وبلاگ آفتاب
در گفت وگو با وبلاگ آفتاب اعلام شد

بهانه ­ای نو برای زمین خواری در تهران این دفعه با پیشنهاد پاک کردن برخی گسل های لرزه زا

بهانه ­ای نو برای زمین خواری در تهران این دفعه با پیشنهاد پاک کردن برخی گسل های لرزه زا

مسؤول پروژه های پالئوسایزمولوژی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به عواقب پیشنهادی تعدادی از افراد در حوزه حذف گسل های لرزه زا در جنوب تهران،  گفت: این در حالیست که بعد از چندین سال بررسی ­های دفتری و میدانی توسط پژوهشگران مختلف، نقشه لرزه زمین ساخت گسل های به­ روزِ تهران بزرگ تهیه شده و همگی این گسل ها خاصیت های گسل­ های جُنبا را دارند.


به گزارش وبلاگ آفتاب به نقل از ایسنا، دکتر شهریار سلیمانی آزاد، متخصص مورفوتکتونیک-پالئوسایزمولوژی در تحلیل خطر زمینلرزه از دانشگاه مونت پلیه فرانسه و مسؤول پروژه های پالئوسایزمولوژی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در گروه سایزموتکتونیک و زلزله شناسی از مدیریت مخاطرات زمین شناسی (متولی و مسؤول رسمی اظهارنظر در مورد گسل های جُنبا) و نیز همکار ۱۰ ساله و قدیمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی است که سالهای زیادی را صرف مطالعه بر روی گسل های تهران بزرگ کرده است.
دکتر سلیمانی در گفت و گو با ایسنا، اعلام نمود: چندی است موضوع حذف برخی از گسل های جنبا و لرزه زا (Active Seismogenic Faults) در گستره تهران بزرگ با هدف سودجویی زمین خواران و... راه به محافل علمی و اجرائی یافته تا با مورد بحث قرار گرفتن، موجبات فراهم آمدن زمان برای شکل گیری امواج متشنج برای موج سواران شود. برای پیش گیری از این مسائل است که در سازمان زمین شناسی کشور نیز تنها مرجع رسمی تفسیرهای فنی مخاطرات، موضوعات به داوری و چالش­ کشیده شده و تایید شده توسط جمع داوران و متخصصان در شورای ارزیابی است و بس.
سلیمانی افزود: از موضوع مورد اشاره نباید بمانند برخی موضوعات و پروژه های تکراری در رابطه با گسل ها که با ظاهری کاملا علمی ولی به بهانه داوری مجدد، زمان لازم برای دزدان علمی و بلند مرتبه سازان نفوذیافته در جمع متولیان ساخت وساز را فراهم نمود تا در گیر و دار "داوری مجدد پروژه اختتام یافته"، به فروش زمینهای خود و نیز تعریف پروژه جدید و مطالبه دستمزدهای آنچنانی بپردازند، سوءاستفاده شود.
این پژوهشگر حوزه لرزه­ زمین ­ساخت، اشاره کرد: بدین جهت و باتوجه به اهمیت نسبی موضوع حذف گسل های یاد شده در مبحث تحلیل خطر زمینلرزه (Seismic Hazard Assessment) در شهر تهران و متعاقب آن در مبحث خطرپذیری لرزه ای (Seismic Risk) و شاید با اهمیت تر از همه از ذهن مردم و نیز شاید تشویق به توسعه حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ، خاطر نشان کردن موارد ذیل برای روشنگری هرچه بیشتر اذهان دلسوزانِ صادق و غیر مغرض بسیار ضروری است:
در علم، بیان هر اظهار نظر مطلق، غیر علمی است و بدین جهت است که درست تر بودن هر تفسیر علمی فقط به تعداد و کیفیت شواهد علمی مورد استفاده باز می گردد و بس.
بر پایه مستندات علمی، برای جنبا و لرزه زا برشمردن یک گسل کافی است تا آن گسل (... و نه کانال آب در تصاویر ماهواره ای جاسوسی!) فقط یکی از این ۳ خاصیت را دارا باشد؛
۱- خاک جوان کواترنری و خصوصاً هولوسن (به سن حدود ۱۰ هزار سال) را بصورت تکرار شونده بریده باشد. در گستره هایی همچون البرز که دارای دگرشکلی آرام تری در دور دست تر از منطقه فرورانش است، مطمئنا می توان حتی بازه زمانی کمی فراتر از هولوسن را ملاک قرار داد.
۲- دارای پرتگاه یا افراز (به ویژه افراز ترکیبی) در سطح زمین باشد. باقی ماندن افراز گسلی که نتیجه جابجایی های مؤلفه شاقولی گسلش است، گویای آن خواهد بود که فرسایش هنوز فرصت زدودن، تسطیح و صاف کردن آنرا نداشته و پس گسل جوان است.
۳- دارای لرزه خیزی و خُردلرزه خیزی باشد.
وی اشاره کرد: از میان سه خاصیت مورد اشاره، گسل های مورد بحث در جنوب و باختر تهران بزرگ همچون گسل های "کهریزک"، "رباط کریم"، "پارچین" و "ماهدشت-جنوب کرج"، تمامی این خاصیت ها را دارند و به صِرف شکل گیری پلایا و دریاچه در رابطه با آن در گودال های ساختاری برآمده از فرایش (Uplift) پهنه های گسلی سازنده آنها و نیز حفر ترانشه های پالئوسایزمولوژیِ به اشتباه مکان یابی شده نمی توان آنها را غیرفعال برشمرد.
متخصص مورفوتکتونیک-پالئوسایزمولوژی در تحلیل خطر زمینلرزه، افزود: شناسایی علمی و به نقشه در آمدن این گسل ها امری یک شبه نبوده و با دشواری بسیار در ضمن دهه­ ها بررسی های دفتری و میدانی تیزبینانه و توسط پژوهشگران پیشرو خارجی و داخلی و از دیدگاه های مختلف علمی انجام پذیرفته است.
سلیمانی آزاد اضافه کرد: بر پایه هفت پروژه پژوهشی ملی و بین المللی من در ضمن ۲۳ سال کاری نیز تمامی این گسل ها هم در بررسی های زیرسطحیِ ژئوفیزیکی و زلزله شناسی و هم در تحلیل های زمین ساخت جنبا دارای شواهد (evidence) دقیق و دارای مستندات (fact) علمیِ بسنده هستند.
وی تصریح کرد: تمامی مراتب فوق توسط من و دیگر پژوهشگران از مؤسسات تخصصی متولیِ زمینلرزه طی نامه های رسمی جداگانه برای مدیریت بحران وزارت کشور و کمیته بروزرسانی بخشنامه ساخت و ساز مقاوم ۲۸۰۰ ارسال و مستند می شود تا در صورت پیشامد هر فاجعه ای در آینده جایگاه خاطیان متولیِ تامین امنیت مردمان سرزمینمان روشن باشد...، موضوعی که بعد از رخداد زمینلرزه هایی همچون بم مهجور باقی ماند.
این متخصص لرزه زمین ساخت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اظهار نمود: متاسفانه، در کشوری که چند پژوهشگر قلیل برای انجام واقعی و درست پروژه های کاربردیِ تامین کننده امنیت مردم بی گناه و درگیر مشکلات بیش از پیش زندگی، با زحمت زیاد درحال فراهم آوردن داده های مستند علمی هستند، برخی پاک کن به دستِ جویای شهرت، فقط در پی پاک کردن راحت و بی زحمتِ زحمات دیگران و البته تامین خواسته یا ناخواسته منافع نامهربانانِ به مردم و کشور هستند!
وی افزود: در این راه، ایشان با به پیش انداختن افراد جویای نام و گاه نام افراد با تجربه دور از محیط کار و سپر بلا کردن آنها و با اجرای شوی داخلی و بین المللی به دنبال کسب اعتبار ظاهری جهت موجه و علمی جلوه دادن موضوع مورد نظر خویش هستند. جالب تر آنست که در این راه با لطف سرشار! تمام مخالفان خودرا نیز نگرانانِ رزومه های علمی برمی شمارند تا خودرا مدعی نواندیشی جلوه دهند.
سلیمانی آزاد اشاره کرد: در آخر به این نکته بسیار مهم اشاره می­ کنم که بر پایه قانون، تصمیم گیری های مهم فنی بر عهده جمع متخصصان در کمیته های تخصصی است و هیچ شخص حقیقی (حتی من) حق ندارد به صِرف فراهم بودن تریبون و کُرسی با ارائه نظرات شخصی خود اذهان جامعه و امنیت کوتاه، میان و طولانی مدت آنرا با سیاه نمایی و یا سفیدنمایی به خطر اندازد.1400/10/17
14:28:52
itemprop="bestRating">5
681
تگهای خبر: امواج , پروژه , پژوهش , پژوهشگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
Aftablog

aftablog.ir - مالکیت معنوی سایت وبلاگ آفتاب متعلق به مالکین آن می باشد