وبلاگ آفتاب
در یادداشت رئیس دیوان محاسبات مطرح شد

آمادگی کامل دیوان محاسبات برای تحقق شعار سال ۱۴۰۱ و پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان

آمادگی کامل دیوان محاسبات برای تحقق شعار سال ۱۴۰۱ و پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان

وبلاگ آفتاب: رییس دیوان محاسبات در یادداشتی بر به کارگیری تمامی ظرفیت های این دستگاه نظارتی در جهت تحقق شعار سال 1401 که از طرف رهبر معظم انقلاب با عنوان «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» نامگذاری شده است، تاکید نمود.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، متن یادداشت مهرداد بذرپاش به شرح زیر است:
«با عنایت به نامگذاری سال جدید با عنوان "تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین" از طرف رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و تاکید معظم له بر توسعه دو برابری و پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان در راه به کارگیری ظرفیت های کشور، به ویژه «نیروی انسانی تحصیلکرده» در راه تولید ملی و متعاقب آن «اشتغال آفرینی»، اعمال کنترل و نظارت مستمر مالی و عملیاتی بر تکالیف قانونی دستگاه های اجرائی در رابطه با این حوزه در رأس برنامه جامع حسابرسی دیوان محاسبات کشور بعنوان بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی در سال ۱۴۰۱ قرار خواهد گرفت.
بررسی اجمالی آمار شرکت های دانش بنیان حاکی از وجود ۶۷۰۰ واحد در سراسر کشور است که با توجه به وجود ۴۵۰ هزار شرکت فعال (براساس اظهارنامه مالیاتی) در کشور، نشان از سهم کمتر از ۱.۵ درصدی اقتصاد دانش بنیان، برخلاف سیاست های بالادستی (نظیر بند ۲ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، بند ۸۰ سیاست های کلی برنامه ششم توسعه) و قوانین حمایتی مختلف (از قبیل برنامه ششم توسعه و قانون پشتیبانی از شرکتها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات) دارد.
با توجه به روش اجرای ماموریت و وظایف دیوان محاسبات کشور، می بایست به احکام مختلفی که در سیاست ها و مقررات مختلف بر عهده دستگاه های اجرائی ذی ربط گذاشته شده است، توجه ویژه نمود. در این راستا می توان گفت با اهمیت ترین قانونی که تا حالا برای پشتیبانی از تجاری سازی نوآوری ها به تصویب رسیده، قانون پشتیبانی از شرکتها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات (ابلاغی ۱۹ آبان ماه ۱۳۸۹) است.
بدین جهت در سال جدید، حسابرسی عملکرد دستگاه های مجری در این قانون بعنوان کارویژه دیوان محاسبات، بسیار حائز اهمیت بوده و باتوجه به گذشت بیش از یک دهه از ابلاغ و اجرای آن، نقش آفرینی این نهاد نظارتی می تواند در قالب بررسی تحلیلی و لطمه شناسی عملکرد، مشتمل بر احصای نقاط ضعف، ترک فعل ها و... موضوعیت پیدا کند. همین طور بمنظور ایفای نقش مؤثر دیوان محاسبات کشور در حوزه مشارکت در تحقق شعار سال، بررسی، لطمه شناسی و تهیه گزارش هایی در محورهای ذیل نیز در برنامه عملیاتی این دیوان در سال جدید قرار خواهد داشت:
۱. بررسی تعداد و وضعیت شرکت های دانش بنیان در هر بخش به عنوان شاخص پیشرفت و معیاری برای ارزیابی مسئولان آن وزارتخانه و دستگاه اجرائی در قالب حسابرسی عملکرد.
۲. مشارکت موثر و کارشناسانه در رفع ایرادات و ابهامات و بهبود طرح جدید «جهش تولید دانش بنیان» که مشتمل بر مواردی از جمله؛ اعطای مشوق برای شرکت های بزرگ جهت ورود به حوزه اقتصاد دانش بنیان بصورت مستقیم و غیرمستقیم، تکلیف سازمان ها و نهادهای توسعه محور کشور جهت اولویت دهی به طرح های کلان دانش بنیان، اجازه به بانکها جهت سرمایه گذاری در طرح های دانش بنیان و از همه مهمتر اعطای عاملیت صندوق توسعه ملی به صندوق نوآوری و شکوفایی است.
۳. در صورت تصویب نهایی و ابلاغ قانون "جهش تولید دانش بنیان" نظارت موثر بر اجرای اثربخش این قانون نیز می تواند از با اهمیت ترین برنامه های سال جدید دیوان محاسبات کشور، مدنظر قرار گیرد.
۴. پیشنهاد احکام مورد نیاز در تدوین سند برنامه هفتم توسعه و اصلاح مقررات مزاحم و معارض در هیئت مقررات زدایی و ارتقای نظام مالی کشور.
۵. حسابرسی عملکرد در نحوه جذب منابع تخصیص یافته به دستگاه های اجرائی درباب پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و تولید اشتغال زا از محل بودجه عمومی کشور، صندوق توسعه ملی و...، با اولویت تبصره (۱۸) قانون بودجه سالیانه.
۶. بررسی سیاست های پولی و عملکرد نهادها و ابزارهای پولی همچون بانکها و صندوق ها در زمینه تامین مالی خطرپذیر شرکت های نوپا و دانش بنیان با اولویت صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق های پژوهش و فناوری، صندوق های ضمانت سرمایه گذاری، صندوق کارآفرینی امید و....
۷. بررسی سیاست های مالی و ارزی و عملکرد نهادها و ابزارهای مالی درباب پشتیبانی از کسب وکارها و شرکت های نوپا و دانش بنیان.
۸. بررسی وضعیت زیرساخت ها، حمایت های قانونی و پروسه اعطای مجوزهای لازم برای توسعه کسب وکار شرکت های نوپا و دانش بنیان.
۹. بررسی سیاست ها و عملکرد اعتبارات آموزشی و پژوهشی در پشتیبانی از تولید دانش، تکنولوژیهای جدید و عرضه نیروی انسانی با مهارت بالا و متناسب با بازار کار.
۱۰. بررسی میزان توجه به سیاست های آمایش سرزمینی (آمایش ملی، بخشی، منطقه ای و استانی) و آمایش علم، فناوری و نوآوری با تاکید بر شناسایی موارد اولویت دار و سیاست گذاری مناسب در برای کمک به حل مسائل با تاکید بر نیازهای اساسی کشور و خنثی سازی تحریم ها و شکل دادن به کارهای زنجیره ای شرکت های دانش بنیان.
۱۱. بررسی قوانین و مقررات مغفول مانده و ظرفیت سازی جدید جهت پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان در زمینه بیمه ای، مالیاتی، گمرکی با رویکرد پشتیبانی از تولید ملی و تغییر فضای غالب، از واردات به تولید رقابت پذیر و صادرات.
۱۲. بررسی وضعیت واردات محصولات کشاورزی از حیث جلوگیری از وابستگی این بخش به واردات.
۱۳. بررسی عملکرد دولت درباب استفاده از درآمدهای نفتی برای ساختن زیرساخت های کشور و محکم کردن بنیان ها و ریشه دار کردن اقتصاد.
۱۴. بررسی وضعیت اشتغال آفرینی بوسیله افزایش شرکت های دانش بنیان و جلوگیری از طرح های فاقد اثربخشی و کارآیی.
دیوان محاسبات کشور امیدوار است، با اجرای اقدامات فوق و ارائه گزارش های تحلیلی و کاربردی بموقع در قالب نظارت های مستمر دوماهه به نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی، منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را نصب العین خود قرار دهد تا ریل گذاری مناسب جهت رونق تولید در کشور با لحاظ مؤلفه های «دانش بنیان» و «اشتغال آفرین» محقق گردد.»

منبع:

1401/01/06
14:51:45
itemprop="bestRating">5
557
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , پژوهش , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد