وبلاگ آفتاب

آیا پروتئین های گیاهی قاتل باکتری ها هستند؟

آیا پروتئین های گیاهی قاتل باکتری ها هستند؟

وبلاگ آفتاب: پژوهشگران ˮآزمایشگاه ملی بروکهیونˮ(Brookhaven National Laboratory) آمریکا در مطالعه اخیرشان از شناسایی یک پروتئین گیاهی که سلول های باکتری را از بین می برد، آگاهی داده اند. کشف این مدل جدید ضدباکتریایی می تواند به توسعه داروهای جدید بیانجامد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، پژوهشگران آمریکایی در مطالعه اخیرشان از کشف یک پروتئین غیرمعمول که برای باکتری ها کشنده است آگاهی داده اند. کشف یک پروتئین غیرمعمول که سلول های باکتریایی را می کشد می تواند به مکانیسم توسعه آنتی بیوتیک های خاص کمک نماید و راه را برای توسعه داروهای جدید هموار کند.
در این مطالعه که یافته های آن در مجله PLOS ONE انتشار یافته است، دانشمندان توضیح داده اند که چگونه این پروتئین به اشتباه ایجاد شده، از عملکرد آمینوگلیکوزیدها(aminoglycosides) که گروهی از آنتی بیوتیک ها هستند، تقلید می کند.
پروتئین تازه شناسایی شده می تواند بعنوان الگویی برای دانشمندان عمل کند تا آنها خاصیت های کشنده این داروها بر باکتری ها را رمزگشایی کنند که این امر نیز در نهایت راه را برای توسعه آنتی بیوتیک جدید هموار می کند.
"پاول فریموت"(Paul Freimuth) زیست شناس آزمایشگاه ملی بروکهیون که رهبری این مطالعه را بر عهده داشت اظهار داشت: شناسایی اهداف جدید در باکتری ها و استراتژی های جایگزین برای کنترل رشد باکتری بعد از این کشف اهمیت زیادی پیدا کرده است. باکتری ها درحال مقاوم شدن به چندین آنتی بیوتیک که بطور معمول استفاده می شوند، هستند و خیلی از دانشمندان و پزشکان نگران احتمال ظهور اپیدمی های بزرگ ناشی از این باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک هستند.


فریموت اظهار داشت: آنچه ما کشف کرده ایم تا تبدیل شدن به یک دارو فاصله بسیاری دارد اما نخستین قدم درک مکانیسم آنست. ما یک پروتئین تکی را شناسایی کرده ایم که اثر مخلوط تلفیقی از پروتئین های غیرمعمول را که هنگام درمان باکتری ها با آمینوگلیکوزیدها ایجاد می شود، تقلید می کند. این امر به ما راهی برای مطالعه مکانیسم از بین بردن سلول های باکتریایی نشان میدهد. در نهایت شاید بتوان خانواده جدیدی از بازدارنده ها را برای انجام همین کار ایجاد کرد.
پژوهشگران این آزمایشگاه که بطور معمول بر روی تحقیقات در رابطه با انرژی متمرکز هستند هنگامی که این پروژه را اغاز کردند به فکر کشف جدیدی که برای سلامت انسان مفید می باشد، نبودند. آنها از باکتری اشریشیا کلی برای مطالعه ژن های دخیل در ساخت دیواره سلولی گیاهی استفاده کردند.
این تحقیق می تواند به دانشمندان کمک نماید تا چگونگی تبدیل ماده گیاهی(زیست توده) به سوخت های زیستی موثرتر را بیاموزند. طی این مطالعه هنگامی که پژوهشگران بیان یک ژن گیاهی خاص را فعال کردند و باکتری ها را قادر به ساخت پروتئین کردند، رشد سلول ها بلافاصله متوقف گردید.
فریموت در ادامه اضافه کرد: این پروتئین اثر سمی حادی روی سلول ها داشت. تمام سلول ها در عرض چند دقیقه بعد از روشن شدن بیان این ژن از بین رفتند.
پژوهشگران دریافتند که عامل سمی اصلا یک پروتئین گیاهی نیست بلکه رشته ای از اسیدهای آمینه(بلوک های سازنده پروتئین ها) بودند. باتوجه به یافته های فعلی، تنها یک پروتئین غیرمعمول می تواند برای اثر سمی کافی باشد. نتایج این آزمایشات نشان داد که این پروتئین گیاهی تکی غیرمعمول، سلول ها را با همان مکانیسمی که ترکیب پیچیده پروتئین های غیرمعمول ناشی از آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید ایجاد می کنند، از بین می برد اما مکانیسم دقیق مرگ سلولی هنوز هانند یک معما است.1401/02/11
11:33:48
itemprop="bestRating">5
624
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد