وبلاگ آفتاب

تحویل 2 ساعته محموله به ایستگاه فضایی توسط روسیه

تحویل 2 ساعته محموله به ایستگاه فضایی توسط روسیه

وبلاگ آفتاب: روسیه می خواهد تحویل محموله ها به ایستگاه فضایی بین المللی را با پروازهای کوتاه تر و یک مداری سرعت ببخشد و طول این فرایند ۶ ساعتی را به فقط ۲ ساعت برساند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، سازمان فضایی روسیه معروف به "روسکاسموس"(Roscosmos) می خواهد تحویل محموله های خویش را به ایستگاه فضایی بین المللی سرعت ببخشد.
این آژانس فضایی پیشنهادی را منتشر نموده که به فضاپیماهای باری "پروگرس" اجازه می دهد با طی تنها یک مدار به ایستگاه فضایی برسند که به این مفهوم است که محموله ها تنها ظرف دو ساعت بعد از پرتاب به این ایستگاه خواهند رسید.
یک بیانیه در وبسایت "روسکاسموس" می گوید که شرکت موشکی و فضایی "انرژیا"(Energia) که بخشی از آژانس فضایی روسیه است، در تاریخ ۱۲ نوامبر حق اختراع یک پرواز محموله تک مداری را ثبت کرده است.
"روسکاسموس" جزئیات بیشتری را اعلام نکرده است، اما خاطرنشان کرده که آزمایش بعضی از عناصر این فرایند پیش از صدور حق ثبت اختراع، طی پرواز باری "پروگرس MS-۱۷" در ماه های ژوئن و ژوئیه ۲۰۲۱ شروع شده است و انتظار می رود آزمایش های بیشتری در ماه ژوئن ۲۰۲۲ در مأموریت "پروگرس MS-۲۰" صورت گیرد.
"روسکاسموس" می گوید: طرح پرواز تک مداری "پروگرس" به ایستگاه فضایی بین المللی مقرر است از سال ۲۰۲۳ اجرا شود. در این جدول زمانی فرض شده است که تمام آزمایش ها طبق برنامه صورت گیرد و مدار جدید تأیید می شود.
این نخستین بار نیست که روسکاموس زمان بندی مداری را تغییر می دهد. سفر هر دو فضاپیمای باری "پروگرس" و سرنشین دار "سایوز" به ایستگاه فضایی بین المللی با استفاده از یک برنامه پروازی چهار مداری (۶ ساعته) به ترتیب از سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ تدوین شده است.
سپس در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ به ترتیب، فضاپیماهای "پروگرس" و "سایوز" مجاز به استفاده از پرواز دو مداری شدند که محموله ها و فضانوردان را ظرف حدود سه ساعت به ایستگاه فضایی می رساند.
بر اساس گزارش روسکاسموس، سریع ترین پرواز خدمه تا به امروز، فضاپیمای "سایوز ام اس-۱۷" بوده است که خدمه را تنها ظرف ۳ ساعت و ۳ دقیقه و ۳۷ ثانیه بعد از پرتاب در ماه اکتبر ۲۰۲۰ به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد.
روسکاسموس می گوید: اتخاذ بازه زمانی کوتاه تر بخصوص برای فضانوردان مفید خواهد بود، چونکه به فضانوردان اجازه می دهد در شرایط راحت تری در ایستگاه فضایی بین المللی به عوامل نامطلوب ناشی از بی وزنی عادت کنند.
منبع:

1400/11/22
11:08:40
itemprop="bestRating">5
622
تگهای خبر: سازمان , سایت , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد