وبلاگ آفتاب

تایید شیوع آبله میمونی در ۱۱ کشور

تایید شیوع آبله میمونی در ۱۱ کشور

به گزارش وبلاگ آفتاب خراسان رضوی بر مبنای بیانیه روز جمعه سازمان بهداشت جهانی، حدود ۸۰ مورد مبتلا شدن به آبله میمونی در شیوع اخیر آن در ۱۱ کشور تایید شده است.


به گزارش سی ان بی سی، سازمان بهداشت جهانی اعلام نمود: شیوع آبله میمونی غیرمعمول است چونکه در کشورهایی شایع شده که ویروس آندمیک نیست. به قول این سازمان، احیانا در ایام آینده با گسترش نظارت، موارد بیشتری گزارش خواهند شد.
این آژانس اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی با کشورهای صدمه دیده و سایرین برای توسعه نظارت بر بیماری و یافتن آن همینطور پشتیبانی از افرادی که امکان دارد تحت تأثیر این بیماری قرار گیرند، همکاری می کند و در مورد نحوه مدیریت بیماری راهنمایی عرضه خواهد کرد.
به قول ارتش آلمان، کشورهای اروپایی ده ها مورد را در بزرگترین شیوع آبله میمون در این قاره تایید نموده اند.
ایالات متحده حداقل یک مورد و کانادا دو مورد را تایید کرده است. به قول سازمان جهانی بهداشت، آبله میمونی معمولاً در جنگل های بارانی آفریقای مرکزی و غربی، جایی که حیوانات حامل ویروس در آن زندگی می کنند، یافت می شود.
به قول مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری، آبله میمونی بیماری است که بوسیله ی یک ویروس از خانواده آبله ایجاد می شود اما به اندازه آبله شدید نیست. با این وجود، بر مبنای مشاهدات در آفریقا، آبله میمونی می تواند منجر به مرگ یک نفر از هر ۱۰ نفری شود که بر مبنای مشاهدات در آفریقا به این بیماری مبتلا می شوند.
بر مبنای مطالعات مشاهده ای در آفریقا و طبق گفته سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری، واکسن آبله ۸۵ درصد در جلوگیری از آبله میمونی، موثر است.
آبله میمونی از راه تماس نزدیک با افراد، حیوانات یا مواد آلوده به ویروس منتقل می شود. از راه پوست خراشیده، مجاری تنفسی، چشم ها، بینی و دهان وارد بدن می شود. باآنکه اعتقاد بر این است که انتقال انسان به انسان از راه قطرات تنفسی هم اتفاق می افتد، این روش به تماس چهره به چهره طولانی مدت نیاز دارد چونکه طبق نظر مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری، قطرات تنفسی نمی توانند بیشتر از چند فوت حرکت کنند.
به قول مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری، آبله میمونی معمولاً با علائمی مشابه آنفلوآنزا همچون تب، سردرد، دردهای عضلانی، لرز، خستگی و تورم غدد لنفاوی آغاز می شود. طی یک تا سه روز بعد از شروع تب، بیماران گرفتار بثوراتی می شوند که از صورت شروع شده و به سایر قسمت های بدن توسعه پیدا می کند. این بیماری معمولاً حدود دو تا چهار هفته طول می کشد.
سازمان بهداشت جهانی خاطرنشان کرد: از آنجاییکه آبله میمونی از راه تماس نزدیک توسعه پیدا می کند، باید بر افراد صدمه دیده و تماس نزدیک آنها متمرکز شد. کارکنان مراکز درمانی، اعضای خانواده و شرکای جنسی افرادی که به این ویروس مبتلا هستند در معرض خطر بیشتری برای مبتلا شدن به بیماری هستند.
مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری روز چهارشنبه یک مورد آبله میمونی در ماساچوست را تایید نمود. این شخص به تازگی با استفاده از وسیله حمل و نقل شخصی به کانادا سفر کرده بود. بر مبنای بیانیه وزارت بهداشت، شهر نیویورک هم درحال بررسی موارد احتمالی آبله میمونی است.
ایالات متحده در سال ۲۰۰۳ شیوع آبله میمونی را شاهد بود، نخستین مورد در خارج از آفریقا، در اثر تماس انسان با سگ های آلوده که بعنوان حیوان خانگی نگهداری می شدند، به وجود آمد. این شیوع منجر به بیشتر از ۷۰ مورد بیماری شد.1401/02/31
13:11:24
itemprop="bestRating">5
630
تگهای خبر: جهان , درمان , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد