وبلاگ آفتاب

استاندارد ملی برای ارزیابی اثر نانومواد بر ساختار پروتئین ها تصویب گردید

استاندارد ملی برای ارزیابی اثر نانومواد بر ساختار پروتئین ها تصویب گردید

وبلاگ آفتاب: استاندارد ملی برای ارزیابی اثر نانومواد بر ساختار پروتئین ها تصویب و آماده انتشار شد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، نانواشیا و انبوهه ها و کلوخه های آنها (NOAA) اکنون در مقادیر بالا تولید می شوند و کاربردهای متنوعی دارند، ولی برهم کنش این مواد با سیستم های زیستی همچون پروتئین ها می تواند نگران کننده باشد و منجر به تغییرات برگشت پذیر یا برگشت ناپذیر در ساختار ثانویه پروتئین ها شوند.
بروز تغییرات برگشت ناپذیر در ساختار پروتئین می تواند بر کارکرد و صورت بندی پروتئین تأثیر بگذارد که این تغییرات به نوبه خود ممکنست بر واکنش پذیری زیستی کلی پروتئین ها نیز تأثیرگذار باشد. بدین سبب پایش بروز چنین تغییراتی می تواند اطلاعات مهمی در مورد برهم کنش NOAA با سیستم های زیستی فراهم آورد.
چندین روش برای تعیین ساختارها / صورت بندی مولکولی و پروسه تا خوردن پروتئین و برهم کنش آنها با NOAA وجود دارد که شامل طیف سنجی های تشدید مغناطیسی هسته ای (NMR)، تبدیل فوریه فروسرخ (FT-IR)، طیف سنجی رامان و رنگ تابی دورانی پرتو فرابنفش (UV-CD) هستند. علاوه بر این، روش جدیدی به نام «طیف سنجی رنگ تابی دورانی تابش سنکروترون» (SRCD) بعنوان یک روش دقیق به کار گرفته می شود که اطلاعاتی در مورد ساختارهای ثانویه و تا شدن پروتئین ارائه می دهد.
بر این اساس در یکصد و ششمین اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو، استاندارد «فناوری نانو – ارزیابی ساختار ثانویه پروتئین هنگام برهم کنش با نانومواد با بهره گیری از رنگ تابی دورانی فرابنفش» تصویب و آماده انتشار شد.
به نقل از ستاد نانو، این استاندارد ملی، پروتکلهای اندازه گیری و شرایط آزمون برای تغییرات به وجود آمده در ساختار ثانویه پروتئین در نتیجه برهم کنش با نانومواد با بهره گیری از طیف سنجی رنگ تابی دورانی پرتو فرابنفش (UV-CD) را مشخص می کند. این استاندارد برای مشخصه یابی تغییرات به وجود آمده در صورت بندی پروتئین های نامنظم شده کاربرد ندارد.
برای تدوین این استاندارد ملی، از استاندارد بین المللی ایزو به شماره ۲۳۴۵۹ بعنوان منبع استفاده شد که توسط سازمان بین المللی استاندارد (ایزو) در سال ۲۰۲۱ انتشار یافته است. این استاندارد ملی با مشارکت صمد نژادابراهیمی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، بعنوان دبیر تدوین استاندارد و متخصصانی از دانشگاه های کشور و ستاد توسعه فناوری نانو تدوین شد.
منبع:

1400/11/12
12:20:34
itemprop="bestRating">5
805
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد