وبلاگ آفتاب

پژوهشگران کشور ابزاری برای تشخیص جنس لایه های زمین ساختند

پژوهشگران کشور ابزاری برای تشخیص جنس لایه های زمین ساختند

وبلاگ آفتاب: پژوهشگران، حسگرهایی را ساخته اند که می تواند در گل های پایه روغنی چاه های نفت، جنس لایه های مختلف زمین را تشخیص دهد.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا به نقل از مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی، جمال ارغوانی دانشیار دانشکده مهندسی دانشگاه صنعتی شریف با اعلان اینکه برد تزریق الکتریکی گل پایه روغن جهت اندازه گیری مقاومت الکتریکی گل پایه روغن چاه های نفت اسـتفاده می شـود، اظهار داشت: در تولید این محصول از فناوری سـاخت بردهای الکترونیکی در شـرایط فشـار و دمایی چاه های نفت بهره گرفته شـده اسـت.
وی کاربرد عمومی این حسگر را اندازه گیری مقاومت الکتریکی لایه های مختلف زمین دانست و اظهار نمود: برخی گل های چاه، روغنی بوده و حسگرهای معمولی که توانایی فعالیت در گل های آبی را دارند، نمی توانند در چنین محیطی، کاربری درستی داشته باشند. از ین جهت، روغن به سبب نارسابودن، اجازه ثبت لایه ها به حسگرهای معمولی را نمی دهد. برد تزریق الکتریکی گل پایه روغن در گل های روغنی به درستی کار کرده و از لایه مقاوم روغن رد می شود.
ارغوانی افزود: هسـته های به کار رفته در این محصول، نانو کریسـتال اسـت که قابلیت نفوذپذیری بسـیار بالایی دارنـد. از دیگر خاصیت های آن، تحمـل دمای بالا و حداقـل تلفـات جریان هـای گردابی در فرکانس های بالا هسـت. این محصول تسـت های عملیاتی خـود را گذرانده اسـت.
مجری طرح هـدف از ساخت ایـن ابـزار را تهیـه یـک تصویـر بـا کیفیـت FMS در تمام گل هـای پایـه روغـن، از دیزل تـا گل های ترکیبی دانسـت و تصریح کرد: در مقایسـه بـا تصویر سـاز میکرو مقاومتـی معمولی ماننـد FMI که فقـط در گل و لای پایـه آب یا گل مصنوعـی خاص کار می کنـد، ایـن محصـول گل هـای پایه روغن را پوشش و تصاویر به اندازه کافی دقیق ارائه می دهد.
ارغوانی با بیان این که در طراحی این حسگر، 6 محقق فعالیت داشته اند، اظهار داشت: ستاد همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تسهیلاتی که اعطاء کرد، حمایت خوبی در زمینه طراحی و تولید این محصول مهم به عمل آورد.1400/11/05
22:23:11
itemprop="bestRating">5
778
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد