وبلاگ آفتاب
كارگردان فیلم با وبلاگ آفتاب مطرح كرد؛

فجر انگیزه ام برای ساخت فیلم کودک را کشت!

فجر انگیزه ام برای ساخت فیلم کودک را کشت!

به گزارش وبلاگ آفتاب مختار عبدالهی کارگردان فیلم سینمایی میان صخره ها با گلایه از بی توجهی ها نسبت به سینمای کودک و نوجوان تاکید کرد که دیگر انگیزه ای برای ادامه کار در این عرصه ندارد.مختار عبدالهی کارگردانی فیلم سینمایی «میان صخره ها» که امروز موفق به دریافت پروانه نمایش از طرف سازمان سینمایی شده است، در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره برنامه ریزی برای اکران این فیلم اظهار داشت: برنامه ریزی برای اکران فیلم طبیعتاً برعهده محمد احمدی بعنوان تهیه کننده فیلم است اما واقعیت این است که متأسفانه شرایط اکران در سینماها چندان مناسب نمی باشد. خیلی موارد هم دست به دست هم داده تا شرایط سینماها به این صورت درآمده است.
وی اضافه کرد: طبق اولویت های هرم مازلو همه می دانیم که ابتدایی ترین مطالبات بشر همیشه مطالبات غذایی و در رابطه با خورد و خوراک بوده است و باتوجه به شرایط اقتصادی نامناسبی که مردم ما دارند، مطمئناً اولویت مردم ما هم معیشت است. در همین شرایط موارد دیگری هم در زمینه بحران اکران، مزید برعلت شده که یکی از آنها افزایش قیمت بلیت سینماهاست. تصمیمی که هرچند باتوجه به مسائل در رابطه با تورم، تصمیم درست و ناگزیری بوده است اما در مجموع باید شرایط مخاطب را هم در نظر گرفت. در این شرایط حتی من فیلمساز که حرفه ام سینماست هم ترجیح می دهم در ایام نیم ّبها به سینما بروم. مخاطبی که تنها می خواهد برای تفریح به سینما برود هم حتما روی قیمت بلیت حساب و کتاب می کند. این شرایط در مجموع سبب شده است که وضعیت اکران سینماها همچنان نامناسب باقی بماند.
در این شرایط بهترین فیلم ها هم اکران مناسب ندارند
این فیلمساز که «میان صخره ها» را در ژانر کودک و نوجوان کارگردانی کرده است با اشاره به این که مخاطب هدف این فیلم طبیعتاً با خانواده به سینما می رود تاکید کرد: واقعیت این است که یک فیلم را مخاطب بزرگسال شاید بتواند به تنهایی به سینما برود و تماشا کند اما مخاطب کودک یا نوجوان، حتما باید خانواده را به همراه داشته باشد. امیدمان این است که شرایط رو به بهبودی برود و در زمان اکران «میان صخره ها» وضعیت بهتر شده باشد. بعید می دانم در صورت استمرار این وضعیت، بهترین فیلم ها هم بتوانند اکران مناسبی را تجربه کنند.
عبدالهی افزود: در وضعیت مناسب و از آنجا که فیلم ما برای مخاطب کودک و نوجوان است، فکر می کنم بهترین زمان اکران برای فیلم پس از امتحانات و همزمان با تعطیلات تابستانی باشد.

وی درباره ظرفیت فیلم «میان صخره ها» برای ارتباط با مخاطبان کودک و نوجوان هم توضیح داد: نخستین بازخوردهایی که از اکران این فیلم برای مخاطبان کودک و نوجوان گرفتیم در جشنواره فیلم های کودک بود و با وجود این که نمایش فیلم ما کیفیت مناسبی در سالن نداشت و کل فیلم هم متمرکز بر دو کاراکتر کودک است، ارتباط عجیب و غریبی را با مخاطب تجربه کردیم. هیچ کس سالن نمایش را ترک نکرد و پس از آن هم احساس خودم این بود که مخاطبان ارتباط خوبی با فیلم برقرار کردند. هنوز پخش بین المللی فیلم را شروع نکرده ایم اما مطمئنم اتفاقات خوبی برای این فیلم خواهد افتاد.
چرا «میان صخره ها» در جشنواره «فجر» نبود؟
این کارگردان درباره عدم حضور این فیلم در جشنواره فجر هم اظهار داشت: اتفاقاً ابتدا «میان صخره ها» به جشنواره راه پیدا کرده بود و بهروز افخمی بعنوان یکی از اعضای هیأت انتخاب هم اعلام نمود که فیلم از طرف این هیأت پذیرفته شد و امتیاز بالایی هم گرفته بود اما به سبب حضور در جشنواره فیلم کودک، این فیلم را کنار گذاشتند. در مجموع فکر می کنم این فیلم توان ارتباط با مخاطب خودرا دارد.
عبدالهی تاکید کرد: دنیای فیلم «میان صخره ها» دنیای تازه ای است و شخصاً معتقدم مخاطب وقتی وارد سینما می شود باید با دنیایی تازه مواجه شود. این فیلم یکی از همین آثار است که مخاطب را با موقعیت و فضایی تازه مواجه می کند.
این کارگردان درباره تمایل خود برای فیلمسازی در زمینه کودک و نوجوان اظهار داشت: متأسفانه اتفاقاتی که امسال برای فیلم ما حین حضور در جشنواره فجر افتاد، سبب اعتراض ما هم شد. این شرایط موجب می شود نه فقط من که خیلی های دیگر، سمت کار کودک نروند. اتفاقی که برای فیلم ما در جشنواره فجر رخ داد، اتفاقی نادر بود و جالب این که خودشان هم آمدند و در تلویزیون لو دادند که این اتفاق رخ داده است! همه می دانیم جشنواره فیلم کودک قابل مقایسه با جشنواره فیلم فجر نیست. ویترین سینمای ایران «فجر» است اما این طور بنظر می رسد که این جشنواره بهایی به فیلم کودک نمی دهد. مسیر برعکس را شاهد می باشیم که فیلم هایی مانند «یدو» و «خورشید» بعد از حضور در «فجر» به جشنواره کودک آمدند، اما اعلام نمودند از جشنواره کودک نباید فیلمی به جشنواره فجر برود. این سیاست اشتباهی است.
وی در آخر اظهار داشت: در قالب اعتراض مکتوبی که به سازمان سینمایی داشتم هم تاکید کردم که با این سیاست، سینمای کودک نابود می شود. فیلم ما نمره قبولی هم گرفته بود و رد شدن آن از طرف جشنواره سبب می شود که به شخصه دیگر انگیزه ای برای ساخت فیلم کودک نداشته باشم. اولویت فیلمسازان دیگر هم طبیعتاً جشنواره «فجر» است و اگر بخواهند در این ویترین حضور داشته باشند می کوشند سراغ فیلم کودک نروند. پیش ّبینی خود از شرایط تولید هم این است که امسال با لاغرترین جشنواره فیلم کودک مواجه خواهیم بود.


منبع:

1401/01/23
21:54:01
itemprop="bestRating">5
576
تگهای خبر: اقتصاد , سازمان , فضا , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد