وبلاگ آفتاب
در گفتگو با محمد لارتی عنوان شد؛

جزئیات برگزاری جشنواره موسیقی نوای مهر

جزئیات برگزاری جشنواره موسیقی نوای مهر

وبلاگ آفتاب: دبیرهنری اولین جشنواره ملی موسیقی نوای مهر ضمن تشریح جزئیات این رویداد هنری از محورهای موضوعی جشنواره سخن گفت.به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ستاد خبری جشنواره «نوای مهر»، محمد لارتی دبیر هنری اولین جشنواره ملی موسیقی «نوای مهر» درباره شکل گیری این رویداد اظهار داشت: ما در گروه تلویزیونی شاهد اواسط سال ۱۳۹۸ برگزاری جشنواره ای با عنوان «آواها و نواهای ایثار» را در استان بوشهر در دستور کار داشتیم و قرار بود در آن رویداد با عنایت به موسیقی مقامی و فولکلور ایران اجراهایی با محوریت شهدا و آیین های تشییع شهیدان، و همین طور موضوعات ایثار و از خودگذشتگی را برگزار نماییم. آن رویداد قرار بود که در دو بخش اجرای آیین های جشنواره موسیقی نواحی و پشتیبانی از تولیدات با موضوع ایثار و شهادت برگزار گردد و همین طور از تولیدات هنرمندان در مراکز موسیقی صدا و سیما با این مضمون حمایت شود. این جشنواره یک سبک و سیاق پژوهش محور داشت و قرار بود اواخر سال ۹۸ کلید بخورد اما با شیوع بیماری کرونا تمام برنامه ها کنسل شد و فقط توانستیم در قالب یک رویداد تلویزیونی با نام «ترانه باران ایثار» در شبکه «شما» اختتامیه این جشنواره را برگزار نماییم که باتوجه به شرایط کرونائی و محدودیت ها برنامه قابل قبولی بود.
رئیس اداره هنرهای نمایشی و موسیقایی بنیاد شهید اضافه کرد: در این زمان ما فرصت داشتیم برای این جشنواره با فرم و سبک و سیاق بهتری برنامه ریزی نماییم. این در شرایطی است که در معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید ما فقط بخش نمایشی داشتیم و پس از آن بخش موسیقی هم به آن افزوده شد که برنامه و بودجه سالانه دارد و و در همین راستا یکی از برنامه های اجرائی این دفتر برگزاری اولین جشنواره ملی موسیقی «نوای مهر» است.
دبیر هنری جشنواره «نوای مهر» اظهار داشت: در جهت پیشبرد اهداف این جشنواره و به جهت اینکه هنرمندان موسیقی را با این جشنواره آشنا و آنرا تولیدمحور نماییم، در گام نخست با مراکز انجمن های موسیقی در استان ها ارتباط گرفتیم و قرار شد این انجمن ها با ما همکاری کنند و همین طور همراهی بنیاد رودکی، انجمن موسیقی ایران، وزارت آموزش و پرورش، مرکز آفرینش های هنری سازمان بسیج، کانون های فرهنگی هنری مساجد، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و شهرداری تهران را نیز در کنار خود خواهیم داشت. مهلت مهلت ارسال آثار به این جشنواره هم تا ۳۰ دی ماه است و در اسفندماه نیز بخش نهایی را اجرا خواهیم کرد. جشنواره شامل بخش های تک آهنگ(سبک آزاد)، نماهنگ، بخش سرود(گروه های کر و سرود حرفه ای، سرود دانش آموزی) و بخش اجراهای صحنه ای است.
لارتی اضافه کرد: هیأت داوران این جشنواره همگی از چهره های مطرح هستند و در کنار اعضای هیئت داوران یک هیئت انتخاب نیز وجود دارد که آثار واصل شده به دبیرخانه جشنواره را بررسی و انتخاب اولیه آثار توسط این افراد انجام می شود. متقاضیان تا اختتام دی ماه فرصت دارند آثار خودرا به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند و تا این لحظه ۸۰۰ اثر در بخش های مختلف در سایت جشنواره ثبت و ارسال شده اند.
وی در بخش دیگری از سخنانش توضیح داد: نکته ای که خیلی روی آن تاکید داریم این است که محوریت جشنواره ما محدود به یک موضوع نیست، محورهای ما ایثار، مهربانی، همدلی، عطوفت، فداکاری، نماز است. در حقیقت این رویداد یک اعلام فراخوان جمعی است که از همدلی، همراهی و ایثار صحبت نماییم. به زعم بنده پیش شرط ایثارگری مهربانی است و اگر مهربانی وجود نداشته باشد، عملا ایثاری شکل نمی گیرد. در حقیقت ایثارگران و جانبازان ما نیز انسان های پر مهر و مهربانی بودند که نسبت به جامعه و خانواده خود ایثار کردند.
لارتی خاطرنشان کرد: دقیقا عنوان جشنواره ما با مهربانی گره خورده و امیدواریم این رویداد یک پل ارتباطی خود با مخاطب باشد. ما برای جشنواره «نوای مهر» دبیرخانه دائمی داریم و بحث مهم ما پشتیبانی از گروههای موسیقی استانهای سراسر کشور برای تولید آثار با موضوعات ایثار و شهادت است. جشنواره به امید خدا سال آینده بیشتر تولیدمحور خواهد بود و حمایت حداکثری از هنرمندان خواهیم داشت. معتقدم لطمه یک جشنواره این است که تولید نداشته باشد و ما به این مورد بعنوان مسئله بسیار مهم توجه خواهیم داشت.
نخستین جشنواره ملی موسیقی «نوای مهر» به همت اداره کل امور هنری (گروه تلویزیونی شاهد) و معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران اسفند ۱۴۰۰ در تهران برگزار می شود


منبع:

1400/10/18
17:04:04
itemprop="bestRating">5
569
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , سازمان , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد