وبلاگ آفتاب
نگاهی به دستاوردهای فناورانه پژوهشكده معتمد جهاد دانشگاهی؛

انقلابی در تشخیص و درمان سرطان پستان با کیت های تشخیصی نوین

انقلابی در تشخیص و درمان سرطان پستان با کیت های تشخیصی نوین

وبلاگ آفتاب: پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی بعنوان قطب سرطان پستان کشور، در حوزه توسعه تکنولوژی های جدید تشخیصی، گام های بسیار مهمی برداشته است که توسعه کیت تشخیص CTC و کیت تشخیص نیاز/عدم احتیاج به شیمی درمانی، بخشی از این دستاوردها همگام با دانش روز جهان محسوب می شوند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، دکتر آسیه الفت بخش، عضو هیأت علمی و معاون پژوهشی و آموزشی پژوهشکده سرطان معتمد (مرکز تحقیقات سرطان پستان) جهاد دانشگاهی به دستاوردهای فناورانه این پژوهشکده اشاره نمود و اظهار داشت: همزمان با پیشرفت های تشخیصی و درمانی در دنیا، ایران هم به پیشرفت های خوبی در این عرصه ها دست پیدا کرده است.

کیت تشخیص CTC

معاون پژوهشی و آموزشی پژوهشکده سرطان معتمد اضافه کرد: کیت تشخیص CTC (سلول های سرطانی در گردش خون) به وسیله چاپگر سه بعدی در پژوهشکده معتمد ساخته شده اند و در حال آزمایش این کیت ها روی نمونه های خون بیماران بسیار پیشرفته - متاستاز شده به قسمت های دیگر بدن - هستیم؛ اما در چشم انداز درمان سرطان این هدف را مدنظر داریم که بتوانیم از این کیت ها برای تمام مراحل بیماری استفاده نماییم. انکولوژیست ها به کمک کیت تشخیص CTC می توانند برپایه بود یا نبود سلول های سرطانی در گردش خون، پاسخ به درمان در بیماران را مورد ارزیابی قرار دهند.

دستگاه تشخیص سلول های سرطانی در حاشیه بافت تومورال

این جراح پستان و عضو هیأت علمی پژوهشکده سرطان معتمد تاکید کرد: یکسری فناوری ها را با همکاری دانشکده برق و الکترونیک دانشگاه تهران در حال تولید داریم که مراحل آزمایش بالینی آن در پژوهشکده معتمد انجام شده است. همچون دستگاه تشخیص سلول های سرطانی در حاشیه بافت تومورال است که حساسیت خوبی در مقابل پاتولوژی داشته و انتظار داریم که در آینده، حساسیت تشخیصی در حین عمل جراحی را بالا ببرد.

کیت تشخیص نیاز/عدم احتیاج به شیمی درمانی

دکتر الفت بخش تصریح کرد: در پژوهشکده معتمد کیت های تشخیص نیاز یا عدم احتیاج به شیمی درمانی هم در حال تولید است؛ البته این کیت ها ساخته شده اند، اما مرحله بالینی (سنجش و تأیید عملکرد کیت ها) کمی زمان بر است. نمونه های خارجی کیت های تشخیص نیاز/عدم احتیاج به شیمی درمانی بسیار گران قیمت هستند و دسترسی ما به این کیت ها بسیار دشوار است. نمونه های بیماران باید به خارج از کشور ارسال شود و آنجا بررسی شود که آیا این بیمار به شیمی درمانی نیاز دارد یا نه.

وی اضافه کرد: در پژوهشکده معتمد دو نوع کیت 21 و 12 ژنی تشخیص نیاز/عدم احتیاج به شیمی درمانی را توسعه داده و در مرحله آزمایش بالینی و اعتبارسنجی (تأیید داشتن پاسخی مشابه نمونه کیت خارجی) قرار داریم. با قطعیت می گویم که اولین مرکزی در کشور هستیم که به تولید کیت های تشخیص نیاز/عدم احتیاج به شیمی درمانی ورود پیدا کرده ایم. تولید این کیت ها بسیار هزینه بر است و به حمایت جدی در این حوزه نیاز داریم تا مراحل اعتبارسنجی به سرعت طی شده و بتوانیم از این کیت ها برای بیماران کشور استفاده نماییم.

لزوم ورود خیرین برای پشتیبانی از تولید کیت های تشخیص سرطان

دکتر شیوا مقدم، متخصص رادیوتراپی، انکولوژیست و دبیر اجرایی یازدهمین کنگره بین المللی سرطان پستان پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی هم خاطرنشان کرد: درصدی از بیماران مبتلا به سرطان پستان با خصوصیت خوب تومورال، شاید نیازی به انجام شیمی درمانی نداشته باشند. کیت های تشخیص نیاز / عدم احتیاج به شیمی درمانی امکان بررسی ژنتیکی تومور و تعیین درصد عود بیماری را برای ما مشخص می کند و در نتیجه، تبعات شیمی درمانی را می کاهد.

دکتر مقدم اضافه کرد: اعتبارسنجی و مقایسه عملکرد کیت تولید ایران با نمونه های آمریکایی و کانادایی بسیار هزینه بر است و در این راه به حمایت خیرین برای سرعت بخشیدن به روند اعتبارسنجی نیاز داریم و امیدواریم بتوانیم با تولید این کیت ها در داخل کشور، نیاز بیماران را تأمین نماییم.
منبع:

1400/11/17
22:24:39
itemprop="bestRating">5
765
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد