وبلاگ آفتاب

چرا نشانه های اوتیسم بین دختران و پسران متفاوت است؟

چرا نشانه های اوتیسم بین دختران و پسران متفاوت است؟

به گزارش وبلاگ آفتاب پژوهشگران ˮدانشگاه استنفوردˮ در بررسی جدید خود، به ارزیابی دلیل تفاوت نشانه های اوتیسم بین دختران و پسران پرداخته اند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، پژوهش جدیدی که در دانشکده پزشکی "دانشگاه استنفورد"(Stanford University) انجام شده است، نشان میدهد که سازماندهی مغز بین پسران و دختران مبتلا به اوتیسم، متفاوت می باشد.
این تفاوت ها که با تجزیه و تحلیل صدها اسکن مغز و با روش های مبتنی بر هوش مصنوعی مشخص شد، مختص اوتیسم بود. بگفته دانشمندان، این پژوهش می تواند توضیح دهد که چرا نشانه های اوتیسم بین دختران و پسران متفاوت می باشد و شاید راه را برای تشخیص بهتر هموار کند.
اوتیسم، یک اختلال رشدی با طیف گوناگونی از شدت است. کودکان مبتلا به اوتیسم دارای کمبودهای اجتماعی و ارتباطی هستند، علایق محدودی از خود نشان می دهند و رفتارهای تکراری دارند. این اختلال در پسران چهار برابر دختران تشخیص داده می شود و بیشتر پژوهش های اوتیسم روی مردان متمرکز شده اند.
"کاوستوب سوپکار"(Kaustubh Supekar)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: هنگامی که یک بیماری به روشی جانبدارانه توصیف می شود، روش های تشخیص با سوگیری همراه هستند. این پژوهش نشان میدهد که ما باید متفاوت فکر نماییم.
"وینود منون"(Vinod Menon)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما تفاوت های قابل توجهی را بین مغز پسران و دختران مبتلا به اوتیسم شناسایی کردیم و پیش بینی های فردی نشانه های بالینی در دختران را به دست آوردیم. ما می دانیم که استتار نشانه های بیماری، یک چالش بزرگ برای تشخیص اوتیسم در دختران است که به تاخیر در تشخیص و درمان منجر می شود.
بگفته پژوهشگران، دختران مبتلا به اوتیسم عموما رفتارهای تکراری کمتری نسبت به پسران دارند که ممکنست به تأخیر در تشخیص بیماری منجر شود.
"لاورنس فانگ"(Lawrence Fung)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: دانستن این مساله که مردان و زنان از نظر رفتاری و عصبی یکسان رفتار نمی کنند، بسیار قانع کننده است.
فانگ اشاره کرد که خیلی از درمان های اوتیسم در سالهای قبل از دبستان که مراکز حرکتی و زبانی مغز درحال رشد را در نظر می گیرند، بهترین نتیجه را دارند.
وی ادامه داد: اگر درمان ها را بتوان در زمان مناسبی انجام داد، تفاوت بزرگی ایجاد می شود. بعنوان نمونه، کودکان مبتلا به اوتیسم که مداخلات زبانی ابتدایی را دریافت می کنند، شانس بیشتری برای پرورش زبان مانند دیگران خواهند داشت. اگر کودکی نتواند منظور خودرا به خوبی بیان کند، در حوزه های مختلف عقب می ماند. اگر این مشکل بموقع تشخیص داده نشود، عواقب آن واقعا جدی خواهد بود.
این پژوهش، اسکن های مغز ۷۷۳ کودک مبتلا به اوتیسم را تجزیه و تحلیل کرد که ۶۳۷ نفر از آنها پسر و ۱۳۶ نفر دختر بودند. سوپکار اظهار داشت: جمع آوری داده های کافی برای گنجاندن تعداد قابل توجهی از دختران در این پژوهش، چالش برانگیز بود.
پژوهشگران در این پروژه، بر داده های جمع آوری شده در دانشگاه استنفورد و پایگاه های داده عمومی حاوی اسکن های مغزی در مراکز پژوهشی سراسر جهان تکیه کردند.
برتری پسران در پایگاه های اطلاعاتی اسکن مغز نیز یک چالش ریاضی را به وجود می آورد. روش های آماری استاندارد که برای یافتن تفاوت های بین گروه ها استفاده می شوند، مستلزم آنست که اندازه گروه ها حدودا برابر باشد. این روش ها که زیربنای روش های مبتنی بر یادگیری ماشینی هستند، نمی توانند با شرایط دنیای واقعی مطابقت داشته باشند.
فانگ اظهار داشت: اگر درمان ها را بتوان در زمان مناسب انجام داد، تفاوت بزرگی ایجاد می شود. بعنوان نمونه، کودکان مبتلا به اوتیسم که مداخلات زبانی ابتدایی را دریافت می کنند، شانس بیشتری برای پرورش زبان مانند دیگران خواهند داشت و مجبور نخواهند شد به بازی کردن ادامه دهند. هنگامی که این کودکان بزرگ می شوند، اگر نتوانند منظور خودرا به خوبی بیان کنند، در حوزه های مختلفی عقب می مانند. اگر این مشکل بموقع تشخیص داده نشود، عواقب آن واقعا جدی خواهد بود.
این پژوهش، در "The British Journal of Psychiatry" به چاپ رسید.
منبع:

1400/12/02
10:12:07
itemprop="bestRating">5
545
تگهای خبر: اطلاعات , بازی , پروژه , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد