وبلاگ آفتاب

دانشمندان سپر نامرئی ساختند!

دانشمندان سپر نامرئی ساختند!

از پیشتازان فضا گرفته تا هری پاتر، شنل های نامرئی کننده همیشه یکی از خاصیت های محبوب فیلم های موفق علمی تخیلی بوده اند و الان این فناوری آینده نگرانه تبدیل به واقعیت شده است.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، سپری نامرئی توسط استارتاپ "Invisiblity Shield Co" مستقر در لندن تولید شده است. این سپر از یک آرایه لنز (lens array) ویژه برای هدایت نور استفاده می نماید و هر جسم یا فردی که پشت آن قرار داشته باشد را نامرئی می کند.
تا کنون ۲۵ سپر کاملا کاربردی تولید شده است و این تیم از شرکت کیک استارتر (Kickstarter) که یک شرکت آمریکایی عام المنفعه برای مساعدت با پروژه های نوآورانه است، کمک می گیرد تا تعداد بیشتری از این سپرهای نامرئی کننده تولید نماید.


این تیم توضیح دادند که از عدم پیشرفت در کار نا امید شده بودند و تصمیم گرفتند که بر ساخت یک مورد از میان پروژه های مختلف تمرکز کنند. ما بیشمار کار خودرا تکرار کردیم، موارد زیادی را آزمایش و شکست های زیادی را تجربه کردیم. اما در این راه موفق به توسعه یک پروسه تولیدی قابل اعتماد و کارآمد شدیم و آن چه که معتقدیم بهترین سپر نامرئی تولید شده تا کنون است را ایجاد کردیم.
سپر نامرئی از یک آرایه لنز مخصوص برای هدایت بخش عمده ای از نور که از جسم یا فردی که پشت آن قرار داردمنعکس می شود استفاده می نماید تا این نور از چشم ناظر دور بماند و به اطراف پخش شود.
پژوهشگران توضیح دادند: از آن جا که لنزهای این آرایه بصورت عمودی قرار دارند، نوارهای عمودی نور که توسط سوژه منعکس می شود به سرعت پراکنده می شود. در مقابل نوری که از پس زمینه منعکس می شود روشن تر و گسترده تر است و بدین سبب زمانی که از پشت سپر عبور می کنند بخش بیشتری از آن گرفتار شکست نور می شود. این بدان معناست که از چشم ناظر، ناحیه ای که سوژه در آن قرار دارد، مسدود می شود.


برای ساخت این سپرها این تیم انواع محتلفی از لنز را با زوایا، عمق و فواصل مختلف آزمایش کردند. به قول این تیم، سپرها در حوزه های یکنواخت مانند چمن، شاخ و برگ، ماسه و آسمان عملکرد بهتری دارند.
این سپرها قیمت بالایی نیز ندارند و هم اکنون، سپرهایی با ابعاد ۱۲ در ۸ اینچ ۴۹ پوند قیمت دارند.1400/12/28
23:03:46
itemprop="bestRating">5
794
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد