وبلاگ آفتاب
با هنرمندی سلمان سالك؛

راست پنجگاه برپایه مقام راست منتشر گردید

راست پنجگاه برپایه مقام راست منتشر گردید

به گزارش وبلاگ آفتاب سلمان سالک از هنرمندان موسیقی ایرانی در تازه ترین فعالیت موسیقایی خود آلبوم راست پنجگاه بر مبنای مقام راست را منتشر نمود.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از روابط عمومی پروژه، آلبوم «راست پنجگاه برپایه مقام راست» به روایت و نوازندگی سلمان سالک، منتشر گردید.
مقام راست یکی از مقام های باستانی موسیقی ایران است که امروزه در اغلب کشورهای خاورمیانه رواج دارد. اساس شکل گیری این مقام وجود ربع پرده ها در آن است و مانند دستگاههای شور و سه گاه دارای ربع پرده است. اما در دستگاه راست پنجگاه گوشه های اصلی آن برخلاف انتظار، از پرده و نیم پرده ها بوجود آمده و فواصل آن مانند ماهور شنیده می شود.
سلمان سالک اعتقاد دارد که اصل مقام «راست» بر مبنای شواهد موجود در رسالات موسیقی قدیم ایران از زمان فارابی تا قاجار مانند آنچه که در کشورهای دیگر رایج است همان حالت را داشته و «راست پنجگاه» هم از این قاعده مستثنی نبوده است اما به علل تاریخی تعدیل فواصل در آن شکل گرفته است و مانند ماهور شده است. بنابراین میتوان آنرا بر مبنای فواصل مقام راست بازسازی و اجرا کرد.
این آلبوم شامل ۵۲ گوشه است که بعضی از آنها در هیچ یک از ردیف های سازی و آوازی دیده و شنیده نشده اند. ردیف حاضر حاصل تلاش ۲۰ ساله سلمان سالک در جهت بازگشت «راست پنجگاه» به فواصل اصلی خود است، تا بُعد دیگری از این دستگاه به سمع و نظر مخاطبان برسد تا شاید راهی برای تمایز این دستگاه و علت وجودی آن ایجاد شود.
این آلبوم دارای نسخه فیزیکی نیست و در پلت فرم های داخلی و خارجی به صورت دیجیتالی قابل دریافت است.


منبع:

1400/11/02
23:32:03
itemprop="bestRating">5
772
تگهای خبر: پروژه , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دوستان وبلاگ آفتاب
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد