وبلاگ آفتاب
مدیر مركز خدمات تخصصی داخلی جهاددانشگاهی خراسان رضوی اعلام كرد

علت خواب آلودگی در فصل بهار

علت خواب آلودگی در فصل بهار

به گزارش وبلاگ آفتاب مدیر مرکز خدمات تخصصی داخلی جهاددانشگاهی خراسان رضوی اظهار داشت: یکی از علل احساس خواب آلودگی در فصل بهار این است که در این فصل، سوخت و ساز بدن بیشتر و مصرف اکسیژن زیاد می شود و ذخیره اکسیژن مغز کاسته می شود.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، دکتر راحله میری ضمن بیان این مطلب اضافه کرد: افزایش طول روز و تنظیم نبودن ساعت بیولوژیک بدن در فصل بهار سبب خواب آلودگی در این فصل می شود. در فصل بهار ساعت بیولوژیک یا محیط زیست بدن افراد که با ساعات طولانی شب تنظیم شده، نمی تواند با طولانی شدن روز هماهنگ شود و انرژی آن به سرعت تحلیل می رود، بدین سبب برخی افراد به اختلال خواب از نوع پرخوابی مبتلا می شوند.
وی اشاره کرد: بدن انسان ها متناسب با محرک های خارجی مانند نور و دما سطح هورمون را تغییر می دهد. بی حالی فصل بهار نوعی عکس العمل رایج بدن انسان نسبت به تغییرات فصل بهار مانند افزایش مدت زمان تابش نور خورشید و طولانی شدن روز، است. بدن برای تطبیق با شرایط جدید نیازمند زمان می باشد.
مدیر مرکز خدمات تخصصی داخلی جهاددانشگاهی خراسان رضوی از دست دادن اشتها، خستگی مداوم، دشواری در توجه و تمرکز، خواب آلودگی، واکنش های آهسته در پاسخ به محرک ها، سطح انرژی پایین، سرگیجه و سر درد، افسردگی های کوتاه مدت، افزایش تحریک پذیری و بی قراری و اضطراب را از علایم خستگی در فصل بهار عنوان نمود.
دکتر میری، زنان، افراد مسن، کسانی که قوای بدنی ضعیفی دارند، کسانی که فشار خون ناپایداری دارند، و افرادی که در زمستان فعالیت بدنی بسیار کمی داشته اند را همچون کسانی داست که در معرض خواب آلودگی فصلی قرار دارند.
به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی، وی نوشیدن آب زیاد، وزرش کردن، در معرض نورخورشید قرار گرفتن، خوردن مواد غذایی همچون سبزیجات، آجیل، ماهی و اسفناج، گرفتن دوش آب سرد، نخوردن نمک زیاد، نخوردن مواد غذایی بسیار شیرین را از مواردی دانست که می تواند از خواب آلودگی در فصل بهار جلوگیری نماید.
منبع:

1401/01/18
12:21:43
itemprop="bestRating">5
664
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد