وبلاگ آفتاب
در نشست خبری فیلم عنوان شد؛

شخصیت های مرد بازنده واقعی نیستند

شخصیت های مرد بازنده واقعی نیستند

به گزارش وبلاگ آفتاب نشست خبری فیلم سینمایی مرد بازنده به کارگردانی محمدحسین مهدویان در چهلمین جشنواره فیلم فجر برگزار گردید.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از مهر، نشست خبری فیلم سینمایی «مرد بازنده» به کارگردانی محمدحسین مهدویان شامگاه ۱۱ بهمن ماه با حضور عوامل این فیلم در برج میلاد برگزار شد.
مهدویان در ابتدای این نشست در پاسخ به سوالی درباره شخصیت های قهرمان معترض فیلم هایش اظهار داشت: این سوال بر مبنای پیش فرض هایی است، یک داوری در خود سوال وجود دارد که من موافق آن نیستم، دست کم درباره این فیلم این طوری نیست این که اغلب شخصیت ها معترض باشند، ما بر مبنای شخصیت های واقعی شخصیت های این فیلم را طراحی نکردیم. ما قصه تعریف می نماییم، متناسب با آن شخصیت می سازیم. این که بگوییم مشخصاً جای کسی هستند، این طور نیست.
وی درباره ساخت فیلمهای متوالی اظهار داشت: من نظرات را می شنوم، می خوانم و فرصت برای کارهای دیگر می گذارم.
مهدویان مطرح کرد: فیلم ایرانی است، آدم های آن ملموس و متناسب با زندگی ماست.
این کارگردان در پاسخ به محافظه کاری در روایت فیلم و نامشخص بودن شخصیت رسول در فیلم مطرح کرد: فیلم جهان محدود خویش را دارد، قرار نیست بیرون از فیلم توضیح بیشتری بدهم. دریافت شما همان درست است.
وی همینطور اظهار داشت: برای ساخت قسمت دوم این فیلم فکر نکردم. نمی دانم بعداً چه اتفاقی رخ می دهد.
آناهیتا درگاهی بازیگر این فیلم هم اظهار داشت: این نقش برایم جالب بود، یک رمزآلودی داشت که آنرا دوست داشتم.
مهدویان درباره انتخاب جواد عزتی برای نقش اصلی این فیلم توضیح داد: عزتی را انتخاب کردم چون او یک ستاره تکرار نشدنی است که هر فیلمسازی دوست دارد در فیلمش باشد، او از پس اجزای هر نقشی برمی آید، ضمن این که با هم دوستیم و به ما خوش می گذرد.
این کارگردان اظهار نمود: تلاشم را می کنم که با کار کردن زیاد به کارم صدمه نرسد، ما یک گروه بزرگ هستیم که چند پروژه را همزمان جلو می بریم. پیشنهادهای زیادی در سینما و سریال سازی به من می شود که حتی نمی رسم به آنها فکر کنم، برخی فیلمسازان برای بقیه جذاب هستند. اگر وقت داشته باشم و پاسخ مثبت به پیشنهادها بدهم شاید باید بیشتر فیلم بسازم اما وقت نمی کنم.
امیر بنان تهیه کننده این اثر هم درباره همکاری با محمدحسین مهدویان توضیح داد: ما ۲۲ سال است که با هم رفاقت داریم، در واقع یک سابقه همکاری ۲۲ ساله داریم. آقای حجازی هم در چند پروژه با آقای مهدویان هم حضور داشت.
کامران حجازی دیگر تهیه کننده فیلم هم اظهار داشت: ما با این تیم ۶ فیلم کار کردیم که در نهایت به ساخت این فیلم منتهی شد.
جواد عزتی درباره چالش ایفای این نقش اظهار نمود: هر نقشی به اندازه خود چالش و سختی های خویش را دارد صرف این که نقشی سن بالاتری داشته باشد نقش را سخت تر نمی کند، بلکه درونیات آن نقش، آنرا سخت می کند. از این منظر این نقش خیلی سخت بود. آقای مهدویان نزدیک به دو سال این فیلم را در ذهن خود می پروراند وقتی هم که به من پیشنهاد کرد غافلگیر شدم چون بارها با هم صحبت کرده بودیم بدون این که به من پیشنهاد کار بدهد. به او گفتم بازیگران درجه یک زیادی داریم. از اتفاقات بازیگری سینما خیلی لذت می برم اما وی خاطرنشان کرد من به تو پیشنهاد می دهم پیشنهاد نمی خواهم.
وی افزود: کاراکتر در ذهن آقای مهدویان پخته شده بود و من را ذره ذره به کاراکتر نزدیک کرد. سبب شادمانی بود که با نقش آشنا بودم و به نظرم این یکی از بهترین فیلمهای اوست.
جواد عزتی با انتقاد از فضای محدود برگزاری نشست خبری اظهار داشت: من معمولا اهل انتقاد نیستم اما از نظر من هیچ کارگردان و بازیگری به هیچ عکاس و خبرنگاری ارجح نیست اگر جمعیت زیاد است باید دوستان جشنواره فکری به حال آن کنند.
مهدویان هم درباره نام فیلم توضیح داد: به نظر می آید این قضاوت و داوری من نسبت به شخصیت اصلی فیلم نیست. داوری یک کاراکتر است، این لزوماً قضاوت من نیست بلکه می تواند قضاوت دیگران باشد.
عزتی هم درباره احتمال شباهت کاراکتر مسن این فیلم با کاراکترهای پیرمردی که پیشتر در آثار کمدی ایفا کرده بود اظهار داشت: از این شباهت احتمالی می ترسیدم اما از چیزی که هم اکنون روی پرده هست، خیلی راضی ام، دلم آرام است، اگر در ژانر فانتزی و طنز باز هم کاری پیش بیاید حتما انجام می دهم.
هادی بهروز فیلمبردار این اثر هم مطرح کرد: امیدوارم فیلم را دوست داشته باشید، ما در فرصت کم این فیلم سخت را ساختیم و امیدوارم این مورد به فیلم ضربه نزده باشد.
بابک کریمی طاری طراح صحنه هم اظهار داشت: ما شصت درصد لوکیشن ها را ساختیم و این کار برایم بسیار جذاب و جالب بود این نخستین تجربه همکاری من با مهدویان بود.
مهدویان درباره این که فیلم تداعی کننده زخم کاری است، اظهار داشت: من فکر می کنم خانم آزادی ور و آقای عزتی در این کار متفاوت از «زخم کاری» هستند. من این نگرانی را نداشتم که فیلم تداعی کننده «زخم کاری» باشد.
آناهیتا درگاهی هم اظهار نمود: این تجربه بسیار خوبی بود، آدم نباید یک بعدی باشد، آن صحنه ای را که با آقای عزتی بودیم خیلی دوست داشتم. مهم تر از همه خود آقای مهدویان بود که خوشحالم این همکاری پیش آمد.
رعنا آزادی ور هم اظهار داشت: برای من بسیار تجربه لذت بخشی بود. از همکاری با آقای مهدویان و گروه شان کیف می کنم.
مجید نوروزی دیگر بازیگر این فیلم هم اظهار داشت: من سینمای ایشان را از «ایستاده در غبار» شناختم، کارهای او همیشه برایم پرارزش بود همیشه دوست داشتم با مهدویان همکاری کنم، امیدوارم خروجی این کار مثبت باشد.
مهدویان مطرح کرد: باید ببینیم مخاطب تصویری را که در فیلم می بیند می تواند با جامعه خود مطابقت دهد یا نه. با رویکرد مخاطب است که متوجه می شویم این قصه نبود قبول مخاطب قرار می گیرد یا پس زده می شود. این فیلم از من جدا شده و در اختیار مخاطب قرار گرفته، می تواند باور کند یا باور نکند. من نمی توانم چیزی را به مخاطب تحمیل کنم.
وی در ادامه تصریح کرد: برج میلاد جای خوبی برای برگزاری جشنواره است اما این سالن تماشای فیلم نیست، سیستم نامناسب پخش صدا دارد. مهم ترین رکن یک جشنواره کیفت صداست، واقعاً کیفیت صدا در برج میلاد بد است، این مورد برای هیچ کس انگار اهمیت ندارد، من این اعتراض را بارها از سایر فیلمسازان هم شنیده ام اما انگار نه انگار.
مهدویان درباره مونتاژ فیلم اظهار داشت: من مونتاژ فیلم را خیلی دوست دارم، این یکی از بهترین و خلاقانه ترین مونتاژ فیلمهای من بوده است. فوبیای فضای بسته یکی از ترس های کاراکتر ماست، این نشانه ترس های این شخصیت است که باید بر آن غلبه کند، این سمبل از ترس های همه افرادی است که می توانند یک عمل قهرمانانه انجام دهند و باید بر آن غلبه کنند.
مهدویان اظهار نمود: از زمان «ماجرای نیمروز» با ابراهیم امینی درباره ایده های مختلف صحبت می کردیم «ماجرای نیمروز» تلاشی برای تجربه چنین ژانری بود. در تمام این سال ها این علاقه مندی در ما وجود داشت، پس از «درخت گردو» به پروژه های مختلف فکر کردیم که یکی از آنها به مرد بازنده منتهی شد. ما از بین طرح هایی که کار کردیم تصمیم گرفتیم پس از درخت گردو این فیلم را بسازیم اما کرونا پیش آمد اما این فرصت خوبی بود تا روی فیلمنامه مرد بازنده کار نماییم شکل گیری مرد بازنده به سال ۹۸ و پس از درخت گردو برمی گردد، چند مرتبه ساختش به عقب افتاد، بعد درگیر زخم کاری شدیم اما در تمام این مدت پروژه «مرد بازنده» را کنار نگذاشتیم. اواخر زخم کاری بود که فکر کردم زمان مناسبی است تا مرد بازنده را بسازیم. ما با امیر بنان ۲۰ سال است رفیق هستیم با کامران حجازی هم چند همکاری داشتیم و قرار شد فیلم را بسازیم.
سجاد پهلوان زاده تدوینگر این اثر هم اظهار داشت: ما زمان خیلی کمی داشتیم. خود مهدویان یک تدوین گر درجه یک است، اما واقعاً اگر بخواهم در کارهایم دو فیلم را نام ببرم، ماجرای نیمروز و این فیلم بوده که از نظر من تدوین خوبی داشته است. این را هم باید بگویم جواد عزتی در این فیلم بی نظیر بازی کرده است.
سجاد بابایی دیگر بازیگر این اثر هم اظهار داشت: تجربه همکاری با مهدویان بی نظیر بود و از آقای عزتی بعنوان یک بازیگر درجه یک بسیار آموختم.
بابک کریمی دیگر بازیگر این اثر هم مطرح کرد: سال هاست که دارم کارهای مهدویان را دنبال می کنم او تسلطی روی انتقال حس تصویر دارد که مثال زدنی است. می خواهم به کار گریم هم اشاره کنم که روزی چهار پنج ساعت طول می کشید. بازیگری فقط رد کارپت و عکاسی نیست، این کارها را هم دارد.
مهدی زمین پرداز دیگر بازیگر این فیلم توضیح داد: من این افتخار را داشتم که در اغلب کارهای مهدویان باشیم و خوشحالم که در این کار هم در کنار او بودم. در کارهای او حتی با کوتاه ترین نقش ها هم می شود دیده شد.
شبنم قربانی از بازیگران «مرد بازنده» اظهار داشت: کار در این فیلم بسیار برایم لذت بخش بود.
امیر بنان هم در انتها مطرح کرد: تولید این کار به شدت سخت بود، از ۹ آذر کار را کلید زدیم و این کار خیلی سخت بود.


منبع:

1400/11/11
22:56:04
itemprop="bestRating">5
759
تگهای خبر: بازی , پروژه , جهان , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد