وبلاگ آفتاب

افزایش گله دام سبک با اسفنج های هورمونی

افزایش گله دام سبک با اسفنج های هورمونی

تعدادی از پژوهشگران یکی از شرکتهای دانش بنیان روش هورمون تراپی را به منظور افزایش گله های دام سبک عرضه نموده است که به قول آنها این محصول مشتریانی از کشورهای حوزه دریای خزر دارد.


مهدی حمصیان، مدیر این شرکت دانش بنیان در گفتگو با ایسنا، هوشمندسازی مزارع دامپروری را یکی از زمینه های تحقیقاتی این شرکت نام برد و اظهار نمود: در حوزه دامپروری یکی از ۱۰ شرکت مورد تایید مرکز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی کشور هستیم؛ چون که در این حوزه موفق به تولید پلاک های هویت گذاری دام کشور را باکیفیت بالا و بر مبنای استانداردها تولید کردیم که قابلیت رقابت با محصولات خارجی را دارد.
وی افزود: ما در این شرکت اسفنج هایی را طراحی کردیم که آغشته به هورمون هایی است و جهت مدیریت همزمان سازی فحلی و افزایش چند قلوزایی در دام های سبک چون گوسفند و بز استفاده می شود.
حمصیان با اشاره به اینکه این اسفنج از پلیمری خاص است که با روش مهندسی معکوس به تولید رسید، خاطرنشان کرد: مکانیزم عملکردی این اسفنج به این صورت است که این اسفنج آغشته به هورمون در داخل واژن دام قرار گرفته می شود و به مرور هومورن در بدن دام آزاد می شود.
مدیر عامل این شرکت تصریح کرد: درخواست های زیادی از کشورهای حوزه دریای خزر برای صادرات پلاک ها داشتیم و بازار خوبی برای صادرات پیدا کردیم.
هوشمندسازی مزارع شیلات و پرورش ماهیان قزل آلای کشور
حمصیان ضمن اشاره به عرضه سامانه هوشمندسازی مزارع شیلات و پرورش ماهیان قزل آلا اظهار داشت: ما موفق شدیم در بزرگترین پرورش ماهی قزل آلای کشور که مزرعه شیلات نمونه کشور است، کار هوشمندسازی را انجام دهیم. در این حوزه دستگاهی را طراحی کردیم که قادر به پایش لحظه ای آب است و داده های جمع آوری شده درباره حوضچه های پرورش ماهی را در اختیار اپراتور و مدیران قرار می دهد.
وی با اشاره به اینکه با استفاده از این سامانه مدیران مجموعه ها می توانند از کیفیت آب خروجی و ورودی به حوضچه ها آگاه شوند، اظهار نمود: در صورتیکه کوچکترین خللی در کیفیت آب حوضچه ها رخ دهد، امکان مدیریت ورودی و خروجی آب به صورت آنلاین وجود دارد.
حمصیان با تکیه بر این که این سیستم به صورت کاملا اتوماتیک، عمل و مدیر مزرعه را با عرضه آلارم هایی، از شرایط استخرها آگاه می کند، افزود: در این مجموعه دستگاه ازون سازی هم به این سیستم هوشمند متصل می شود تا کار ازون دهی به آب را اجرایی کند و علاوه بر آن قادر به پایش میزان اکسیژن رسانی به آب و عوامل مؤثر در پرورش ماهی است.
مدیرعامل این شرکت عضو سندیکای شرکتهای شناسایی و مکان یابی رادیویی، پایش آلودگی های آب را از دیگر قابلیت های این سیستم هوشمند نام برد و افزود: این سامانه بگونه ای طراحی شده است که ضمن پایش عناصر مغذی برای ماهیان، میزان آلودگی های محیطی چون آلودگی های اسیدی و قلیایی و یا گل آلود بودن آب را هم رصد می کند و سریعا آلارم می دهد. در این شرایط درهای ورودی استخرها به صورت اتوماتیک بسته و درهای خروجی باز می شود.
منبع:

1400/10/22
12:35:39
itemprop="bestRating">5
892
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد