدای دانشگاه و همین طور آزادسازی خرمشهر، از افتخارات فرهنگی و علمی دانشگاه شریف یاد کرد و اظهار داشت: یاد جان باختگان هواپیمای اوکراینی را که بخش زیاد ی از آنها دانشجوی این دانشگاه بودند را گرامی می دارم. قول و قراری برای ۱۶ آذر داشتم که پیش شما بیایم اما خواهشم این بود که پیش از آن طرح تحول مطلوب خودرا در قالب یک طرح اجرائی بیاورید و بعد به نتیجه برسیم، اما از آن روز چیزی دست ما نرسیده است. با این وجود با کمال افتخار ترجیح دادم اینجا باشم. دوره هایی بود که این جلسات با نفرات محدود برگزار و فقط از شبکه خبر پخش می شد.
وی در ادامه قسمتی از افتخارات دانشگاه در عرصه های علمی و رتبه های جهانی را یادآوری کرد و اضافه کرد: تردیدی نیست که ما در سالهای طولانی پس از انقلاب با جنگ نرمی رو به رو هستیم که قصدش پوشاندن و انکار پیشرفت های کشور است. شما دانشجویان علمی کشور هستید و بطور قطع تصوری که دارید از پیشرفت های واقعی، کمتر است. نه فقط شما که دانشجویان شریف هستید، فعالان سینما و کتاب هم در غفلت هستند. ما بدهکار سهم نخبگان هستیم.
جبلی افزود: سال قبل روز ۲۲ بهمن را در صداوسیما با پخش راهپیمایی در روستاها شروع کردیم و همه پرسیدند چه شده است؟ درحالیکه این اتفاق همیشه بوده است و ما تا حالا چشم به آن باز نکرده بودیم.
وی افزود: ما در پوشش دادن، ضریب دادن به جریان های علمی مسئول هستیم. چقدر سهم علم پرداخت شده است؟ ما خودرا امانتدار مردم می دانیم. ما مثل کشورهای دیگر نیستیم که صد تا صداوسیما داشته باشد. یک صداوسیما داریم که باید به هویت و فرهنگ مردم بپردازد.
جبلی اشاره کرد: وقتی می گوییم مردم به این معنا نیست که به نظام و دولت نباید پرداخت، نه سهم دولت هم یعنی سهم جمهوریت و باید آنرا هم در نظر بگیریم. این لکنت زبان نیست.
وی اظهار داشت: سند تحول صداوسیما را حتما خردادماه منتشر می نماییم در این چند ماه به اندازه کافی در معرض نگاه کارشناسان بوده ایم.
به دنبال تبدیل خطوط قرمز به خطوط سبز هستیم
جبلی با اشاره به تحولات سازمان عنوان کرد: در دوره بیست و چند ساله گذشته در سه محور تحول دیده شده است. ما اول دنبال تبدیل خطوط قرمز به خطوط سبز هستیم تا به عرصه هایی که اصلاً نمی شد به آنها فکر کرد بپردازیم. آنتن صداوسیما متاسفانه به دلیلهای مختلف اول به کمیت پرداخته بعد به جذابیت و ظاهر خوب و آخر از همه سراغ محتوا رفته است. قصد ما این است که این را برعکس نماییم. این صبر می خواهد. خواهشاً به ما فشار نیاورید. نگویید چرا چهار تا سریال شد سه سریال. این مرحله ای است که باید محتوا را جایگزین کمیت نماییم.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: ما در طول سال ها به مصرف کننده طرح ها تبدیل گشته ایم. ما در زنجیره تولید نبوده ایم تهیه کننده تعیین کننده بوده است. ما صداوسیمایی را تحویل گرفته ایم که هرکسی در آن رئیس است؛ مجری، خبرنگار، تهیه کننده برای خود تشخیص می دهد اما ما باید تشخیص بدهیم نه تو! این تشتت فرماندهی باید واحد باشد. اگر هم مقرر است متلک یا انتقادی گفته شود باید هدفمند باشد نه این که من رئیس صداوسیما بخواهم پاسخگوی متلک یک مجری باشم.
جبلی افزود: محور دیگر تحول ساختاری، بحث نظرسنجی است که گاهی به آفت تبدیل می شود. ملاک پیشرفت و کیفیت به یکی دو درصد بالاتر بودن در مرکز تحقیقات تبدیل می شود. در جریان سازی و پویش های مختلف برای آنکه بتوانیم مردم را به فکر کردن تشویق نماییم نیاز به همان فرماندهی واحد داریم.
وی افزود: در دوره ای عده ای گفتند ماهواره لولوخرخره است و چهار سریال در ساعات مختلف پخش کردند تا مخاطب نه ماهواره ببیند نه به کارهای دیگر برسد، این منجر به تولید انبوه سریال های بی کیفیت شد. در دهه ۷۰ اگر کارهای گوناگون تولید می شد و یکی خیابان خلوت کن می شد ابایی نداریم بگوییم الان کم است و از میان اینها می خواهیم این چنین باشد. ما امروز باید فشار آنتن را کاهش دهیم.
جبلی با اشاره به تحقیقاتی که نشان دهنده کاهش مخاطبان تلویزیون ها در همه جهان است، بیان کرد: نباید فکر نماییم چون در کل دنیا مخاطب برودکست کم شده است، مخاطب ما هم کم شده است. توان ما محدود است. ما در میان گزینه های زود بازده نمی توانیم یکی را بگیریم و دیگری را رها نماییم. درخواست دارم یک هیات مشترک دانشجویی جهت بررسی وضعیت صداوسیما و پیشرفت سند تحول تشکیل دهید. رهنمود دادن خیلی خوب است اما کافی نیست.
رئیس رسانه ملی با اشاره به صحبت های یکی از دانشجویان و درخواست او برای بازگشت به مردم اظهار داشت: ما کوشیدیم در هفت الی هشت ماه گذشته هر جا می توانیم صدای مردم برسانیم. هر جا که حقی از مردم زمین مانده است. در اعتراض اصفهان دیدید. حق مردم است که اسناد بالادستی پیگیری شود.
وی درباره شفافیت هم اظهار داشت: شفافیت کاملاً قانون درستی است و آنرا پذیرفته ایم و جایی که دیدید نبوده است ما را بازخواست کنید. این شفافیت بطور قطع موجب سلامت رسانه است.
جبلی درباره فرصت برابر به اندیشه ها بیان کرد: برای آنکه به این خروجی برسیم حتما باید در نگاه ما نسبت به آنتن تفاوتی داشته باشد.
وی درباره تغییر مدیران بیان کرد: تلاش ما این بوده که مدیریت آنتن به کسانی برسد که تازه نفس، کارشناس و … باشند و فکر نمی کنم تغییر مدیران در طول این مدت اخیر غیر از این بوده باشد.
جبلی درباره زمان بندی کند تغییرات اظهار داشت: من که سال هاست در صداوسیما هستم دستم به آنتن نمی رسید، الان هم تا حدی می رسد فرایندها به شکلی است که نمی توان رویکردها را سرعتی روی آنتن دید اما قول می دهم آذرماه برنامه نقد صداوسیما روی آنتن است. از حبیب رحیم پور ازغدی اسم بردند که او هیچ مشکلی ندارد و او را به زودی خواهیم دید.
وی درباره ساختار غیرچابک صداوسیما هم اظهار داشت: با ۵۰ هزار عوامل و ۱۸ هزار بازنشسته و حدود ۲۰۰ شبکه مختلف و لایه های مدیریتی مختلف ساختاری گسترده دارد. با چاقوی جراحی هم نمی توان به سرعت اصلاح کرد. ما وقتمان را تلف تغییر ساختار و اداره کل به اداره و معاونت به مرکز نمی نماییم بااینکه در جای خود باید صورت گیرد.
رئیس رسانه ملی اضافه کرد: تمام دولت هایی که در یکی دو دهه پیش بوده اند از صداوسیما ناراضی بوده اند و ما همیشه گرفتار چالش بوده ایم. امیدواریم این مشکل حل شود.
نه صداوسیمای دولتی هستیم، نه خصوصی
وی افزود: ما نه صداوسیمای دولتی هستیم طبق عرف رسانه های دولتی در دنیا و نه خصوصی هستیم و نه حتی مدل پابلیک در دنیا هستیم و مدل رسانه ما نظیری ندارد و نمی توان مدل مالی آن با شیوه مدلهای دنیا حرکت نماید. حتما باید شیوه متفاوتی داشت.
جبلی درباره پرداخت به اعتراض ها هم عنوان کرد: ما همان صداوسیمای پرداخت به اعتراضات اصفهان هستیم. سربسته نمی گویم، سرباز می گویم فشار هم هست. ما که نیامدیم صداوسیمای بی فشار بگیریم. ما تحت فشار هستیم؛ همه نهادها دستگاه و جریان هایی که احساس مسئولیت دارند نیاز دارند به این سازمان و فکر می کنند باید آن برآورده باشد.
برای متروپل خواهش و تقاضا و دستور رسید که بس است!
وی اضافه کرد: ما برای متروپل شبکه خبر را به خط کردیم از همه جا خواهش و تقاضا و جاهایی دستور بود که حتی یک ساعت و دو ساعت (به این مساله بپردازید) و بس است دیگر. ریزه کاری هایی دارد انعکاس اعتراض که اگر گاهی دور یک میز بنشینیم می توان درباره آن همفکری کرد.
جبلی خطاب به دانشجویان اظهار داشت: به نظر شما باید این اعتراض را انعکاس دهیم یا پیش از آن مطالبه را پیگیری نماییم. وقتی به کف خیابان می رسد دیگر نمی توانید اجازه دهید مسائل ذهنی گفته شود. وقتی اعتراض کف خیابانی می شود خیلی مسئولیت سنگین می شود. زمانی اعتراض کف خیابانی به بکش بکش و شیشه شکستن می رسد ما این را به چه صورت باید پوشش دهیم؟ در هر انعکاس اعتراضی باید به حواشی آن توجه داشت و در عین حال باید پیش از اعتراض کف خیابانی آنرا مطالبه نماییم.
فردوسی پور باید قواعد دو طرفه را بپذیرد
وی درباره عادل فردوسی پور هم اظهار داشت: موضوع فردوسی پور در دوره من نبود، اگر در دوره من بود همه تلاشم را می کردم که این اتفاق نیفتد. از آن داستان سه سال قبل و من الان مسئولیت را گرفته ام. الان میراث دار وضعیتی هستم و همه می خواهند درستش کنم. فکر می کنند با یک امضای طلایی جبلی درست می شود اما اینطور نباید دید. بحث دو طرفه است. او هم باید بازی تیمی را بپذیرد. قواعد دو طرفه را بپذیرد. سرمربی هم باید قدر بداند. در این مسأله خاص هم فردوسی پور نظرات خاص خودرا دارد فارغ از اشخاص می گویم باید اصول مدیریتی را دید. نمی خواهم پاسخ دیپلماتیک و سربسته بدهم. خودم با فردوسی پور صحبت کرده ام.
وی افزود: چقدر می توانیم امیدوار بمانیم؟ باز هم می گویم مسأله دو طرفه است ولی وقتی آنتن در اختیار حتی یک هنرمند قرار می گیرد می رود و بطورمثال پشت سرش را نمی بیند. مدیریت چهره ها بسیار حساس است.
وی درباره ساترا اظهار داشت: قانون اساسی جمهوری در اصل ۴۴ همه چیز را مشخص کرده است. صداوسیما قابل واگذاری نیست مسئولیت های تلویزیون قابل واگذاری نیست و هرگونه تولید محتوا بر طبق قانون اساسی به عهده صداوسیماست. هرگونه فعالیت صوت و تصویر در فضای فراگیر بر عهده صداوسیماست تا زمانیکه قانون حاکم است. ان شاالله بتوانم از ظرفیت پلت فرم ها برای ارتقای آنتن هم استفاده نمائیم.
برخی سریال های خانگی محتوای شیطان پرستی و مستهجن دارد
وی درباره نظارت بر شبکه خانگی به محتوای مبتذل برخی سریال تا اشاره نمود و اظهار داشت: برخی محتوایی که انجا بارگذاری می شود محتواهای شیطان پرستی و مستهجن دارد. خود شما شاید همین الان رویتان نشود با خانواده اینها را ببینید. ما اگر ادعای نظارت داریم ادعای سلیقه ای ما نیست وظیفه ای است که قانون اساسی بر عهده ما گذاشته و ما موظف به حفظ امنیت فرهنگی جامعه هستیم. ما موظفیم به حفظ حریم خانواده و در نظارت بر محتوای صوت و تصویر نمی توانیم سهل انگاری بکنیم. هیچکدام از شما حاضر به نشستن و تماشای یکی از سریال هایی که الان درحال پخش است نخواهید بود.
ایرج طهماسب و رضا عطاران خط نخورده اند
وی در پاسخ به نبود برخی چهره ها هم اظهار داشت: حیاتی در دوره من روی آنتن بود و در این سال ها هم که رفت او بازنشسته شده است اما یقین دارم به هیچ وجه صداوسیما مشکلی با او ندارد. خیلی هم راحت است اما قابلیت های که از یک مجری خبر انتظار داریم شاید از چهره جوان تر بهتر بتوان کمک گرفت. ایرج طهماسب هم بزرگ شده صداوسیماست سرمایه صداوسیماست. کلاه قرمزی برند ثبت شده سازمان است. مسأله چیز دیگر است امسال قرار بود عید در خدمت او باشیم اما مشکلی پیش آمد نه طهماسب نه عطاران هیچ یک جزو قلم خورده ها نیستند.
جبلی درباره بیست و سی هم اظهار داشت: بله در بیست و سی حتما باید موضوعات جدید تر باشد. قرار بود این بخش به مسایلی بپردازد که جایی دیگر مطرح نمی گردد اما چون پربیننده شد همه شهوتی نسبت به آن پیدا کردند و انتظار دارند. اما بخش های پربیننده را به آهنگ خود برمی گردانیم. فکر کنم باید بیست و چهل راه بیندازیم!
همه مدیران شبکه ها در معرض تغییر هستند
وی درباره چرایی تغییر نکردن علی فروغی در شبکه سه هم اظهار نمود: مدیران شبکه های سلامت، پنج و دیگر شبکه ها هم تغییر نکرده اند. ملاک ما برای حفظ و عزل فقط یک شخص باید باشد؟ همه در معرض تغییر هستند عقد اخوت با هیچکس نداریم.
جبلی درباره پوشش رسانه ای ماجرای هواپیمای اوکراین عنوان کرد: یک دفعه دیگر یاد آنها را که برادرزاده خودم هم جزو آنها بوده است گرامی می دارم اما وقتی مسئولین می گویند شلیک نبوده صداوسیما می تواند بگوید بوده است؟ فرض کنید یک بلندگو بیفتد پایین یکی بگوید تقصیر فلانی بود. هر دستگاهی مسئول دارد. اگر عادلانه نگاه نماییم دستگاهی که باید اعمال نظر می کرد گفته نبوده و صداوسیما چطور می توانست بگوید بوده است؟ این انتقاد بیش از این که متوجه رسانه باشد متوجه مسئولینی است که بلافاصله گفته اند نبوده و به آن شکل اطلاع رسانی کرده اند.
«سلام فرمانده» ایدئولوژیک است؛ مگر بد است؟
وی درباره پخش سرود «سلام فرمانده» به شکل ایدئولوژیکش اطهار کرد: صادق باطنی که مدیر شبکه امید شده است فردی است که زندگی خودرا روی نوجوان ها گذاشته است و در همین دانشگاه شریف هم فعالیت نموده است. گفتند «سلام فرمانده» ایدئولوژیک است بله هست مگر ایدئولوژی بد است؟ همین روز گذشته اسکار بیانیه داد و گفت یکی از ملاک ها این است که شرکت کنندگان اعتقاد به همجنس گرایی داشته باشند. چرا وقتی به ما می رسد ایدئولوژی ایراد دارد. اگر اعتقاد داریم ایدئولوژی ما انقلاب اسلامی است بعد از آن هم حمایت می نماییم.دل ما هم از تبلیغات خون استجبلی درباره تبلیغات تجاری تصریح کرد: دل ما هم خون است چه بگوییم. تبلیغات تجاری از این حیث که معرفی محصولات کشور است خوب است اما چون مجبوریم محتوایی را تحمل نماییم که سوهان روح مخاطب است بد است ان شالله هم کمی و کیفی تغییر دهیم.
وی در پاسخ به انتقال دانشجویی از حضور سلبریتی ها در برنامه های نوروز و تحویل سال بیان کرد: در سلبریتی محوری در نوروز حق دارید ما هم شرمنده شما شدیم و باید عذرخواهی نماییم.
وی درباره تغییر رویکرد «بدون توقف» اشاره کرد: بطور قطع بررسی خواهم کرد اگر برنامه ای تغییر جهان داده باشد حتما بررسی می نماییم.
رییس صداوسیما درباره پرداخت به ارز ترجیحی اظهار داشت: قانون گفته بود دولت دوازدهم باید این کار را انجام دهد اما انجام نداد و حالا دولت سیزدهم برای اصلاح این کار را می کند. ما تحقیق داشتیم که حذف ارز ترجیحی چقدر می تواند کارا باشد. ارز ترجیحی نه در جیب مصرف کننده رفته نه دولت و در جیب یک فرد رفته است. دیدگاه اقتصادی دولت سابق این بود که باید حذف شود آیا ما بعنوان رسانه باید تبیین نماییم که ارز ترجیحی که هیچکس با آن موافق نبوده چه مضراتی داشته است؟ ما به این پرداختیم. آیا ما باید کمک نماییم در یک تصمیم یا بی نظمی ایجاد نماییم. قضاوت ما این بود که این طرح خیلی خیلی حساس را باید کمک کرد.
وی درباره انتقاد از گزارش های اخیر بیست و سی درباره هدفمندی یارانه ها عنوان کرد: منم اعتقاد دارم تعدادی از این گزارش نباید به این شکل طراحی می شد و به معاونت سیاسی هم گفتم اما هدف این بود گفته شود این طرح برای دهک های پایین خوب بوده است. دهک های بالا شاید این تغییر را نبینند اما برای دهک های پایین بهتر است.
شعار «ننگ ما ننگ ما صداوسیمای ما» را پخش کردیم
جبلی در پاسخ به پرسش دیگری درباره پخش اعتراضات مردمی اظهار داشت: این ما بودیم که اعتراضات اصفهان را پخش کردیم و برخی نمی خواستند و خودشان هفته بعدش هم برای صداوسیما و هم مردم اصفهان خط و نشان کشیدند چون می خواستند مردم به کف خیابان بیایند. اما ما شعار «ننگ ما ننگ ما صداوسیمای ما» را پخش کردیم. هر رسانه ای در دنیا در پوشش اعتراض مدلی دارد ما هم استثنا نیستیم. هرکدام از این اعتراض ها مدلی را لازم دارد.
وی در پاسخ به نقدها درباره کیفیت پرداخت رسانه ملی به موضوع ارز ترجیحی اشاره کرد: من این نقد را می پذیرم که در موضوع ارز ترجیحی سهم نقدها باید بیشتر می شد اما اجرای این طرح اگر با کار درست جلو برود هیچ مقام مسبولی نمی گوید ما بامداد جمعه فهمیدیم. شبهاتی که ما پرسیدیم عیناً شبهات مردم بود.
جبلی در پاسخ به دانشجویی که از ابتدا تا انتهای جلسه از عادل فردوسی می پرسید اظهار داشت: من همه جزئیات را گفتم او نگاه متفاوت خودرا دارد فردوسی پور یک نگاه دارد اقتضای مدیریتی یک نگاه دارد، تجربه های آینده هم اقتضائاتی دارد.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره حذف ربنای شجریان و همین طور پخش موسیقی ها و سریال های سخیف و کم مایه اظهار داشت: ویروسی که موجب شد این عوارض در بدنه محتوای رسانه دیده شود همین است که به هر قیمتی باید آنتن را پر کرد است. وقتی بطورمثال فکر می کنند روزی پانصد قطعه موسیقی پخش کنند. مگر چقدر می شود محتوای فاخر داشت. رو آوردیم به پر کردن آنتن به هر قیمتی و به لایه های پنهان در متن توجه نکرده ایم. نه مرجعیت و نه کیفیت را حفظ نکرده ایم. مخاطب هم خوشش نمی آید. طبیعی است رویشان را برمی گردانند. برای اینها همان عمل جراحی لازم است تا آن دمل را حذف نماییم.
رئیس رسانه ملی در آخر سخنانش عنوان کرد: اینها نتایج طبیعی سیاست های گذشته بوده است. احتیاج به صبر و تحمل دارد.


منبع:

1401/03/03
22:48:24
itemprop="bestRating">5
626
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد